skierniewickie.pl

Hanna Zdanowska w Skierniewicach

Środa 26.04.2017

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz były wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski odwiedzili 25 kwietnia Skierniewice. W ramach Klubu Obywatelskiego rozmawiano o samorządności w Polsce.

Podczas spotkania zorganizowanego przez środowisko osób związanych z Platformą Obywatelską dyskutowano na temat idei samorządności oraz zmianach legislacyjnych, tych dokonanych i tych planowanych, które mają lub będą miały wpływ na funkcjonowanie samorządów w Polsce.

- Ustawa o samorządności w Polsce, wprowadzona po 1989 roku, była jedną z najbardziej udanych reform. Przekazywała realną władzę „w dół" do samorządów, komitetów obywatelskich. Oczywiście latami reforma ta ewoluuje w kierunku przekazywania coraz większych kompetencji obywatelom, aż do najnowszych zmian wprowadzających możliwość uruchamiania budżetów obywatelskich. To jest kwintesencja przekazywania przywilejów, ale i obowiązków obywatelom. – mówił Jacek Kozłowski. – Proszę zauważyć, że rozważane obecnie zmiany blokujące możliwość kandydowania na fotel burmistrza czy prezydenta miasta przez kandydatów z ugrupowań obywatelskich, a narzucające konieczność kandydowania pod flagą jakiejś partii to całkowite zaprzeczenie idei samorządności.

Uczestnicy dyskusji zauważyli, że również plany ograniczenia kadencyjności samorządowców do dwóch kadencji są ograniczeniem dla obywateli w wyborze tych kandydatów, których uważają za najlepszych.

 

 

- Dlaczego burmistrz lub prezydent miasta po dwóch kadencjach ma być automatycznie ograniczany, skoro jeśli okazał się dobrym gospodarzem obywatele być może chcieliby go wybrać ponownie. – mówiła Hanna Zdanowska. – Na argument o powstawaniu jakiś lokalnych układów odpowiadam, że każdemu włodarzowi zależy, aby jego urząd działał dobrze, bo to obywatele go co cztery lata rozliczają. A dla wykrywania sporadycznych nieprawidłowości są w kraju odpowiednie organa.

Podczas dyskusji wysnuto m.in. wnioski o dążeniu do centralizacji władzy przez aktualną ekipę rządową.

- Tworzy się aparat represji, gdzie zabierając władzę obywatelom tworzy się kolejne mechanizmy nadzoru centralnego. To prowadzi do paraliżu państwa, bo urzędnicy będą bali się podejmować jakiekolwiek decyzje w obawie przed posądzeniem o korupcję. Paradoks polega na tym, że partia, która sili się szczycić korzeniami Solidarności wprowadza mechanizmy, które są żywą kopią mechanizmów funkcjonujących przed 1989 roku w Polsce. – podsumował były wojewoda mazowiecki.

Wtorkowe spotkanie było pierwszym z cyklu podobnych spotkań planowanych w ramach Komitetu Obywatelskiego Skierniewice.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (22)
Dodaj komentarz
  • Ostatnie podrygi POwskiej ..........

    Złodzieje2017-05-02 21:43:39
    • ostatnie to pisuary mają podrygi bo ludzie już więcej nie dadzą się nabrać na 500+ ,a jak masz jakieś dowody na kradzież to są od tego odpowiednie służby i tam należy to zgłosić chyba ,że też brałeś w tym udział i tylko stać cię na głupie wpisy bez żadnych dowodów jak to właśnie u pisowatych jest popularne .

      do rzeczy2017-05-08 08:51:50
      • A Pinior to co? Tylko dla zwolenników PO jak się załapie zarękę to krzyczą że to kogo innego i tak to z nimi jest. Bo polityczna ustawka, to co jak z PO to kraść na legalu może?

