skierniewickie.pl

Mural historyczny dla uczczenia niepodległości i skierniewickich bohaterów

Poniedziałek 29.10.2018UM Skierniewice

„Jestem dumny" - pod takim hasłem w Skierniewicach rusza akcja, która ma przybliżyć sylwetki lokalnych bohaterów. Elementami akcji są m.in.: mural obok Muzeum Historycznego Skierniewic czy komiks dla młodzieży.

Akcja dopiero się rozwija. Jej efekty będą widoczne jeszcze w tym roku. Pomyślano ją po to, aby rozpropagować wśród skierniewiczan wiedzę o znaczących mieszkańcach naszego miasta, którzy w przeszłości wnieśli swój wkład w historię Polski i świata.

Na początek akcja obejmuje sześć postaci. Są to: Jan Kozietulski, Stanisław Grabowski, Anna Olszewska, Artur Wittenberg, Irena Rep oraz Marian Pyziak. Pracownicy ratusza podjęli się trudnego zadania. Postanowili bowiem przełożyć losy tych bohaterów na współczesny język i odsłonić emocje, jakie towarzyszyły tamtym dramatycznym czasom.
Jednym z celów akcji jest również budowanie silnych więzi wśród społeczności lokalnej oraz poczucia dumy ze swojej „małej ojczyzny".

- Chcemy połączyć historyczną wiedzę ze współczesnym przekazem, tak aby zainteresować głównie młodych ludzi ważnymi dla historii naszego kraju postaciami. To ogromnie trudne, ale i wdzięczne zajęcie - tłumaczy Anna Wolińska, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji.

Nie bez znaczenia pozostają także formy, po jakie sięgnęli organizatorzy. Na początku stworzono krótkie animacje. Autorskie scenariusze trafiły do lokalnej artystki, Kamili Stankiewicz, która je ożywiła. Wizerunki skierniewickich bohaterów trafią także na mural, jaki powstaje w okolicach Muzeum Historycznego Skierniewic. Kolejne etapy działań promocyjnych są oparte na współpracy m.in. z lokalną młodzieżą, grupami teatralnymi oraz animatorami.- Co bardziej tradycyjne formy promocji, takie jak prelekcje, wydają się już niewystarczające. Próbujemy więc połączyć nowe narzędzia marketingowe z autorskim scenariuszem. Głównym nośnikiem naszej akcji ma być oczywiście internet, który wymaga dopasowanej formy. Równocześnie staramy się eksperymentować. Mural i specjalnie przygotowane flashmoby to, mam nadzieję, ledwie początek - dodaje Przemysław Rybicki z Biura Prasowego Urzędu Miasta Skierniewice.

Co ważne, akcja ma otwartą formułę zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę. Urzędnicy zapowiadają, że proponowane elementy działań to dopiero początek. W planach jest chociażby specjalna edycja patriotycznych gadżetów, podkreślająca lokalny charakter tej wyjątkowej akcji.

- Już na początku planowania akcji przyjęliśmy jej rozwojowy charakter. Mamy pełną świadomość, że jest znacznie więcej postaci, które moglibyśmy w przyszłości wykorzystać jako cenną lekcję historii. Ożywiona dyskusja, jaka przetacza się choćby przez media społecznościowe, potwierdza nasze założenia. I o to chodzi: historia jest wspólnym dobrem, dlatego chcemy jak najwięcej wydobyć z mroków zapomnienia - podsumowuje Dawid Szymczak z Wydziału Kultury i Promocji.

W internecie akcję będą spinać hasztagi #jestemdumny oraz #bohaterowieskierniewic. Docelowo powstanie strona www.bohaterowieskierniewic.pl, na której zostaną zebrane poszczególne elementy akcji.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz