skierniewickie.pl

Mszczonów: Park of Poland pod znakiem zapytania

Środa 26.01.2011Viki
Park of Poland ma oferować atrakcje porównywalne z podparyskim Disneylandem. Na zdj. Europa-Park - drugi najpopularniejszy park rozrywki w Europie. Fot. Wikipedia
Jeszcze tylko kilka dni pozostało na dokończenie negocjacji. Jeśli uparciuchy nadal będą obstawać przy swoim, inwestor pójdzie gdzie indziej, a we Wręczy po dziesiątkach hektarów ugorów wciąż będzie hulał wiatr.

Jeszcze jest szansa, że na terenie gminy Mszczonów powstanie największy parku rozrywki w Polsce – PARK OF POLAND. Planowany park rozrywki ma być jakościowo porównywalny z francuskim Disneyland Paris. Cały park ma mieć powierzchnię powyżej 500 ha i kosztować 2 miliardy złotych. Na jego terenie ma znaleźć się centrum rozrywki rodzinnej i edukacji, kompleks szkoleniowy dla klientów biznesowych, a także kilka hoteli pięciogwiazdkowych. Szacuje się, że tylko w parku rozrywki zatrudnienie znajdzie około 2000 ludzi. Rocznie ma go odwiedzać 4 miliony osób.

Zanim jednak będzie tak pięknie inwestor musi znaleźć odpowiednie miejsce. Trwa więc akcja podpisywanie umów przedwstępnych z właścicielami potrzebnych pod inwestycję gruntów. Jednak nastroje nie są dobre.

- Jak to wiedzę? Cienko – mówi rozczarowany Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa. – Mamy kilku nieprzejednanych właścicieli gruntów, którzy nie chcą go sprzedać i już. Nie trafiają do nich żadne argumenty. Są to takie działki, których nie da się ominąć – nikt przecież nie będzie budował mostów czy tuneli – dlatego jeśli ich właściciele nie zgodzą się na sprzedaż, to inwestycja nie dojdzie do skutku.

Burmistrz Kurek załamuje ręce, bo przez pięć osób gmina może stracić wielomilionowe zyski, nie mówiąc już tysiącach miejsc pracy. Takiego samego zdania jest również większość mieszkańców Wręczy.

- Problem w tym że pazerność i ciemnota niektórych nie pozwalają ruszyć całej inwestycji z miejsca – mówi mieszkanka Wręczy. - Dla nich 200.000 tys. za hektar piachów to za mało.

W wielu przypadkach ziemia, którą chce odkupić inwestor to grunty najniższej klasy obok hałd ziemi firmy Budokrusz.
 
- Ziemia jest od lat nieuprawiana, nieuzbrojona i bez szans na wodociąg, elektryczność, kanalizację – mówi. -  Jak nie zgodzą się jej sprzedać nie będzie park rozrywki i 2000 miejsc pracy.

Burmistrz i jego urzędnicy robią wszystko, żeby inwestor się nie wycofał, choć było już naprawdę gorąco. Przedstawiciele firmy chcącej wybudować pod Mszczonowem park rozrywki zgodzili się jednak po ostatnich rozmowach z burmistrzem Mszczonowa na wznowienie negocjacji, ale tylko pod warunkiem, że to samorząd wspólnie z mieszkańcami nakłoni niezdecydowanych do wyrażenia zgody na sprzedaż potrzebnych gruntów. Nie zwlekając radni wspólnie z burmistrzem wystosowali specjalny list do mieszkańców oraz doprowadzili do kolejnego spotkania w sprawie inwestycji, którą samorządowcy traktują jako kluczową dla dalszego rozwoju gminy. Na spotkanie w szkole we Wręczy przyszło ponad 200 osób. Już na wstępie o głos poprosił Wojciech Szymczak, który w imieniu licznej grupy zwrócił się do niezdecydowanych z prośbą o wyrażenie zgody na przeprowadzenie transakcji. Mówił o szczęściu, jakie spotkało jego rodzinną wieś i szczególnie podkreślał znaczenie inwestycji dla  przyszłego lokalnego rynku pracy. Jego zdaniem park to swoistego rodzaju zabezpieczenie na trudne lata. Dzięki niemu mieszkańcy Mszczonowa i okolic będą mieć zapewniony byt i pewne zatrudnienie, a sama gmina dochody, które pozwolą  na podnoszenie poziomu życia wszystkim jej mieszkańcom. Wystąpienie to zebrani nagrodzili brawami.  Podczas spotkania zawiązał się komitet poparcia dla tej inwestycji złożony z mieszkańców gminy i to jego członkowie przeprowadzą negocjacje z niezdecydowanymi. Być może sąsiadom łatwiej się będzie ze sobą nawzajem porozumieć. Kilka osób natychmiast zgodziło się zawiązać obywatelski komitet i przeprowadzić negocjacje. Czas na wykonanie zadania mają naprawdę krótki. Żeby wszystko mogło się udać jeszcze na styczniowej sesji Rada powinna podjąć uchwałę o odrolnieniu terenów pod przyszły park rozrywki.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (27)
Dodaj komentarz
 • Ja bym wybudował park na około ,mieli by po ciszy i spokoju :p a potem jak by chcieli sprzedać powiedział że na nic teraz ta ziemia i ew. za1/4 poprzedniej ceny można odkupić a i to się zastanowić trzeba :)

  a niech mają2012-01-18 11:30:57

 • Przyjedźcie do Bydgoszczy! 14km od centrum miasta mamy ponad 100ha już ze studium z rzeznaczeniem pod sport i rekreacje, malownicze tereny, 8km od lotniska, przy trasie szybkiego ruchu, dojazd PKP, w okolicy jezioro, rzeka.

  Nowacki-właściciel2012-01-12 14:16:03

 • Ja słyszałem że ostatnio dużo pożarów w tamtej okolicy więc 4 więcej nikogo nie zdziwi :)

  vb2011-12-14 21:19:57

 • Może zrobić to samo z tymi wieśniakami opornymi co zrobili z Ż...... w Jedwabnem. Hi Hi...

  olaf2011-12-10 18:34:14

 • Olejcie sklep we Wręczy to rurka szybko zmięknie

  Mrumru2011-04-06 19:51:06