        P2017-05-08 09:15:33
        • A Bierecki to co? małe 200 milionów to rzeczywiście nie wiele przy 5 miliardach wypompowanych ze SKOK ów , ale cóż minister zero może wszystko.

          do czasu 2017-05-08 10:32:49
          • Z tego co wiem ta "afera" wynikła za rządów PO, więc było sporo czasu na udowodnienie winy Panu Biereckiemu. W dodatku został on przeproszony przez TVP za szkalujące go nieprawdziwe informacje, więc o czym mówisz? Jeśli faktycznie jakaś afera miała miejsce to sądzisz że PIS znowu by go przyjął do swojego klubu, jak wyrzucił uczestników marnej afery madryckiej (marnej jeśli chodzi o kwote) i nie chce ich przyjąć spowrotem, a tu kwota 5 mld i go przyjął? Coś mało to logiczne.

            P2017-05-09 12:58:02
            • no własnie w tej partii nic nie jest logiczne właśnie to pokazują rozbrajając nasze struktury państwa na czynniki pierwsze.A minister zwany zerem umarza wszystkie postępowania niewygodne partii.

              zacznij myśleć samodzielnie2017-05-09 15:20:11
              • Konkretnie co rozbraja i co umarza? Dziwne ale to ludzie z PO mówili że za ich rządów Państwo jest teoretyczne, bo każda instytucja jest jak udzielne księstwo i działa samodzielnie we własnym interesie. Teraz odnosze wrażenie, że wymuszana jest centralizacja, czyli spinanie poszczególnych państwowych instytucji w całość, więc Państwo działa sprawniej, ciekawe komu to przeszkadza. Jak to mówią w mętnej wodzie...

                P2017-05-09 15:54:51
                • co można rozbrajać jak nie armię ,ale to co oczywiste jest mało ważne dla pisowatych ,a umorzona została afera SKOKów jak tylko dorwał się do władania niejaki ZERO. A co do sprawności działania państwa to nie kpij z ludzi ponieważ widać jaki chaos zapanował od kiedy działa podła zmiana .

                  wstyd na cały świat2017-05-10 07:54:57
                  • No konkretnie jakie podjęte działania to rozbrojenie armii? Rozpoczęcie produkowania KRABów, czy może umożliwienie doświadczonym szeregowym dalszą służbę zamiast zastąpienie jednorazowo 34 tys. żołnierzy żółtodziobami? Czy może przyspieszenie modernizacji Leopardów 2 do standardu PL? A może przyspieszenie Homarów to zły pomysł? Albo to żeby polskie firmy brały udział w kooperacji w budowie zagranicznego sprzętu dla Polski, bo przecież lepiej kupić z półki niż się męczyć z produkcja? No konkretnie napisz gdzie Macierewicz rozbraja! Owszem można mu zarzucić złe dobieranie współpracowników, ale pod kątem powiększania zdolności obronnych jest jednym z najlepszych ministrów w historii!

                    P2017-05-10 09:02:03
                    • już piszę ,a masowe odejście najwyższą rangą ludzi wyszkolonych w strukturach zachodnich i światowych to co mały pikuś .Wiem że szeregowymi łatwo manipulować i nie potrzebni są ludzie wykształceni tylko motłoch ślepo wykonujący rozkazy chorego psychicznie człowieka ,a może i agenta bo takiego bałaganu nasza armia jeszcze nie miała.A te sprzęty to będą obsługiwać chłopaki z ONR-u w obronie twierdzy żoliborskiej.

                      mało?2017-05-10 10:05:39
                      • Podaj konkretne nazwiska kto był szkolony w renomowanych zachodnich jednostkach? Ja tam widziałem głównie absolwentów moskiewskich uczelni. W dodatku możesz sobie porównać liczbę odejść jak rządziło PO i PiS jest podobna więc o co biega? Jak sie psa chce uderzyć to kij się zawsze znajdzie?

                        P2017-05-10 10:17:00
                        • np Mieczysław Gocuł i oczywiście wielu innych jak chcesz to poszukaj sam ja i tak cię nie przekonam.

