skierniewickie.pl

15 milionów złotych na dofinansowanie ekologicznej inwestycji Energetyki Cieplnej

Wtorek 17.12.2019

To krok milowy w poprawie jakości powietrza nad Skierniewicami – Energetyka Cieplna otrzyma 15 milionów złotych na budowę instalacji kogeneracyjnej, dzięki której ta miejska spółka ze spalania węgla będzie produkować nie tylko ciepło, ale również prąd.

Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisał prezes EC Mateusz Jarczyński z wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Arturem Szymańskim.

Budowa kogeneracji to inwestycja, która polega na zmodernizowaniu ciepłowni, w kierunku utworzenia na jej bazie elektrociepłowni. Silniki gazowe będą wytwarzały zarówno energię cieplną, jak i elektryczną. Część wyprodukowanej energii spółka wykorzysta na własne potrzeby, zaś nadwyżkę sprzeda do sieci. Kogeneracja jest rozwiązaniem, które zapewnia oszczędność energii pierwotnej oraz znacąco redukuję emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jak wynika z obliczeń, szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych będzie wynosił ponad 52 tysiące ton.

– To bardzo korzystne zadanie zarówno pod kątem ekonomicznym jak i ekologicznym. Produkcja prądu w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej sprawi, że nasza spółka stanie się elektrociepłownią. Znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla pozwoli nie tylko poprawić jakość powietrza nad Skierniewicami, ale także zmniejszyć zakup kosztownych praw do emisji – tłumaczy Mateusz Jarczyński, prezes EC Skierniewice.

Zadanie zostanie zrealizowane do końca marca 2020 roku. Pierwsze prace w terenie rozpoczną się w połowie 2021 roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji to blisko 35,5 mln złotych. Energetyka Cieplna na wykonanie zadania pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości blisko 15 mln złotych.

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz