skierniewickie.pl

Napisali skargę do ministra ws. rewitalizacji parku miejskiego

Piątek 08.03.2013
Grupa mieszkańców Skierniewic, którym nie podoba się proces rewitalizacji parku miejskiego napisała skargę do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tej sprawie.

Inicjatorom akcji pn. „Uratuj Skierniewicki park” nie podoba się głównie to, że wiele drzew w parku zostało wyciętych, plan rewitalizacji parku nie uwzględnia jego walorów historycznych. Dlatego postulują, aby ministerstwo przeprowadziło kontrolę w trakcie wykonywanych prac. Poniżej publikujemy całość listu do ministra.


Szanowny Panie Ministrze,
 
Jesteśmy grupą mieszkańców Skierniewic, która poprzez nowoczesną internetową formę komunikacji podjęła działania w celu obrony zabytkowego parku w Skierniewicach (http://www.facebook.com/pages/Uratuj-Skierniewicki-Park/137990696349411).

Zwracamy się do Pana z prośbą o rozważenie zainicjowania procedury kontroli prawidłowości procesu rewaloryzacji zabytkowego parku w Skierniewicach, który został wpisany do Rejestru Zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Skierniewicach decyzją nr 272 z 29.12.1967. Wierzymy, że podejmie Pan działania analogiczne do tych, które dotyczą "rewaloryzacji" Ogrodu Krasińskich w Warszawie (http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,13510686,Minister_krytykuje__byly_bledy_przy_wycince_w_Ogrodzie.html).Zjawisko rewaloryzacji miejskich parków w Polsce ma charakter masowy i dotyczy wielu miast w Polsce - jest ono w dużej części finansowane ze środków unijnych. Szacujemy, że w skali całej Polski ten koszt wynosi kilkaset milionów złotych. Tak więc cały proces powinien być poddany starannej kontroli władz publicznych.

Z informacji, które do nas dotarły wynika, że doprowadzono do trwałej i nieodwracalnej zmiany najstarszej barokowej części skierniewickiego parku (zdjęcie w załączniku).

Dotychczasowy przebieg rewaloryzacji pominął szereg elementów:
- nie przeprowadzono całościowych badań archeologicznych na terenie całego parku,
- nie zabezpieczono części zachodniej barokowo-klasycystycznej, w której są stare drzewa i zachowane fragmenty XVIII wiecznej kompozycji,
- nie przeprowadzono badań archeologii ogrodowej w celu przebadania przebiegu dróg, śladów obsadzeń czy potwierdzenia kompozycji,
- brakuje ekspertyzy ornitologicznej,
- brak prac w zakresie regulacji stanu rzeki Łupi, która przepływa przez park,
- podmiot realizujący inwestycję nie posiada doświadczenia w zakresie rewaloryzacji zabytkowych ogrodów pałacowych.

W takiej sytuacji wydaje się, iż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno podjąć działania w trybie nadzoru nad zabytkami.
 
Z wyrazami szacunku,
Zespół akcji "Uratuj Skierniewicki Park"

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (26)
Dodaj komentarz
 • Unijnymi pieniędzmi będą budować zatoczki do parkowania na ul Sienkiewicza kosztem rosnących tam drzew. To jest cała prawda o rewitalizacji.

  gl2013-03-12 14:09:47

 • "doprowadzono do trwałej i nieodwracalnej zmiany najstarszej barokowej części skierniewickiego parku" - nie ma czegoś takiego jak "część barokowa" parku, chyba że na rysunkach z epoki.

  parkowy2013-03-11 12:59:59

 • Podać kosztorys oferty wykonawcy tam jest zakres prac wstawić Specyfikacje przetargową Chcemy taką strone

  krzysztof2013-03-10 19:41:00

 • Na stronie www Urzędu Miasta powinna być podstrona poświęcona parkowi, na której mieszkańcy miasta mogą przeczytać dokumenty i omówienia działań związane z rewaloryzacją parku. Przejrzystość nikomu nie zaszkodzi.

  Kiki2013-03-08 19:12:03

 • Kto robi ten park

  krzysztofdrzewa2013-03-08 15:41:56
  • http://www.tbinvest.pl/

   net@2013-03-08 19:09:42