skierniewickie.pl

Powstaje kulturalne centrum miasta. Niebawem rusza modernizacja terenu przy CEKiS

Wtorek 09.03.2021

Nie tylko remont budynku Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, ale także zagospodarowanie terenu pomiędzy obiektami. Wszystko po to, by nie tylko podnieść estetykę tej przestrzeni, ale również wykształcić nowe miejsce do inicjatyw kulturalnych.

Modernizacja budynku Centrum Kultury i Sztuki to jedna z większych inwestycji w obiekty kultury w ostatnim czasie. Realizowane zadanie ma pozytywnie wpłynąć na techniczne właściwości budynku, a także zwiększyć funkcjonalność wewnętrznych przestrzeni Centrum Kultury i Sztuki. Nowa sala koncertowa czy odremontowana przestrzeń artystycznej piwnicy to tylko dwie istotne nowości spośród wielu, jakie są obecnie przygotowywane dla mieszkańców.

To jednak nie wszystko. Skierniewicki samorząd chce pójść za ciosem, realizując kolejny etap prac, tym razem na zewnątrz jednostki. Chodzi o zagospodarowanie przestrzeni dookoła Centrum Kultury i Sztuki oraz dużego terenu pomiędzy nim a Kinem Polonez. Nadrzędną ideą przy projektowaniu nowego oblicza tego terenu było funkcjonalne powiązanie obu budynków.

- Od lat z powodzeniem sprawdza się nasze założenie, że inwestycje warto realizować kompleksowo. Modernizacja CKiS, na którą pozyskaliśmy zewnętrzne środki finansowe, to ogromny krok w stronę rozwoju infrastruktury instytucji kultury w naszym mieście. Nie chcemy, by wspaniałemu nowoczesnemu obiektowi, towarzyszył niezagospodarowany teren obok, stąd idea rozwinięcia inwestycji w centrum naszego miasta - tłumaczy Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk.

Przestrzeń pomiędzy budynkami zostanie zatem na nowo zagospodarowana. W planach jest m.in. stworzenie dwóch nowych placów, które będą stanowiły miejsce do realizowania inicjatyw kulturalnych, na przykład wystaw czy koncertów. Nie bez znaczenia jest także wykorzystanie przestrzeni przed nową zewnętrzną sceną CKiS. Tam, poprzez ukształtowanie terenu, powstanie stopniowany amfiteatr. Nie zabraknie infrastruktury technicznej, elementów małej architektury, ławek oraz efektownych iluminacji. Całość dopełnią elementy zieleni, przestrzeń do ekspozycji rzeźb oraz nowe ciągi piesze i rowerowe. Powstaną trawniki, posadzone zostaną krzewy, żywopłoty oraz drzewa - brzozy, klony czerwone oraz graby.

Oblicze zmieni także dojście do Centrum Kultury i Sztuki od strony ulicy Reymonta. Szerokie wprowadzenie do nowej przestrzeni zostanie uzupełnione o elementy ekspozycyjne. Dookoła budynku zostaną zorganizowane parkingi. Łącznie powstanie 85 miejsc, w tym 62 za budynkiem, 15 od strony ulicy Strakacza oraz 8 przed głównym wejściem.

- To nowe otwarcie dla kulturalnych inicjatyw. Do dyspozycji będzie komfortowa, przemyślana przestrzeń, która będzie jedynie czekała na kreatywne zagospodarowanie. Tworzymy kompleksowe kulturalne centrum naszego miasta. Z niecierpliwością czekam na finał prac - dodaje prezydent.

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz