skierniewickie.pl

Smaczne i zdradliwe – dlaczego mentole zniknęły?

Środa 04.11.2020

20 maja 2020 roku zgodnie z unijnymi przepisami zniknęły z polskich sklepów papierosy mentolowe. Ta decyzja sprawiła, że mnóstwo palaczy w Polsce przeżyło wielki szok i wymyślało różne sposoby na brak swojej ulubionej używki. Niektórzy przed wejściem zakazu w życie porobili ogromne zapasy paczek mentoli, inni skierowali swoje kroki na targi z nielegalnymi papierosami. Obie decyzje nie były zbyt rozsądne. Najbardziej dbająca o swój komfort i bezpieczeństwo grupa zwróciła uwagę na e-papierosy i podgrzewacze tytoniu typu IQOS. Jednak właściwie dlaczego mentole zniknęły z naszych sklepów? Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie.

Jasną rzeczą jest, że mentolowy aromat uatrakcyjniał smak papierosów. Natomiast nie ma absolutnie żadnej potrzeby dodawania smaku i uroku czemuś, co jest trujące, niebezpieczne i może skutkować nawet śmiercią. Unia Europejska jest przekonana, że miętowy smak wpływał na liczbę nałogowych palaczy i teraz, kiedy takiej używki już nie ma, pójdą oni po rozum do głowy i spróbują rzucić palenie. Ci, którzy nie mają zamiaru zupełnie rezygnować z palenia – w tym momencie mogą zwrócić swoją uwagę na alternatywy dla mentoli, czyli e-papierosy i podgrzewacze tytoniu typu IQOS. Szczególnie to drugie urządzenie zasługuje na uwagę osób, mających ochotę choć trochę zadbać o własną formę. „Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza" – mówi profesor Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi i laureat grantu Komisji Europejskiej Innovative Medicines Initiative. IQOS generuje aerozol, którym inhaluje się użytkownik, a w jego skład wchodzi nikotyna w identycznej dawce jak w przypadku klasycznego papierosa i zaspokaja głód nikotynowy.


IQOS ma też to do siebie, że nie wydziela dymu ani popiołu oraz substancji smolistych, a to sprawia, że jest ciekawą alternatywą dla palaczy, którzy nie zamierzają zrezygnować z palenia, po wprowadzeniu unijnych przepisów. Nie powoduje żółknięcia zębów i palców ani nie pozostawia charakterystycznego zapachu na włosach, ubraniu i dłoniach. Każdy wypalony papieros skraca nasze życie – warto więc dołożyć wszelkich starań by wyciąć ten nałóg ze swojej egzystencji raz na zawsze. Jeżeli nie udaje się tego zrobić od razu – troska o własne zdrowie jest jak najbardziej mile widziana. Nie bez powodu podgrzewacz tytoniu typu IQOS w ogóle pojawił się na rynku, który stara się z roku na rok coraz mniej truć ludzi.


Na ten rewolucyjny projekt firmy Philip Morris International uwagę zwróciła nawet FDA, czyli Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), będąca częścią Departamentu Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Osobiście autoryzowała ona system podgrzewania tytoniu IQOS jako produkt o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP), „właściwy dla promocji zdrowia publicznego". FDA wskazuje również, że podgrzewanie, a nie spalanie tytoniu naraża jego użytkowników na zdecydowanie mniejszą liczbę substancji toksycznych niż w przypadku palaczy papierosów. Po latach badań podjęcie takiej decyzji musiało być naprawdę dobrze przemyślanie. W walce z nałogiem warto zaufać specjalistom.

dobry
Ocena:
Komentarze (5)
Dodaj komentarz
 • nie widzę nic złego, aby otwierać się na nowe technologie. iqos to sensowna alternatywa dla palaczy, która jest zdrowsza. palenie to ogromny problem, mój dziadek palił aż do śmieci. zmarł na raka płuc i dla mnie to był straszny widok. przestałam palić bo do tej pory pamiętam jak na koniec się męczył.

  aldona2020-11-09 13:53:58

 • No to Cię skutecznie żona wytrenowała, skoro w domu nie mogłeś palić tylko na balkonie, hehe wszyscy teraz tacy ekologiczni się stali. Ja tam nie zamierzam być testerem nowych technologii i zostanę przy starych, smierdzących fajkach.

  Mariusz2020-11-09 12:29:30
  • sam nie chciałem siedzieć potem w dymie, albo co gorsza w nim spać. szczerze, to nie wiem co masz za problem.

   adam2020-11-10 13:17:20

 • brak smrodu przekonał nie tylko mnie, ale i moją żonę. no i nie muszę marznąć na balkonie, bo mogę w domu zapalić.

  adam2020-11-06 13:49:03

 • Z tymi mentolami to nas nieźle urządzili. Bałam się kupować z obcym źródeł i przerzuciłam się na e-papierosa, ale on nie był taki mocny. Od miesiąca palę iqosa i jak narazie jestem zadowolona, nie tęsknie za zwykłymi papierosami bo nie muszę z domu wychodzić, nie śmierdzi.

  Sylwia2020-11-06 11:59:41