skierniewickie.pl

Skierniewice: mało wody w kranach

Poniedziałek 18.06.2018UM Skierniewice

Panujące upały i związane z tym nadmierne zużycie wody w Skierniewicach sprawiły, że znacznie spadło ciśnienie w miejskich wodociągach. ZWiK WOD-KAN właśnie prowadzi odwiert nowej studni głębinowej.

Nowe ujęcie jest przygotowywane na terenie stacji uzdatniania przy ul. Waryńskiego. Woda będzie pobierana z głębokości 615 metrów. Od początku miesiąca dobowe zużycie wody w Skierniewicach, wynoszące średnio 6,5-7 tys. metrów sześciennych, wzrosło niemal dwukrotnie. Taki stan rzeczy sprawił, że w kranach skierniewiczan dawało się zaobserwować zmniejszenie ciśnienia wody. Jak podkreśla Jacek Pełka, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan, obniżenie ciśnienia jest działaniem niezbędnym, by zapewnić ciągłość dostaw wody pitnej. Sytuacja powinna poprawić się w momencie zakończenia realizacji prowadzonych inwestycji.

– Mieszkańcy, mimo drobnych niedogodności, mogą być spokojni; Wod-Kan kompleksowo dba o sieć zaopatrzenia miasta w wodę. Gdy zakończy się proces wiercenia studni głębinowej przy ulicy Waryńskiego, możliwości powinny odpowiednio wzrosnąć. Do tego czasu prosimy o wyrozumiałość i śledzenie wszystkich postępów prac – dodaje prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Inwestycje to jedno, świadomość mieszkańców w kwestii oszczędzania wody - to drugie. Przedstawiciele spółki apelują, by w czasie suszy ograniczyć podlewanie przydomowych trawników i napełnianie potężnych basenów wodą z rurociągu. Szczególnie w godzinach wieczornych znacząco nadwyręża to możliwości miejskich wodociągów.


– Zapewniam, że cały czas pracujemy nad polepszeniem sytuacji – mówi Jacek Pełka. – Nasze działania polegają obecnie nie tylko na budowie nowego ujęcia wody, ale także na modernizacji dwóch już istniejących studni głębinowych. Przygotowaliśmy kompleksową dokumentację i mamy zaplanowane środki na to zadanie. Zaawansowane technicznie prace pozwolą zwiększyć wydajność poszczególnych punktów.

Wyjaśnijmy, że istniejące na terenie miasta studnie głębinowe przez lata były tylko eksploatowane. Każdego roku znacząco zmniejszała się wydajność każdego z ujęć. Brak systematycznych modernizacji studni doprowadził do obecnej sytuacji i uciążliwości, z jakimi dziś borykają się mieszkańcy.

Warto pamiętać, że Wod-Kan obecnie jest w trakcie realizowania ogromnego zadania wspartego zewnętrznymi środkami. Na kolejny etap porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w mieście spółka łącznie pozyskała ponad 90 mln złotych. Szczegóły wszystkich realizowanych zadań można śledzić m.in. na stronie internetowej http://wodkan-skierniewice.com.pl.

W najbliśzzych dniach temperatury w regionie spadną, a więc możemy się spodziewać kilku dni odpoczynku od wysokich temperatur.

bardzo dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane