skierniewickie.pl

Leśna Galeria w Budach Grabskich

Wtorek 29.06.2010źródło: Leśna Galeria
Leśna Galeria została otwarta w 1983 roku we wsi Budy Grabskie koło Skierniewic, na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Jej założycielem był Jan Graczyk, artysta rzeźbiarz urodzony w 1928 roku.

Jan Graczyk zaczynał od akwareli, potem już tylko rzeźbił w drewnie. Tematem jego prac są ludzkie twarze: smutne, chytre, zadumane, mądre, zrozpaczone – praktycznie zawsze poważne. Jego prace są bardzo wyraziste, poruszają prostotą i surowością. Ma w swoim dorobku cykl rzeźb rodzimych poetów, m.in.: Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, ale również cykl pt. „Poczet królów polskich”.

Od końca lat 60-tych rzeźby Jana Graczyka zaczęły się pojawiać na wystawach: najpierw małych, przyzakładowych, później ogólnopolskich, a wreszcie zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w Polsce i wielu krajach świata, m.in.: Argentynie, USA, Izraelu, Indiach, Włoszech. Jan Graczyk zmarł w kwietniu 2005 roku.Leśną Galerią zajmuje się obecnie syn artysty, Jerzy Graczyk z rodziną. Urodzony w 1949 roku jest artystą amatorem, tworzącym w czasie wolnym od pracy. Przygodę ze sztuką zaczął pod wpływem twórczości ojca. W odróżnieniu od Jana Graczyka syn zajmuje się przede wszystkim malarstwem olejnym, akwarelami, płaskorzeźbą w drewnie, a także kompozycjami rzeźbiarsko – malarskimi w drewnie.

Leśna Galeria Rzeźby wciąż się rozwija i tętni życiem. Poza twórczością dwóch wymienionych artystów możemy podziwiać tam dzieła również innych twórców, m.in. Marka Stachowicza, zajmującego się różnymi technikami artystycznymi (rysunek, akwarela, grafika komputerowa).

Więcej informacji o Leśnej Galerii, biografie artystów i szczegółowe mapy dojazdu można znaleźć na stronie www.lesna-galeria.com.

Leśna Galeria jest czynna w każdą niedzielę w sezonie letnim od godz. 10 do 18. Wstęp wolny.

Aby oglądać niektóre prace Jana Graczyka kliknij na zdjęcie powyżej.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz