skierniewickie.pl

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

Piątek 06.10.2017informacja prasowa

Bezpłatne badania USG piersi, mammograficzne oraz akcja edukacyjna – takie działania są prowadzone w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. St. Rybickiego w Skierniewicach w październiku br. Jak co roku miesiąc ten jest poświęcony profilaktyce raka piersi.

W ramach finansowanego przez Samorząd Województwa Łódzkiego programu „Łódzkie dba o zdrowie kobiet" szpital w Skierniewicach wykona badania USG piersi dla 100 kobiet w wieku 25-40 lat. Szczegółowe informacje o kryteriach i sposobie zapisu na badania są dostępne pod linkiem: Łódzkie dba o zdrowie – badania USG piersi w Skierniewicach.

Natomiast dla pań w wieku 50-69 lat w szpitalu prowadzone są badania mammograficzne, które są wykonywane codziennie od poniedziałku do piątku w Dziale Diagnostyki Obrazowej WSZ w budynku głównym szpitala przy ul. Sobieskiego 4. Zapisów można dokonywać codziennie w dni robocze w godz. 8-15 pod nr. tel. 46 834-08-54. Dodatkowo w październiku badania te będą wykonywane w wydłużonym czasie pracy w dniach: 18 i 25 października w godz. 11-18. Przed przyjściem na badania należy uprzednio umówić się telefonicznie na dogodny termin.

- Warto się badać. I to nie tylko u specjalisty. Tak naprawdę profilaktyka raka piersi zaczyna się już we własnej łazience, od samobadania. – mówi dr n. med. Tadeusz Bujnowski, Zastępca Dyrektora ds. Opieki Zdrowotnej WSZ w Skierniewicach.

W przypadku zaobserwowania wszelkich niepokojących zmian pacjentka powinna udać się do lekarza onkologa, który zleci przeprowadzenie kompleksowych badań. Liczy się czas, bo rak piersi jest wyleczalny, pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty.

W ramach odbywającej się akcji profilaktyki raka piersi szpital w Skierniewicach, wspólnie ze Skierniewickiem Stowarzyszeniem „Amazonka" prowadzi również akcję informacyjną dla kobiet w wieku emerytalnym. W ramach tej akcji 8 listopada po wykładzie w Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbędzie się prelekcja dr Marka Tazbira, onkologa z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. im. M. Kopernika w Łodzi.

- Każda z pań, niezależnie od wieku, która chciałaby dowiedzieć się więcej o profilaktyce nowotworowej może też zgłosić się do nas na dyżury, które pełnimy w każdy czwartek w godz. 16:30-18:30. – mówi Danuta Żakieta, prezes Skierniewickiego Stowarzyszenia „Amazonka".

Siedziba stowarzyszenia mieści się w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Pomologicznej 15 w Skierniewicach (wejście od strony ul. Rybickiego).

 

 

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz