skierniewickie.pl

Skierniewice kształcą młodych ogrodników

Wtorek 15.05.2018

To, że Skierniewice uważane są za stolicę nauk ogrodniczych wiedzą chyba wszyscy w Polsce. Od tego roku także w Skierniewicach rozpoczęła się realizacja programu ekologicznego mającego kształcić młodych ogrodników i to już na poziomie 4 klas szkół podstawowych. Jego finał odbył się 15 maja w Instytucie Ogrodnictwa, gdzie najlepszym uczestnikom wręczono nagrody rzeczowe, a wszystkim certyfikaty ogrodnicze.

Z ekologią na ty: Klub Młodego Ogrodnika, bo tak nazywa się wspomniany wcześniej program ekologiczny, to inicjatywa nie nowa. Kilka lat temu wymyślili ją i realizowali członkowie Stowarzyszenia Iniacjatyw Społecznych. Organizacji już nie ma, ale udało się przywrócicić inicjatywę, która w tym roku objęła po 2 klasy czwarte ze skierniewickich Szkół Podstawowych nr 4 i 9.

- Chcemy w ten sposób promować wiedzę ekologiczną i ogrodniczą wśród dzieci, a także poszerzać ich wiadomości na temat historii i aktualnej działalności Instytutu znajdującego się w naszym mieście - mówi o celach programu Tomasz Łukaszewski, przedstawiciel organizatora firmy Kulturownia Sp. z o.o. - Program złożony był z trzech etapów. Najpierw przeszkoleni zostali nauczyciele, aby później w ramach lekcji przyrody przygotować uczniów teoretycznie do ostatniego etapu programu, którym był konkurs "Wiosna w ogrodzie". Wcześniej w ramach drugiego etapu dzieci miały możliwość samodzielnego wychodowania własnej roślinki otrzymanej w postaci specjalnie przygotowanych w Instytucie starterów ogrodniczych.

Nagrodą za udział w programie i konkursie "Wiosna w ogrodzie" była możliwość zwiedzania Instytutu Ogrodnictwa. Uczniowie skierniewickich szkół w miniony wtorek odwiedzili Pałac Prymasowski (siedzibę Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach), Pracownie Niekonwencjonalnych Metod Hodowli Roślin, Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych oraz Zakład Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw.

Na koniec wycieczki nastąpiło podsumowanie programu. Uczesnicy nagrodzeni zostali książkami i certyfikatami "Klubu Młodego Ogrodnika", które wręczył Jarosław Chęcielewski, zastępca Prezydenta Skierniewic.

Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas realizacji programu to: Miłosz Osadowski, Maja Kopacka, Matylda Bartkowska, Ola Gruszewska, Emil Janus, Wiktor Olszowy (Szkoła Podstawowa nr 9) oraz Zuzanna Klemba, Adrian Gładysz, Hanna Derda, Julia Walentowska, Malwina Broniarek, Zofia Kowalska (Szkoła Podstawowa nr 4).

Program Z ekologią na ty: Klub Młodego Ogrodnika zorganizowany został przez firmę Kulturownia przy współpracy z Urzędem Miasta Skierniewice. Patronaty honorowe nad inicjatywą objęły: Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach oraz Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych. Organizacyjnie i finansowo pomogła także firma Centrum Techniki Biurowej Sp. z o.o.

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz