skierniewickie.pl

Skierniewice z najlepszymi perspektywami rozwoju. Pandemia tego nie zmieniła!

Poniedziałek 22.03.2021

Skierniewice znalazły się w gronie miast, które najlepiej poradziły sobie z szerzącą się pandemią i mają dobre perspektywy dalszego rozwoju. To konkluzja raportu sporządzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Polski Instytut Ekonomiczny opracował dokument, którego celem była m.in. weryfikacja scenariuszy rozwoju średnich miast w Polsce w perspektywie roku 2035. Co ważne, przeprowadzona analiza brała pod uwagę bardzo aktualne dane, np. dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na funkcjonowanie samorządów. Wyniki są dla Skierniewic optymistyczne. Ze sporządzonego raportu wynika jednoznacznie, że miasto znakomicie poradziło sobie z szerzącą się pandemią koronawirusa i znalazło się w grupie najlepszych pod tym względem w kraju. Dzięki szybkiej reakcji na nowe wyzwania Skierniewice wciąż mają świetne perspektywy i zdaniem Instytutu należą do czołówki rozwoju rynków lokalnych, obok 39 innych miast średniej wielkości.

– Dobra strategia walki z nieznanym dotąd przeciwnikiem została dostrzeżona, co cieszy i napawa optymizmem na kolejne lata niełatwej pracy – podkreśla prezydent Krzysztof Jażdżyk. – Raport jest dla nas bardzo ważny, ponieważ potwierdza kierunek, w którym zmieniamy i rozwijamy nasze miasto. W Skierniewicach zawsze myślimy o mieszkańcach oraz tworzeniu im jak najlepszych warunków do życia. To, jak widać, procentuje, także w ocenie ekspertów.

-Biała Podlaska, Ełk, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Nowy Sącz, Nysa, Piła, Płońsk, Skierniewice, Sochaczew, Suwałki, Świnoujście, Tarnowskie Góry, Tychy, Wejherowo czy Zamość – m.in. te właśnie miasta mają dobrą perspektywę na przyszłość, nawet mimo trudnych czasów - jak można wywnioskować na podstawie informacji z portalu www.tuwartomieszkac.pl. Eksperci zaznaczają, że mimo odczuwalnych skutków pandemii wymienione samorządy powinny sprawnie realizować prorozwojowe scenariusze. Szanse na pozytywny scenariusz oceniane są procentowo i oscylują w granicach 91 procent. 

W aktualnym badaniu przeanalizowano 90 średnich miast w kraju. O miarodajności tego przedsięwzięcia może świadczyć fakt, iż od 2019 roku w podobny sposób przebadano niemal połowę polskich aglomeracji z liczbą mieszkańców od 20 do 100 tys. To ogromna baza uporządkowanej wiedzy. W grudniu 2019 roku PIE wydał specjalny raport „Scenariusze rozwoju średnich miast", sięgający do 2035 roku, który pozwolił wyodrębnić trzy grupy miast: potrzebujących nowych strategii i pomysłu na rozwój, miast z potencjałem bez silnych wyróżników oraz lokomotyw rozwoju rynków lokalnych. Zdaniem badaczy instytutu, w najlepszej sytuacji znajduje się trzecia grupa - „lokomotywy rozwoju rynków lokalnych" - w której znalazły się Skierniewice.

– Te miasta mają silną pozycję w regionie, dobrą sytuację ekonomiczną oraz korzystne wskaźniki działalności gospodarczej i sytuacji społecznej. Wyróżniają się ponadprzeciętnie wysokim stopniem rozwoju na tle wszystkich badanych miast średnich – czytamy w raporcie.

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz