skierniewickie.pl

Skończą się kolejki w skierniewickim szpitalu

Środa 12.03.2014Paweł Bruger

W skierniewickim szpitalu wkrótce skończą się wielogodzinne oczekiwania na przyjęcie na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Od kwietnia ma tam obowiązywać nowy system przyjęć pacjentów.

System polega na podziale pacjentów na trzy grupy, w zależności od rodzaju obrażeń, z jakimi trafią na oddział ratunkowy. Będą oni dzieleni kolorami, według procedury medycznej, tzw. Triage (czyt. tiraż), gdzie każdy z trzech kolorów określa: czerwony – przyjąć w pierwszej kolejności, żółty – przyjąć w drugiej kolejności, zielony – przyjąć jako ostatni.

- Chodzi w skrócie o to, aby wyeliminować sytuacje, gdzie pacjent z poważnymi obrażeniami musi czekać na przyjęcie godzinami, a z drugiej strony często pacjenci z lekkimi obrażeniami są przyjmowani szybciej, bo pierwsi do nas trafili. Z resztą, pacjentów kwalifikowanych do koloru zielonego w większości będziemy chcieli odsyłać do poradni zdrowia, bo to one mogą się zająć lekkimi obrażeniami. - tłumaczy Jacek Sawicki, dyrektor skierniewickiego szpitala.

Taki system pozwoli na zmniejszenie kolejek i czasu oczekiwania na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, ale jest również korzystny dla szpitala finansowo. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje znacznie wyższe kwoty za przyjęcia pacjentów z kolorami czerwonym i żółtym, a niższe za „zielonych”. Z drugiej strony – i przychodnie zdrowia będą miały więcej pacjentów, bo ci z lekkimi obrażeniami nie będą już blokować SOR, tylko zostaną skierowani do poradni. We wtorek, 11 marca dyrekcja szpitala odbyła spotkanie z przedstawicielami przychodni zdrowia w Skierniewicach.

- Będziemy chcieli wprowadzić ten system jak najszybciej, być może już od kwietnie. - informuje dyrektor szpitala.

 

 

Triage na SOR to nie jedyne duże zmiany, do jakich dochodzi ostatnio w skierniewickim szpitalu. Wypowiedziano umowę prowadzącej oddział ortopedyczny zewnętrznej firmie Stomed. Od kwietnia oddział będzie prowadzony przez szpital, zatrudniono więc lekarzy ortopedów, a ordynatorem tego oddziału został dr Jacek Krupowczyk. Szpital przejął też od przychodni zdrowia Kopernik, kontrakt NFZ na prowadzenie usług ortopedycznych. 31 marca całość obowiązków ma zostać przekazana nowemu personelowi oddziału.

Kolejną zmianą w szpitalu jest zwolnienie dotychczasowego dyrektora ds. medycznych Dariusza Diksa. Propozycję zmiany oddziału z chirurgicznego na SOR złożył dr Diksowi jeszcze poprzedni p.o. dyrektora, Eugeniusz Furman.

- Pan doktor nie przyjął jednak warunków umowy, a więc dotychczasowa przestała obowiązywać. - mówi Jacek Sawicki.

Obecnie dr Diks przebywa na zaległym urlopie.

Dyrekcja skierniewickiego szpitala przystępuje również do inwentaryzacji całego majątku. Zwolniono dotychczasową główną księgową, Danutę Nobis. Na to stanowisko została powołana Jadwiga Ruszczak.

- Dotychczasowej głównej księgowej zaproponowaliśmy rozstanie się za porozumieniem stron, jednak się na to nie zgodziła. - dodaje dyrektor Sawicki.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (10)
Dodaj komentarz
 • Prawda jest taka,że poza wszelka kolejnościa będzie przyjęty pijaczyna!!

  gorzka prawda2015-04-29 22:21:26

 • mówimy że tak strasznie źle jest w Skierniewicach ale to nie tylko tutaj się czeka. Ja z silnym atakiem bólu w Łodzi w Barlickim również czekałam 7 godzin w izbie przyjęć. Pewnie dlatego że zostałam przywieziona przez męża a nie zadzwoniłam na pogotowie. No cóż tak system mamy w Polsce.

  Alina2015-04-29 12:42:51
  • To nie system tam siedza lenie

   Witek2019-10-31 14:33:15

 • nieprawda byłam w pon w szpitalu z synem , wisi ładna wywieszka w róznych kolorach , tylko nikt tych pacjetow nie klasyfikuje niestety , totalny balagan trzeba wolac do okienka

  pacjetka2015-04-29 11:43:29

 • Prawda będzie jedna,że w pierwszej tak czy siak będzie zawsze w tym biednym kraju....................PIJAK!! Taki pijak jest "obsługiwany" poza wszelka kolejnością wiem jak to wygląda w realu przerabiałem to w naszym szpitalu dwa lata temu.

  z życia wzięte2014-03-12 18:36:53
  • Trudne sprawy...

   sdf2014-03-13 16:34:32
  • nie dokońca sie zgodze z przedmówcą gdyż niestety jestem w posiadaniu męża który jest alkoholikiem i musiałam siedzieć na izbie po 6-10 godzin nim został przyjęty na oddział zostawiając w domu małe dzieci , to co się tam działo przez cało dobowy mój pobyt na izbie zakrawa o skandal ale nie zauważyłam żeby mój alkoholik był traktowany szczególnie, nawt pan nie wie ile mi to przynosi wstydu za każdym razem gdy musze tam kwitnąć:-(

   skierniewiczanka2014-03-13 10:14:49
   • Ja napisałem o pijakach przywożonych przez policjantów!! Pani współczuję.

    z życia wzięte2014-03-13 10:17:06
    • pijak przywożony przez policjantów jest obsługiwany poza kolejnościa nie dlatego że jest pijakiem tylko dlatego że policjanci są na służbie i z racji tego że jest ich mało nie moga sobie pozwolić na to aby pół służby spędzić w kolejce gdyż w każej chwili mogą być potrzebni Dyżurnemu do obsługi kolejnego zdarzenia

     kris2014-04-07 20:31:07
     • Na temat skierniewickiej wolę się nie wypowiadać,bo ten temat podnosi ciśnienie chyba wszystkim mieszkańcom. Powinni zlikwidować komendę policji,po co płacić za nieróbstwo.

      ot co2014-04-07 21:30:56