                          niestety2017-05-10 10:25:50
                          • Akurat generał Gocuł to weteran LWP, w wolnej od 27 lat Polsce nie możemy znaleźć generałów nie będących weteranami LWP? 27 lat to szmat czasu. Trudno odnieść mi się do tego czy akurat ten generał był dobrym generałem, ale opisuje przeze mnie porządaną sytuację.

                            P2017-05-10 15:20:29
                            • najgorsze w tym wszystkim jest to ,że ci ludzie przeszli pozytywnie tz lustrację ,a teraz szaleniec maciarenko robi czystkę bo mu tak pasuje i obstawia się prostakami no cóż myślę ,że prędzej czy później go rozliczymy.

                              na pewno2017-05-10 15:27:48
                              • Lustracja była w MO, UB, SB ale nie w wojsku czego dowodem było WSI. Widzę że masz jakiś osobisty uraz do Macierewicza. Radze się nie emocjonować tylko oceniach obiektywnie fakty.

                                P2017-05-10 15:51:24
                                • Obiektywnie to tego typa lekarz powinien zamknąć na oddziale i to nic osobistego wystarczy posłuchać co o nas sądzą obiektywni na forum ONZ i sam Papież.

                                  szkoda tego czasu 2017-05-10 16:22:38
                                  • Twoja nienawiść do Macierewicza świadczy tylko źle o Tobie. Cokolwiek by można było o nim powiedzieć to przewodził komisji lustracyjnej i chciał oczyścić polską politykę z donosicieli, na których ktoś miał teczki i mógł nimi sterować jak pacynkami. Zlikwidował również WSI bezpośrednią ekspozyturę Moskwy w Polsce. W czasach komuny pierwowzór WSI dostawał rozkazy bezpośrednio z Moskwy z pominięciem polskiego dowództwa. W WSI było dużo rosyjskich agentów (wszyscy jego szefowie kształceni w Moskwie), a sami żołnierze walczący w Iraku i Afganistanie mówili że pojawiali się jak był jakiś biznes, więc po co nam taki wywiad za który jeszcze trzeba płacić? Zastanów się kogo chronisz bo napewno nie kogoś dla kogo ważna jest polska racja stanu.

                                    P2017-05-12 12:57:29
                                    • Z życia Antoniego M. Poniedziałek - odwołujemy przetarg na Carcale Wtorek - kupujemy Black Hawk Środa - Black Hawk nie jatają w nocy, nie nadają się do służby ratowniczo morskiej Ćzwartek - budujemy własny śmigłowiec z Ukrainą. Piątek - zapraszamy Caracale ponownie do przetargu Sobota - Pierwsze Black Hawki będą juz w styczniu, a mamy maj i nie ma ani jednego Niedziela - Berczyński konfabuluje w sprawie Caracali, ale w sprawie zamachu smoleńskiego nie. Można się bawić bez alkoholu? Można.

                                      Antoni na kanclerza 2017-05-13 22:00:22
                                      • Z tego co widze to jakieś TVNowskie kreacje a nie garść faktów. Co do przetargu na średni śmigłowiec Caracal proponuje zobaczyć ile zapłaciły inne kraje za te śmigłowce. Otóż Siemioniak wynegocjował cenę droższą od sztuki niż Niemcy płaciły za śmigłowce bojowe, czyli z opancerzeniem i uzbrojeniem. Generalnie śmigłowce bojowe są dużo droższe niż transportowe, czemu więc u nas jest odwrotnie?

                                        P2017-05-15 09:37:42
                                        • to same fakty mówił to nawet w TVP ale co z tego jak to i tak nie trafia do upośledzonego elektoratu.

                                          skce2017-05-15 11:13:52
                                          • Hah nie masz argumentów to zaczynasz obrażać obelgami innych. Napisz lepiej ile Ci płacą od posta.

                                            P2017-05-17 09:32:14
                                            • tak jak pisałem żadne argumenty tutaj nie pomogą jak nie myśli się ,a co do płatności to wiem że pisowate wam za to płacą .

                                              garść faktów 2017-05-18 07:59:46