skierniewickie.pl
Portfolio autora: redakcja
 
Skierniewice - ul. Kolejowa
Tym razem fragment ulicy Kolejowej w Skierniewicach. Obecnie to ul. Sienkiewicza. Po prawej stronie park, po lewej zabudowania. Początek XX lub koniec XIX wieku.
Zaloguj się aby zagłosować
( 0 głosów, ocena 0 )
Skierniewice - ul. Kolejowa
Tym razem fragment ulicy Kolejowej w Skierniewicach. Obecnie to ul. Sienkiewicza. Po prawej stronie park, po lewej zabudowania. Początek XX lub koniec XIX wieku.
Pozdrowienia ze Skierniewic lat 70-tych ub. wieku...;)
Kto wie gdzie znajdował się ten młyn?
To też jest historia naszego miasta: getto skierniewickie z czasów II wojny światowej. Obejmowało rejon dzisiejszej ulicy Batorego (dawniej Piotrkowskiej). Tu: przy Rynku
To też jest historia naszego miasta: getto skierniewickie z czasów II wojny światowej. Obejmowało rejon dzisiejszej ulicy Batorego (dawniej Piotrkowskiej).
My też lubimy historię Skierniewic:) Nie każdy wie, że 22 października 1873 roku w Skierniewicach spotkało się trzech najważniejszych w tamtym czasie monarchów europejskich: Rosji, Austro-Węgier i Niemiec, by podpisać Sojusz Trzech Cesarzy. Na mocy tego sojuszu zobowiązywali się oni do wzajemnych konsultacji w razie rozbieżnych interesów, zachowania pokoju w Europie oraz szukania wspólnego rozwiązania w razie agresji państw trzecich. Sojusz był oczekiwany jako próba wskrzeszenia Świętego Przymierza. Wydarzenie to upamiętnia poniższy rysunek: cesarze Aleksander III, Franciszek Józef i Wilhelm dokonują przeglądu regimentów rosyjskich przed pałacem carskim (obecnie Pałac Prymasowski).
Cerkiew prawosławna raz jeszcze. Jeńcy rosyjscy na tle cerkwi wojskowej (obecnie kościół garnizonowy). Niemcy zajęli Skierniewice na krótki czas w październiku 1914, a na stałe (do końca I wojny światowej) w grudniu tego samego roku.
Kościół garnizonowy w Skierniewicach był kiedyś cerkwią prawosławną 38 Aleksiejewskiego (do 1910 Tobolskiego) Pułku Piechoty. Konsekrowana w 1908r. Od 1910r. pw. Przemienienia Pańskiego. Po I wojnie światowej przebudowano ją na kościół katolicki.
Tym razem: rok 1915
Widok ulicy Senatorskiej z dachu koscioła św. Jakuba. W głębi zespół parkowo-pałacowy z Pałacem Prymasowskim (obecnie Instytut Ogrodnictwa) i cerkwią wojskową św. Aleksego (w budowie), która później została zburzona. Dzisiaj na tym terenie stoją szklarnie instytutu. Lata 1900-1914
Rok 1958. Jeszcze bez drzew...
Lata 70-te
Dawny Rynek w Skierniewicach, przed rewitalizacją. Fontanna.
Dawny Rynek w Skierniewicach, przed rewitalizacją
Budowa "łamańca" oraz "plastrów miodu"
Kiedyś, przed modernizacją.
Dzień powszedni:)
nocą - 12.01.2014
ul. Strykowska
młyn
Komentarze (0)