skierniewickie.pl

Smaczne i zdradliwe – dlaczego mentole zniknęły?

Środa 04.11.2020

20 maja 2020 roku zgodnie z unijnymi przepisami zniknęły z polskich sklepów papierosy mentolowe. Ta decyzja sprawiła, że mnóstwo palaczy w Polsce przeżyło wielki szok i wymyślało różne sposoby na brak swojej ulubionej używki. Niektórzy przed wejściem zakazu w życie porobili ogromne zapasy paczek mentoli, inni skierowali swoje kroki na targi z nielegalnymi papierosami. Obie decyzje nie były zbyt rozsądne. Najbardziej dbająca o swój komfort i bezpieczeństwo grupa zwróciła uwagę na e-papierosy i podgrzewacze tytoniu typu IQOS. Jednak właściwie dlaczego mentole zniknęły z naszych sklepów? Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie.

Jasną rzeczą jest, że mentolowy aromat uatrakcyjniał smak papierosów. Natomiast nie ma absolutnie żadnej potrzeby dodawania smaku i uroku czemuś, co jest trujące, niebezpieczne i może skutkować nawet śmiercią. Unia Europejska jest przekonana, że miętowy smak wpływał na liczbę nałogowych palaczy i teraz, kiedy takiej używki już nie ma, pójdą oni po rozum do głowy i spróbują rzucić palenie. Ci, którzy nie mają zamiaru zupełnie rezygnować z palenia – w tym momencie mogą zwrócić swoją uwagę na alternatywy dla mentoli, czyli e-papierosy i podgrzewacze tytoniu typu IQOS. Szczególnie to drugie urządzenie zasługuje na uwagę osób, mających ochotę choć trochę zadbać o własną formę. „Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza" – mówi profesor Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi i laureat grantu Komisji Europejskiej Innovative Medicines Initiative. IQOS generuje aerozol, którym inhaluje się użytkownik, a w jego skład wchodzi nikotyna w identycznej dawce jak w przypadku klasycznego papierosa i zaspokaja głód nikotynowy.


IQOS ma też to do siebie, że nie wydziela dymu ani popiołu oraz substancji smolistych, a to sprawia, że jest ciekawą alternatywą dla palaczy, którzy nie zamierzają zrezygnować z palenia, po wprowadzeniu unijnych przepisów. Nie powoduje żółknięcia zębów i palców ani nie pozostawia charakterystycznego zapachu na włosach, ubraniu i dłoniach. Każdy wypalony papieros skraca nasze życie – warto więc dołożyć wszelkich starań by wyciąć ten nałóg ze swojej egzystencji raz na zawsze. Jeżeli nie udaje się tego zrobić od razu – troska o własne zdrowie jest jak najbardziej mile widziana. Nie bez powodu podgrzewacz tytoniu typu IQOS w ogóle pojawił się na rynku, który stara się z roku na rok coraz mniej truć ludzi.


Na ten rewolucyjny projekt firmy Philip Morris International uwagę zwróciła nawet FDA, czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), będąca częścią Departamentu Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Osobiście autoryzowała ona system podgrzewania tytoniu IQOS jako produkt o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP), „właściwy dla promocji zdrowia publicznego". FDA wskazuje również, że podgrzewanie, a nie spalanie tytoniu naraża jego użytkowników na zdecydowanie mniejszą liczbę substancji toksycznych niż w przypadku palaczy papierosów. Po latach badań podjęcie takiej decyzji musiało być naprawdę dobrze przemyślanie. W walce z nałogiem warto zaufać specjalistom.

dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane