skierniewickie.pl
Portfolio autora: redakcja
 
Kościół garnizonowy
Kościół garnizonowy w Skierniewicach był kiedyś cerkwią prawosławną 38 Aleksiejewskiego (do 1910 Tobolskiego) Pułku Piechoty. Konsekrowana w 1908r. Od 1910r. pw. Przemienienia Pańskiego. Po I wojnie światowej przebudowano ją na kościół katolicki.
Zaloguj się aby zagłosować
( 0 głosów, ocena 0 )
Kościół garnizonowy
Kościół garnizonowy w Skierniewicach był kiedyś cerkwią prawosławną 38 Aleksiejewskiego (do 1910 Tobolskiego) Pułku Piechoty. Konsekrowana w 1908r. Od 1910r. pw. Przemienienia Pańskiego. Po I wojnie światowej przebudowano ją na kościół katolicki.
Pozdrowienia ze Skierniewic lat 70-tych ub. wieku...;)
Kto wie gdzie znajdował się ten młyn?
To też jest historia naszego miasta: getto skierniewickie z czasów II wojny światowej. Obejmowało rejon dzisiejszej ulicy Batorego (dawniej Piotrkowskiej). Tu: przy Rynku
To też jest historia naszego miasta: getto skierniewickie z czasów II wojny światowej. Obejmowało rejon dzisiejszej ulicy Batorego (dawniej Piotrkowskiej).
My też lubimy historię Skierniewic:) Nie każdy wie, że 22 października 1873 roku w Skierniewicach spotkało się trzech najważniejszych w tamtym czasie monarchów europejskich: Rosji, Austro-Węgier i Niemiec, by podpisać Sojusz Trzech Cesarzy. Na mocy tego sojuszu zobowiązywali się oni do wzajemnych konsultacji w razie rozbieżnych interesów, zachowania pokoju w Europie oraz szukania wspólnego rozwiązania w razie agresji państw trzecich. Sojusz był oczekiwany jako próba wskrzeszenia Świętego Przymierza. Wydarzenie to upamiętnia poniższy rysunek: cesarze Aleksander III, Franciszek Józef i Wilhelm dokonują przeglądu regimentów rosyjskich przed pałacem carskim (obecnie Pałac Prymasowski).
Tym razem fragment ulicy Kolejowej w Skierniewicach. Obecnie to ul. Sienkiewicza. Po prawej stronie park, po lewej zabudowania. Początek XX lub koniec XIX wieku.
Cerkiew prawosławna raz jeszcze. Jeńcy rosyjscy na tle cerkwi wojskowej (obecnie kościół garnizonowy). Niemcy zajęli Skierniewice na krótki czas w październiku 1914, a na stałe (do końca I wojny światowej) w grudniu tego samego roku.
Tym razem: rok 1915
Widok ulicy Senatorskiej z dachu koscioła św. Jakuba. W głębi zespół parkowo-pałacowy z Pałacem Prymasowskim (obecnie Instytut Ogrodnictwa) i cerkwią wojskową św. Aleksego (w budowie), która później została zburzona. Dzisiaj na tym terenie stoją szklarnie instytutu. Lata 1900-1914
Rok 1958. Jeszcze bez drzew...
Lata 70-te
Dawny Rynek w Skierniewicach, przed rewitalizacją. Fontanna.
Dawny Rynek w Skierniewicach, przed rewitalizacją
Budowa "łamańca" oraz "plastrów miodu"
Kiedyś, przed modernizacją.
Dzień powszedni:)
nocą - 12.01.2014
ul. Strykowska
młyn
Komentarze (0)