skierniewickie.pl

Energetyka Cieplna bardziej ekologiczna

Piątek 11.10.2019

Skierniewicka Energetyka Cieplna właśnie rozpoczęła nowe inwestycje w ekologiczną instalację odsiarczania spalin. To największa inwestcja w historii spółki.

System odsiarczania spalin będzie kosztował 23 mln złotych, kolejne 1,7 mln spółka zainwestuje w budowę instalacji odazotowania spalin. To ważne inwestycje, które będą miały wpływ na jakość powietra w mieście.

Pomimo tego, że produkcja ciepła w Energetyce Cieplnej oparta jest o węgiel, to dzięki inwestycji i wykorzystaniu najnowszych technologi spółka redukuje zużycie surowca, a co za tym idzie emisję zanieczyszczeń. Wpłynie to realnie na sytuacje finansową miejskiej ciepłowni.

- Stale modernizujemy zakład. Milionowe nakłady inwestycyjne są możliwe dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych – mówi Matusz Jarczyński, prezes EC.

Inwestycja w instalację do usuwania siarki ze spalin w 75% finansowana jest niskooprocentowanej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spółka już planuje kolejne inwestycje na których realizacje również chce pozyska dofinansowanie. W niedalekiej przyszłości EC ma stać się elektrociepłownią wykorzystującą kogenerację do produkcji ciepła i prądu. Spółka planuje również wykorzystanie wód termalnych do ogrzewania mieszkań w Skierniewicach. Choć to plany to już wiadomo, że dzięki nim emisja gazów cieplarnianych spadnie o 50%, a zużycie węgla aż o 30%.

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz