Skierniewicka Energetyka Cieplna dostarcza ciepło do ok. 18 mieszkań, domów i zakładów w mieście. Niebawem wszystkie nowo wybudowane oraz gruntownie remontowane budynki będą podłączane do ciepłociągu miejskiego. Dzięki temu powietrze w mieście będzie coraz mniej zatruwane przez tzw. „kopciuchy".
Wymaga tego ustawa „antykopciuchowa", która obowiązuje już od ubiegłego roku.
Zgodnie z nowymi przepisami projektant, którego opinia będzie stanowić część wniosku o pozwolenie na budowę, każdorazowo określi sposób w jaki będzie ogrzewany projektowany budynek.
Tylko w dwóch przypadkach przewidziano wyjątki od przepisu:
- nie będzie obowiązku podłączania nowo powstałego budynku, gdy będzie on ogrzewany energią elektryczną lub za pomocą pompy ciepła
- drugi wyjątek dotyczy sytuacji, gdy ceny ciepła sieciowego będą w okolicy zbyt wysokie.
Należy pamiętać, że ciepło z miejskiego systemu ciepłowniczego to jedna z najkorzystniejszych alternatyw ogrzewania i najczęściej wybierany sposób ogrzewania przez deweloperów, spółdzielnie mieszkaniowe oraz właścicieli budynków wielorodzinnych i usługowych.
Miejskie ciepło łączy w sobie wiele zalet: jest ekologiczne, bezpieczne, komfortowe, a co najważniejsze ekonomiczne. Ceny są regulowane przez Urząd Regulacji Energetycznej i nie podlegają wahaniom rynku.
Ponad 20 lat temu miałem okazję rozmawiać z ówczesnym prezes EC. To co w tym momencie najważniejsze to to iż koszty zakładu są pewną stałą. Tak więc jeśli odbiorcy energii będą ograniczać zużycie to i tak muszą opłacić pełne koszty utrzymania zakładu. Paradoksalnie im mniej energii zużywamy tym jej ceny będą wyższe.
Od 01.02.2-21. znów podwyżka ceny ciepła, po każdej podwyżce ludzie mniej zużywają ciepłej wody, a wtedy ciepłownia znów podnosi cenę. I tak w kółko. Niedługo za podgrzanie metra wody trzeba będzie zapłacić 1000zł. Monopolista robi co chce, zamiast szukać oszczędności u siebie.
Parę lat temu dostaliśmy pismo z Energetyki Cielnej, ze musimy zrobić własną kotłownię, ponieważ E.C. nie opłaca się utrzymywać sieci w danym miescu (nie bylyiśmy jedynymi w takiej sytuacji) - i tak 7 lat temu musieliśmy w segmencie w mieście zainwestować 20 tys. A co teraz będzie się opłcacać utrzymywać sieć????