skierniewickie.pl

Samochód klasyczny, kilka słów o aucie z duszą

Środa 19.12.2018artykuł sponsorowany

Samochody klasyczne nazywane są również autami zabytkowymi. Bez wątpienia są one wyjątkowe. Do kategorii pojazdów klasycznych zakwalifikowane są auta, które wpisane zostały do specjalnej, wojewódzkiej ewidencji zabytków, jednocześnie figurując w inwentarzu muzealiów.

Czym jest samochód klasyczny?

W Polsce, samochód kwalifikowany jest jako pojazd zabytkowy, jeżeli jego wiek wynosi minimum 25 lat. Ale to nie wszystko. Dodatkowo, model takiego auta nie jest już produkowany od minimum 15 lat, a liczba oryginalnych części sięga poziomu co najmniej 75%. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych kwestie te są regulowane odmiennie w każdym ze stanów. Wielka Brytania natomiast nie posiada tak szczegółowo sprecyzowanej definicji jak Polska, a o status pojazdu zabytkowego może ubiegać się każdy właściciel pojazdu wyprodukowanego przed rokiem 1973, a status ten nadawany jest przez odpowiednik naszego rodzimego wydziału komunikacji. Jeszcze inaczej kwestie te rozstrzygane są przez brytyjskie urzędy podatkowe.

Na czym polega wyjątkowość?

Nie tylko wiek decyduje, że pojazd jest jedyny w swoim rodzaju oraz wyjątkowy. Auta, szczególnie te, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wojną mają swój niepowtarzalny styl i charakter. Sposób wykończenia, dobór materiałów, często luksusowy design. To klasyka w czystej formie, którą ciężko opisać słowami.

Samochód klasyczny, to inwestycja

Samochody klasyczne cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Sporo osób posiadających takie klasyki ma świadomość, że pojazdy są sporo warte. Takich aut najzwyczajniej w świecie już się nie produkuje, a im starszy pojazd tym zazwyczaj wyższa jego wartość. Jednak nie zawsze. Aby pojazd zabytkowy stał się doskonałą inwestycją, musi być sprawny mechanicznie, a jednocześnie posiadać oryginalne części, w szczególności wszystkie elementy karoserii, czy nawet znaczek marki na masce. Mimo dużej wartości finansowej, auta klasyczne często największą wartość jaką posiadają, to wartość emocjonalna. I nie chodzi tu wyłącznie o osoby posiadające takie auto od nowości. Samochody klasyczne mają wielu pasjonatów, którzy wyszukują perełki, kupują je, a potem spędzają długie godziny na naprawach i renowacji takiego wyjątkowego samochodu.

Wartość pojazdu nie tylko sentymentalna

Samochody uznane za klasyczne są najczęściej również bardzo cenne. Nie bez powodu przez wiele osób traktowane są jako doskonała, lecz alternatywna inwestycja finansowa, a z roku na rok ich wartość wzrasta. Dlatego jeśli jesteśmy właścicielami takiego pojazdu warto zadbać o jego ubezpieczenie, np. https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/ . I warto wybrać firmę, cieszącą się dobrą renomą, a także doświadczeniem, która otoczy nasz samochód odpowiednią ochroną.

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz