skierniewickie.pl

Turystyka: Kajakiem do Pałacu Walewice

Środa 27.07.2016

Wakacyjna przygoda obfitująca w ciszę i sporą dawkę adrenaliny. Odkryj historię Ziemi Łowickiej i uroki licznych szlaków kajakowych.

Centralna Polska to jedno z ciekawszych miejsc na kajakowej mapie naszego kraju. Miłośnicy wypoczynku na wodzie znajdą tutaj wiele różnorodnych tras obfitujących w niezwykłe krajobrazy i liczne zabytki. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i stowarzyszeń, niedoceniana wcześniej rzeka Bzura staje się coraz bardziej atrakcyjna dla wodniaków. Szlak kajakowy Bzury liczy aż 150 km, czyli niemal całą jej długość. Rzeka ma tutaj łagodny nurt pozbawiony progów, dlatego chętnie jest wybierana przez amatorów aktywnego wypoczynku na wodzie czy rodziny z dziećmi. Podczas spływu Bzurą warto zaplanować przerwy na zwiedzanie m.in. Zamku Królewskiego Kazimierza Wielkiego w Łęczycy, ruin zamku w Sochaczewie oraz miejsca upamiętniającego bitwę nad Bzurą – największą batalię kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Z licznych dopływów Bzury coraz bardzie popularna staje się rzeka Mroga, która swój początek bierze w granicach wsi Gałkówek – Kolonia. Region Mrogi jest intensywnie użytkowany rolniczo, dlatego kajakarze, zwłaszcza na dolnym odcinku rzeki, mogą podziwiać piękny krajobraz mazowieckich pól i łąk. Szlakiem rzeki dopłynąć możemy do trzech zabytków architektury pałacowej – neorenesansowego dworu z 1892 roku w Psarach, klasycystycznego pałacu w Mrodze i pałacu w Walewicach wzniesionego w drugiej połowie XVIII wieku przez szambelana królewskiego Anastazego Colonnę - Walewskiego. Wizyta w tym ostatnim jest niewątpliwie największą atrakcją spływu rzeką Mrogą.

Pałac Walewice to absolutna perła dawnej architektury, bardzo dobrze zachowana i otwarta dla zwiedzających. Walewice rozsławiła historia romansu Marii Walewskiej z Napoleonem Bonaparte.

W pałacu można podziwiać apartament przygotowany dla Cesarza Francuzów oraz liczne ślady fascynacji kulturą francuską z tamtej epoki. Współcześnie miejsce to rozsławiają doceniane w Polsce i na świecie konie półkrwi angloarabskiej, hodowane w tutejszej stadninie. Do okazałego gmachu pałacu przylega równie efektowny i romantyczny park w stylu angielskim. Pobyt w Pałacu Walewice gwarantuje wypoczynek wszystkim tym, którzy poszukują spokoju i komfortu w miejscu z wyjątkową aurą. Przejażdżki konne, spacery czy biesiady plenerowe to tylko nieliczne z atrakcji, z których warto tutaj skorzystać. W weekendy pałac można zwiedzać z przewodnikiem, a przez cały tydzień wypoczywać w sielskiej atmosferze pełnej romantycznej miłości.

 

 

Adrenalina w wersji Mroga Trophy

Mroga to niepozorna rzeka, ale może dostarczyć także niezapomnianych wrażeń. Już dzisiaj możemy zaprosić na XVI edycję Mroga Trophy czyli spływ odcinkiem specjalnym dopływu Bzury, który odbędzie się 20 sierpnia. Co roku kilkudziesięciu śmiałków testuje własną wytrzymałość na specjalnym 5 – kilometrowym odcinku z Dmosina do przystani na zalewie Mrożyczka w Głownie. Rzeka w tym miejscu wygląda niczym dżungla z wieloma progami, tamami zbudowanymi przez bobry czy też powalonymi drzewami. Są odcinki, które pokonać trzeba będzie z kajakiem na plecach. To prawdziwy kajakowy cross.

- Obecnie dopinamy szczegóły imprezy. Załogi mogą się zarejestrować na spływ do 12 sierpnia w wirtualnym formularzu dostępnym na www.mrogatrophy.glowno.pl – mówi Renata Piechut – Machnicka z Urzędu Miejskiego w Głownie.

W kajaku najciekawsza jest wolność – od nas samych zależy ile czasu poświęcimy na zmaganie się z rzeką, a ile na podziwianie piękna przyrody i okrywanie miejsc, które warto zobaczyć. Jak mówi Aleksander Doba, zapalony kajakarz, który samotnie pokonał Ocean Atlantycki – „Każda przygoda sprawia, że bardziej żyjemy. Jeśli kochasz życie to nie siedź w miejscu, ale działaj i wykorzystuj energię na coś pozytywnego". A Ty jak spędzisz swoje wakacje?

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz