skierniewickie.pl

Jak nie marnować ciepła i zaoszczędzić pieniądze. Metoda 9 kroków

Środa 22.09.2021materiał sponsorowany

Chłodne wrześniowe poranki i wieczory to moment, kiedy zaczynamy myśleć o ciepłych kaloryferach i nadchodzącym sezonie grzewczym.

Skierniewicka Energetyka Cieplna do jesienno-zimowego sezonu grzewczego 2021/2022 przygotowywała się już od maja, przeprowadzając liczne przeglądy urządzeń i modernizacje sieci ciepłowniczej. Wszystkie zaplanowane na rok 2021 prace związane z przebudową sieci cieplnej na terenie miasta, zostały praktycznie zakończone. Zmodernizowano sieci cieplne poprzez wymianę wysłużonych rur na nowe w technologii preizolowanej.

Zmieniono także sposób zasilania wielu budynków wielorodzinnych w ciepło i w ciepłą wodę, zastępując wyeksploatowane węzły grupowe węzłami indywidualnymi, w celu poprawy komfortu oraz bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców.

Wszystkie te działania były przeprowadzone, aby przygotować infrastrukturę ciepłowniczą do spadków temperatury, a jednocześnie zapewnić mieszkańcom bezpieczne dostawy ciepła do ich domów i mieszkań.

Poza bieżącymi inwestycjami, Energetyka Cieplna kontynuuje również budowę jednego z największych zadań w historii – kogenerację, dzięki której będzie można w jednym procesie technologicznym – w skojarzeniu – produkować prąd i ciepło. Inwestycja ta zmieni spółkę z ciepłowni w elektrociepłownię. W ostatnich dniach zakończono kolejny etap jej budowy związany z podłączeniem przyłącza elektrycznego, przebudowy stacji średniego napięcia oraz przyłącza cieplnego. Mimo pandemii, prace przebiegają planowo i bez zakłóceń. Trwają kolejne etapy budowy projektu: montaż urządzeń technologicznych i przygotowanie do próbnych rozruchów.

Wracając do jesieni i nadchodzącego wielkimi krokami sezonu grzewczego, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą zadbać o środowisko, oszczędzić ciepło, zdrowie i pieniądze.

  • Należy sprawdzić stan kaloryferów. Zapowietrzone grzejniki nie ogrzewają pomieszczeń efektywnie. Nie bez znaczenia jest również rozmiar kaloryferów: za mały może nie ogrzać całej przestrzeni, za duży z kolei może przyczynić się do nadmiernego poboru, a tym samym do marnowania ciepła.
  • Warto stosować ekrany zagrzejnikowe, które pomogą wykorzystać ciepło w większym stopniu. Ekran zamontowany bezpośrednio za grzejnikiem, ograniczy wchłanianie ciepła przez ściany i skieruje je do wnętrza ogrzewanego pomieszczenia. To prosty sposób na zaoszczędzenie nawet 5% ciepła.
  • Odsłonięty kaloryfer działa z optymalną mocą, aby zapewnić odpowiednią temperaturę. Dlatego nie należy zasłaniać grzejników tekstyliami czy meblami.
  • Należy zadbać o szczelność okien. Nieszczelne okna w ogrzewanym pomieszczeniu sprawiają, że ciepło ucieka przez szczeliny. W przypadku nie najlepszego stanu okien, warto pomyśleć o ich wymianie, traktując ten wydatek jako dobrą inwestycję na przyszłe lata.
  • Suszenie odzieży na grzejnikach to zły pomysł. Tekstylia leżące na kaloryferach zakłócają obieg ciepła w pomieszczeniu i mogą zwiększyć wskazania podzielnika nawet o kilkanaście procent.
  • Intensywne i krótkie wietrzenie pomieszczeń pozwala zachować właściwą cyrkulację powietrza. Nie wolno zapominać, że przed otwarciem okna trzeba koniecznie zamknąć zawór dopływu ciepła do grzejnika.
  • Kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, utrzymywanie niższych wartości w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadko, pozwala również zaoszczędzić zużyte ciepło.
  • Zwracajmy uwagę, aby nie marnować ciepła w częściach wspólnych budynku. Przez nieszczelności na klatkach schodowych, w garażach i w piwnicach marnuje się ciepło, za które płaca wszyscy lokatorzy.
  • Obniżenie temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach jest niezwykle istotne. Warto zmniejszać moc grzejników w pomieszczeniach w których nikt nie przebywa do około 18 stopni. Należy jednak pamiętać, że nie wolno zakręcać kaloryferów całkowicie, żeby zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na cieszenie się ciepłem, zoptymalizowanie wydatków związanych z ogrzewaniem, pozwoli zachować dobre samopoczucie, a co najważniejsze, ochronić środowisko przed nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz