skierniewickie.pl

Warszawa: Inauguracja obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem

Środa 20.01.2010Spółdzielnia Dziennikarzy
fot. Sdz
15-lipca tego roku będziemy obchodzić sześćsetną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. W Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się inauguracja tegorocznych obchodów.

Podczas spotkania zainscenizowano kapitulację krzyżacką po bitwie. Można więc było spotkać króla Władysława Jagiełłę oraz wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

W inauguracji brali również udział: sekretarz stanu Piotr Żuchowski, wybitny historyk prof. Henryk Samsonowicz oraz aktor Daniel Olbrychski.

Podczas spotkania Piotr Żuchowski poinformował gości o planach obchodów w tym roku. W imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego główne obchody rocznicowe odbędą się 15 lipca na polach Grunwaldu, ale zanim to się stanie przewidziano szereg imprez towarzyszących, które odbędą się w wielu miejscach Polski podczas nadchodzącej wiosny.

Podczas części poświęconej dyskusji profesor Samsonowicz odpowiadał na pytania gości dotyczące jego oceny Bitwy pod Grunwaldem. Według niego było to najwieksze starcie w średniowiecznej Europie (50 tys. wojsk polskich, krzyżackich, litewskich, czeskich, tatarskich i z krajów zachodnioeuropejskich).

Spotkanie uatrakcyjnił obecny na scenie Mariusz Pudzianowski, który, przebrany za średniowiecznego rycerza, po raz kolejny dowodził swojej niezwykłej siły gniotąc w dłoniach krzyżacki miecz.
bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz