skierniewickie.pl

Nie będzie podwyżki cen wywozu śmieci

Poniedziałek 07.01.2019UM Skierniewice

W Skierniewicach ceny wywozu śmieci w 2019 roku pozostaną na niezmienionym poziomie. Należą do najniższych w regionie.

W 2019 roku ceny za wywóz śmieci pozostaną takie same, a miesięczna stawka wywozu odpadów komunalnych wynosić będzie tak jak do tej pory 17 zł od osoby w przypadku odpadów zmieszanych oraz 8,50 w przypadku zbiórki selektywnej. Jest to związane z kilkuletnią umową podpisaną przez miasto.

– Cena pozostaje taka sama,bo umowę z Eko-Regionem podpisaliśmy na trzy lata – informuje prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Umowa będzie obowiązywać do 2020 roku. – Na przyszły rok będziemy mieli nowy przetarg, ale teraz trudno mówić o ewentualnych podwyżkach – dodaje prezydent.

Dla porównania mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego za odbiór i utylizacje śmieci mieszanych w tej chwili płacą 34,50 zł za osobę, Milanówka 38,40 zł, Radziejowic 36 zł. W Łowiczu ceny również wzrosły i dziś mieszkańcy zapłacą 10 zł za segregowane i 25 za mieszane. W Skierniewicach ewentualne zmiany odczujemy dopiero w roku przyszłym.

Dlaczego ceny rosną? W chwili obecnej żadne śmieci nie trafiają już na wysypiska, które są wygaszane i rewitalizowane. Zamiast tego odpady trafiają do specjalistycznych instalacji przetwarzających. Trzeba mieć też świadomość, że odpady zmieszane nie mogą przekroczyć województwa w którym zostały wytworzone, muszą trafić do zakładów utylizacji śmieci w tym samym regionie skąd pochodzą, a więc firmy utylizujące śmieci, z braku konkurencji mogą dyktować w zasadzie każdą cenę za odbiór i utylizację śmieci zmieszanych. Natomiast papier, plastiki, folie, szkło, gabaryty czy elektrośmieci mogą być utylizowane w innych województwach. Nie jest to oczywiście główna przyczyna podwyżek, nie są to też wzrosty płac pracowników sortowni i zakładów utylizacyjnych i nie jest to też, w większości przypadków pazerność firm, które te śmieci utylizują – głównym winowajcą są podwyżki opłat marszałkowskich za odpady niesegregowane przyjęte rozporządzeniem Rady Ministrów. W 2015 roku było to 24 zł za tonę, a obecnie wynosi już 140 zł, w roku 2019 ma wynieść 170 zł, z kolei w roku 2020 r. – 270 zł. Nie ma więc co liczyć na tani wywóz i utylizację śmieci.

bardzo dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane