skierniewickie.pl

ŁKA do Skierniewic pojedzie szybciej, będzie też więcej połączeń

Poniedziałek 04.12.2017

10 grudnia wchodzi w życie nowy rozkład jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Będzie więcej połączeń z Łodzi do Warszawy, a pociągi ŁKA z Łodzi do Skierniewic pojadą szybciej – w 45 minut.

W nowym rozkładzie jazdy przewidziano wiele zmian, zarówno korzystnych dla podróżnych, jak również tych wymuszonych pracami modernizacyjnymi, które na całej sieci kolejowej są prowadzone przez Zarządcę Infrastruktury czyli PKP Polskie Linie Kolejowe. Zmiany zakładają przede wszystkim zwiększenie liczby połączeń ŁKA w ruchu aglomeracyjnym.

Najważniejsze zmiany to:

  • uruchomienie nowej kategorii pociągów ŁKA Przyspieszony – ŁP na linii Łódź – Skierniewice – 3 pociągi
  • zwiększenie z 12 do 14 pociągów weekendowej oferty ŁKA Sprinter na linii Łódź - Warszawa
  • zwiększenie z 39 do aż 72 pociągów - nowa oferta na linii obwodowej Łódź Widzew - Łódź Kaliska w dni robocze
  • nowy pociąg relacji Łódź Widzew – Łowicz przez Łódź Kaliską
  • 2 nowe pociągi relacji Łódź Widzew – Głowno przez Łódź Kaliską
  • nowy pociąg w relacji Łódź Kaliska – Łódź Widzew przez Zgierz
  • 3 nowe pociągi relacji Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Zgierz
  • 4 nowe pociągi w relacji Łódź Widzew – Chociszew przez Łódź Kaliską i Zgierz Północ
  • z powodu przebudowy stacji Łowicz Główny wszystkie pociągi ŁKA od 10 grudnia 2017 r. do 10 marca 2018 r. będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Łowicz Przedmieście, a pomiędzy stacjami Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny będzie kursować Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Poniżej przedstawiamy szczegóły rozkładu:

Linia Łódź – Warszawa

Od 10 grudnia liczba pociągów kursujących w weekendy pomiędzy Łodzią a Warszawą wzrośnie z 12 do 14 pociągów.
Z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Wschodniej pociągi odjadą o godzinie 7:21, 9:20, 11:17, 13:16 ,15:30, 17:27, 20:12 natomiast z Warszawy Centralnej do Łodzi Fabrycznej o 9:35, 11:55, 13:20, 15:30, 18:34, 19:30, 22:20 (składy rozpoczynają bieg na stacji Warszawa Wschodnia o 9:24, 11:39, 13:09, 15:19, 18:24, 19:19, 22:09).

Linia Łódź – Koluszki – Skierniewice

Na odcinku Łódź Fabryczna – Skierniewice – Łódź Fabryczna przez Łódź Widzew zostanie wprowadzona nowa kategoria pociągów ŁKA Przyspieszony – ŁP. Pociągi zapewnią szybkie połączenie stolicy województwa z jednym z większych miast w naszym regionie. Odjazdy ze Skierniewic zaplanowano o godzinie 5:49 i 15:38, natomiast z Łodzi o godzinie 15:15. Podróż potrwa więc tylko kilka minut dłużej niż pociągiem PKP IC, natomiast cena biletu miesięcznego będzie niższa o 25 złotych. Jeden z pociągów pojedzie w relacji Skierniewice – Łódź – Łowicz.

Linia Łódź Fabryczna/Widzew – Zgierz przez Łódź Arturówek.

Mając na względzie potrzeby podróżnych zapewniono bezpośredni dowóz na godzinę 8:00 (przyjazd Łódź Fabryczna 7:38) i odwóz po godzinie 16:00 (odjazd z Łodzi Fabrycznej 16:24) w pełnej relacji Zgierz – Łódź Fabryczna – Zgierz oraz dogodne skomunikowania na stacji Łódź Widzew oraz w Zgierzu z pociągami własnymi oraz innych przewoźników.

Linia Łódź Widzew/Kaliska – Sieradz

Ze względu na duże zainteresowanie podróżnych zostanie uruchomiony również od poniedziałku do piątku - zamiast jak obecnie tylko w niedziele i święta pociąg z Sieradza do Łodzi Kaliskiej o godzinie 18:55. Liczba pociągów kursujących do i ze stacji Łódź Widzew wrośnie z 5 do 17, co wyeliminuje konieczność przesiadania się na stacji Łódź Kaliska i znacznie poprawi komunikację z południowymi i wschodnimi rejonami miasta.

Linia Łódź – Kutno

Nowością na tej linii będą nowe pociągi relacji Łódź Widzew – Chociszew/Ozorków – odjazdy z Łodzi Widzewa o godzinie 11:02 i 16:27 (od 2.01.2018 do Ozorkowa) i z powrotem o godzinie 12:15 i 18:56 (od 2.01.2018 z Ozorkowa). Pociągi te uzupełnią dotychczas realizowane kursy do Kutna obsługiwane zarówno przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną jak i Przewozy Regionalne.
Z 7 do 23 wzrośnie liczba połączeń realizowanych do i ze stacji Łódź Widzew, co w znaczny sposób ułatwi poruszanie się wewnątrz Łodzi i wyeliminuje w wielu przypadkach konieczność zmiany środka transportu, natomiast w Kutnie zostaną zachowane skomunikowania z i na wszystkie pociągi Regio w relacji Kutno – Toruń – Kutno.

Linia Łódź – Łowicz

 

 

Nowością będzie na tej linii pociąg w relacji Łódź Widzew – Głowno o godzinie 8:59 i Głowno – Łódź Widzew o godzinie 13:21 oraz pociąg z Łodzi do Łowicza o godzinie 19:12.
Ze względu na trwająca przebudowę stacji Łowicz Główny i szlaku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny wszystkie nasze pociągi będą rozpoczynały i kończyły bieg na stacji Łowicz Przedmieście, natomiast pomiędzy Przedmieściem, a Łowiczem Głównym zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa. Postoje autobusów wyznaczono przed stacjami PKP i będą one skomunikowane na 5 minutach z pociągami.

Linia obwodowa

Pomimo utrudnień związanych z możliwościami technicznymi prowadzenia ruchu pociągów udało się znacznie poprawić ofertę na linii obwodowej. W dni robocze zamiast 39 pojadą aż 72 pociągi na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska. Poprawi to także możliwość przemieszczania się w granicach miasta i do Zgierza przez Łódź Żabieniec. W popołudniowym szczycie przewozowym o godzinie 16:02 uruchomimy zupełnie nowe połączenie z Łodzi Kaliskiej do Łodzi Widzewa przez Łódź Żabieniec, Zgierz, Łódź Arturówek, Łódź Marysin i Łódź Stoki.

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz