skierniewickie.pl

Skierniewickie obchody Święta Niepodległości

Wtorek 10.11.2020

Uroczystości związane z 102. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w związku z szerzącą się pandemią przybiorą w tym roku nieco inną formę.

Rokrocznie, 11 listopada kojarzy się z uroczystościami, które odbywają się w kościele garnizonowym, na placu Jana Pawła II i na terenie Muzeum Historycznego Skierniewic. Trwająca epidemia koronawirusa wymusiła na organizatorach zmiany planów i znaczne ograniczenie liczby uczestników. Wszystko przez obostrzenia nałożone przez władze centralne.

Dzień niepodległości będziemy świętować w innej formie. W środę spotkamy się o godz. 11:00 w kościele garnizonowym, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny i odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas trwania obchodów w kościele będzie mogło jednak przebywać maksymalnie 60 osób, zachowując dystans 1 os. na 15 m.

O godz. 12:00 jednoosobowe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem niepodległości na Placu Jana Pawła II. Chętni muszą się wcześniej skontaktować z pracownikami Muzeum. Mają na to czas do 10 listopada. - Unikamy zgromadzeń i przemówień. Na placu przed kościołem będą tylko wcześniej zgłoszone, jednoosobowe delegacje, które złożą kwiaty pod pomnikiem niepodległości – informuje Agata Niedziółka, po. Dyrektora Muzeum Historycznego Skierniewic.

Część kulturalna i artystyczna w większości zostanie przeniesiona do sieci. - W związku z działaniami zapobiegającymi rozszerzaniu się pandemii i decyzją Premiera, nasze wspólne świętowanie Dnia Niepodległości ulegnie zmianie. Zmuszeni sytuacją, odwołujemy wydarzenia, które miały odbyć się na terenie Muzeum, czyli wernisaż oraz wykład. W internecie znajdziemy koncerty on-line i wirtualne oprowadzenie po wystawach – mówi Agata Niedziółka. Ponad to od 9 listopada, przez cały miesiąc na płycie Rynku będzie dostępna wystawa - „...będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921" – organizowana przez CKiS ze zbiorów Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

11 listopada w internecie na kanale Muzeum na Facebooku odbędą się transmisje z dwóch koncertów w ramach finału 18. Festiwalu Muzyki Romantycznej. O godz. 12:00 transmitowany będzie występ zespołu Intermezzo Piccolo, a późnym popołudniem o godz. 18:00 koncert finałowy muzyki polskiej w wykonaniu Karola Radziwonowicza oraz I Solisti Di Varsavia.

Apel! Wywieś flagę!

- W tym roku nie możemy spotkać się w większym gronie i wspólnie świętować kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców o wywieszenie na terenach swoich domów biało-czerwonych flag. - Niech te barwy będą symbolem naszej pamięci o bohaterskich czynach naszych przodków i jedności w tych niełatwych czasach – apeluje prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Bieg Niepodległości odwołany

Odwołany został także bieg niepodległości, który miał być zwieńczeniem skierniewickiej biegowej triady. - W związku z rosnącą falą nowych przypadków Covid-19, decyzją władz samorządowych Bieg Niepodległości zostaje odwołany. Wpisowe zwrócone zostanie zawodnikom w systemie mikropłatności. Triada Biegowa zostaje wstrzymana do czasu przeprowadzenia 3 etapu (brak ściśle określonego terminu z uwagi na sytuacje epidemiologiczną w kraju) – czytamy na stronach Ośrodka Sportu i Rekreacji.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

  • 11:00 Msza /Kościół Garnizonowy pw. WNMP, pl. Jana Pawła II (uwaga: maksymalna ilość osób w Kościele to 60 ; prosimy o zachowanie dystansu - 1 os/15 m)
  • 12:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości // pl. św. Jana Pawła II (tylko 1-osobowe delegacje, zapraszamy do telefonicznego kontaktu z Muzeum)
  • 12:00 Koncert zespołu Intermezzo Piccolo // 18. Festiwal Muzyki Romantycznej online
  • 18:00 Koncert finałowy - koncert muzyki polskiej - Karol Radziwonowicz oraz I Solisti Di Varsavia // 18. Festiwal Muzyki Romantycznej online

Cały dzień - Rynek przed ratuszem wystawa pt." ...będzie wielka albo nie będzie jej wcale. Walka o granice Polski w latach 1918-1921"

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz