skierniewickie.pl

Rower miejski już za 3,5 miesiąca w Skierniewicach

Środa 25.07.2018UM Skierniewice

Rusza realizacja projektu roweru publicznego w 10 miastach województwa łódzkiego. Wczoraj Urząd Marszałkowski i realizująca projekt firma NB Serwis podpisały umowę. Teraz przed wykonawcą intensywne 3,5 miesiąca do uruchomienia systemu.

Na łódzkim dworcu Fabrycznym podpisano wczoraj (24.07) umowę między Województwem Łódzkim a firmą NB Serwis na realizację projektu budowy wojewódzkiego roweru publicznego obejmującego 10 miast regionu. Jednym z partnerów projektu jest miasto Skierniewice.

- To uzupełnienie oferty transportu publicznego, a także rozszerzenie oferty turystycznej w każdym z miast - partnerów projektu. Cieszymy się że wspólnie idziemy w stronę ekologicznego, niskoemisyjnego transportu. - zachwalał projekt marszałek Witold Stępień.

W naszym mieście, jak już nie raz informowaliśmy, powstanie 9 stacji z 72 rowerami do dyspozycji mieszkańców. Niestety przedłużająca się procedura przetargowa (odwołania innych firm biorących udział w postępowaniu) sprawiła, że realizacja projektu rozpoczyna się dopiero teraz. Firma ma dokładnie 105 dni, aby system zaczął w pełni funkcjonować w całym województwie.

- Jesteśmy przekonani, że rower na stałe wkomponuje się w system komunikacji publicznej, różnicując formy transportu. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni mieszkańcy zaczną ten system użytkować. - dodaje Robert Lech prezes firmy realizującej zadnie.

Przypomnijmy, „Rowerowe Łódzkie" to system wypożyczalni roweru publicznego w województwie łódzkim, w ramach którego powstanie 125 stacji rowerowych z 1002 rowerami do wypożyczenia. Do tego będzie 15 parkingów na rowery prywatne. NB Serwis zobowiązana będzie utrzymywać system roweru publicznego przez 6 lat, tj. do roku 2024. Korzystanie z roweru będzie możliwe przez cały rok. Będzie to rower IV generacji. To znaczy, że nie będzie trzeba go zostawiać na stacji rowerowej, ale również w innym miejscu objętym strefą wypożyczania. Jest to możliwe dzięki terminalowi zainstalowanemu w każdym rowerze, który umożliwi jego wypożyczenie i zwrot. Wszystkie rowery będą w kolorze srebrnoszarym. Uruchomione zostanie również całodobowe centrum kontaktu poprzez które, użytkownicy będą mogli otrzymać pomoc techniczną.

Ustalone zostały już także opłaty za korzystanie z roweru publicznego. Najniższe będą za doprowadzenie roweru do stacji, przy czym wypożyczenie roweru do 20 minut będzie bezpłatne natomiast do godziny kosztować będzie 1 zł. Każdy z partnerów może wprowadzić własne ulgi w opłatach.

Szczegóły techniczne realizacji przedsięwzięcia poznamy w najbliższych dniach.

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz