skierniewickie.pl

Tak będzie wyglądał wiadukt na Zwierzynieckiej

Wtorek 02.07.2019

Ulepszony komfort podróżowania, ale przede wszystkim zwiększony poziom komunikacyjnego bezpieczeństwa - to główne cele, które przyświecają budowie nowego wiaduktu w ulicy Zwierzynieckiej. Inwestycja ma być gotowa w 2022 roku.

To jedno z ważniejszych drogowych zadań, które będą realizowane w Skierniewicach w najbliższych latach. Likwidacja kolizyjnego skrzyżowania ulicy Zwierzynieckiej z linią kolejową nr 1 pozytywnie wpłynie nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. To ważne chociażby w kontekście dojazdu służb ratunkowych do osiedli położonych za kolejowym przejazdem.

– Bardzo często widzimy sytuacje, w których uprzywilejowane pojazdy muszą stać na przejeździe kolejowym. W takich momentach ważna jest każda minuta, która może wpłynąć na pozytywne zakończenie akcji ratunkowej. Dlatego planowana inwestycja jest tak ważna – podkreśla prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

Nowy wiadukt to w praktyce ogromna inwestycja, w ramach której zorganizowana zostanie nie tylko sama przeprawa przez tory, o długości 150 metrów (całość dróg głównych i wiaduktu to około 1,2 km), ale także infrastruktura poboczna. W tym blisko kilometr tzw. dróg serwisowych, oraz prawie dwa kilometry chodników i ścieżki pieszo-rowerowej. W praktyce zadaniu będzie towarzyszyło także gruntowne przebudowanie sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych i oświetleniowych. W ramach realizacji utworzone zostaną także nowe miejsca postojowe m.in. w okolicach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (27 stanowisk).

Zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie, zadanie ma zostać zrealizowane do końca IV kwartału 2022 roku. Wtedy to miasto powinno zakończyć roboty budowlane i uzyskać pozwolenia na użytkowanie nowego przejazdu. Etapy poprzedzające inwestycję będą polegały na opracowaniu odpowiedniego projektu oraz wyłonieniu w drodze przetargu wykonawcy, który finalnie wybuduje bezkolizyjne skrzyżowanie ulicy Zwierzynieckiej z linią kolejową nr 1. Realizacja samych prac drogowych została zaplanowana na lata 2020-2022.

Finansowy udział PLK w inwestycji opiewa na kwotę do 13,2 mln złotych. Za te środki zrealizowane zostaną prace związane m.in. z likwidacją przejazdu kolejowo-drogowego, budową nowego wiaduktu nad linią kolejową czy usunięciem innych punktów kolizyjnych z infrastrukturą kolejową. Pozostała część zadania leży po stronie Miasta Skierniewice i jest szacowana na ponad 11,7 mln zł.

Inwestycja w liczbach:

Drogi główne i wiadukt - 1,2 km
Wiadukt - 150 m (9 podpór + 2 przyczółki)
Drogi serwisowe - 0,9 km
Chodniki - 1 km
Ścieżka pieszo-rowerowa - 0,95 km
Ekrany dźwiękochłonne - 0,8 km
Oświetlenie - 2,1 km
Kanalizacja deszczowa - 2 km
Wodociąg - 1,5 km
Gazociąg - 0,9 km

bardzo dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane