skierniewickie.pl

Skierniewice: Plac Dworcowy do modernizacji

Czwartek 18.03.2010Bru
Zamiast brudnych autobusów PKS, parkingu i rozpadającego się baraku ma być  fontanna, dużo zieleni i ławek do siedzenia – to koncepcja miasta na modernizację placu przy zabytkowym dworcu w Skierniewicach. Nie wiadomo jednak kiedy projekt wejdzie w życie – uwagi do tej koncepcji zgłosił Miejski Konserwator Zabytków.

Nowa koncepcja zagospodarowania terenu przewiduje wybudowanie fontanny pośrodku placu, dookoła będą przebiegać alejki spacerowe oddzielane niską zielenią, wzdłuż istniejącego wiaduktu posadzone zostaną drzewa. I to m.in. te właśnie drzewa nie spodobały się konserwatorowi –Pismo z uwagami do zaopiniowana przesłane zostało podległemu bezpośrednio ministrowi kultury Krajowemu Ośrodkowi Badań i Dokumentacji Zabytków – mówi Marian Rożej, Miejski Konserwator Zabytków  – niebawem powinniśmy otrzymać odpowiedź.

- Zostaliśmy poinformowani o wysłaniu takiego pisma dlatego dalsze prace zostały wstrzymane – mówi Danuta Stasiak, szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która przygotowała koncepcję – poczekamy na odpowiedź i, jeśli zajdzie taka potrzeba, dokonamy odpowiednich zmian.

Niezależnie jednak od wyniku z placu zniknie zajezdnia autobusów PKS. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że przedsiębiorstwo to musi poszukać sobie innego miejsca w mieście – właśnie kończy mu się okres dzierżawy terenu.

Znajdujący się obecnie na placu parking dla samochodów zostanie przeniesiony na ulicę Mickiewicza, tuż za wiaduktem. Jest to teren wyłączony spod kurateli konserwatora zabytków, więc nie ma żadnych przeszkód do rozpoczęcia prac.  – Projekt parkingu jest gotowy, wyłoniliśmy już wykonawcę, parking powstanie w ciągu najbliższych trzech miesięcy – mówi Wiesława Balcerska, pełniąca obowiązki rzecznika prasowego skierniewickiego magistratu.

dobry
Ocena:
Komentarze (6)
Dodaj komentarz
 • No tak, przecież jeden ze skierniewickich developerów właśnie zaczął budować bloki zaraz przy dworcu według projektów żony prezydenta... Wywalanie PKSu z dala od PKP to pomysł iście "idealny" - przecież można by było wymóc na PKS modernizację dworca autobusowego, są dotacje unijne, są sposoby... Ale najładniejszy nawet dworzec PKS nie wpłynie na atrakcyjność mieszkań, za to alejki i fontanna mogą jakoś zrekompensować przyszłym właścicielom całodobowy hałas pociągów przejeżdżających pod oknami...

  Sonix2010-03-28 09:29:58

 • Jeśli plac dalej ma spełniać funkcje przesiadkowe to powinien pozostać na nim parking i dworzec autobusowy.

  Michał2010-03-27 22:26:02
  • No właśnie wg nowego projektu będzie chyba spełniał funkcje przesiadkowo-poczekalniowe;) Będziemy mogli czekając na pociąg zrelaksować się przy fontannie. A swoją drogą - faktycznie to dziwny zbieg okoliczności, że plac będzie modernizowany akurat w czaise, gdy spółdzielnia Bielany BIS będzie stawiać tam blok, w którym będą najdroższe mieszkania w mieście. Ale trzeba jakoś poprawić atrakcyjność inwestycji, a że za pieniądze podatnika to tym lepiej...;)

   blee2010-03-28 11:27:55
   • Ta sitwa kiedyś za to zapłaci. Mam nadzieję, że już w nadchodzących wyborach prezydenckich

    afik2010-03-28 11:30:48
    • Jak rozumiem wszyscy jestescie mieszkancami Skierniewic? Czy wedlug was miasto nie powinno nic robic? Lezec i pachniec na swoich stanowiskach? To chyba dobrze, ze cos sie dzieje i bedziemy mieli czym sie chwalic. Nie bedzie brudnych skwerow z lumpami na kazdym kroku, nie bedzie obskurnych bud PKS, z ktorych i tak nikt nie korzystal. Dworzec PKS zostal przeniesiony obok czolgu, wiec nie jest to odleglosc kilku km tylko kilku metrow. Nie przesadzajmy! A inwestycja Bielany-Bis nie ma nic wspolnego z budowa placu dworcowego. Przypadek i zbieg w czasie? Osobiscie wole nowy budynek niz straszacy, pusty, zastraszajacy krzakami, bezpanski i niezadbany plac. Troche optymizmu ludzie, bo nauczylismy sie tylko pluc na wszystko i wszystkich, a moze czas zastanowic sie nad pozytywami?

     Anonim2011-10-06 09:39:53
     • A mi się te zmiany też podobają!...ważne , że się zmienia...mogliby tylko jeszcze w parku założyć oświetlenie ( jakieś odporne na wandali)...park jaki jest taki jest..ALE JEST!

      Piotr2011-10-06 10:39:16