skierniewickie.pl

Żyrardów: Podwyżka czynszu w PGM

Czwartek 31.03.2011Beata Pierzchała
Żyrardów: Podwyżka czynszu w PGM. Fot. Tydzień Żyrardowa
Zarządzeniem prezydenta, od 1 marca, lokatorzy zasobów Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej będą płacić więcej za mieszkanie. To pierwsza podwyżka od 8 lat.

Wszystko drożeje. Zdrożała żywność, paliwo, prąd, droższe są bilety, rosną opłaty za mieszkania spółdzielcze, nic więc dziwnego, że po ośmiu latach wprowadzono także podwyżkę w zasobach komunalnych.

- Jest to podwyżka rzędu 20 proc. - mówi Jerzy Rubikowski, prezes PGM. – To tyle, ile przez osiem lat wyniosła inflacja. Dziś średnia stawka czynszu za metr kwadratowy to 5 złotych, przed podwyżką było 4,09 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania. Ubolewam nad tym, że przed ośmioma laty nikt nie wpadł na pomysł, żeby rewaloryzować czynsze o poziom inflacji, dziś nie musiałoby dojść to tak drastycznych podwyżek.

My ubolewamy natomiast nad tym, że lokatorzy komunalnych mieszkań zostali powiadomieni o podwyżce już po jej wprowadzeniu.

- 17 marca otrzymałem pismo, w którym PGM informuje mnie, że nowe stawki czynszu obowiązują od 1 marca – mówi pan Dariusz, lokator mieszkania komunalnego. – Podwyżka może nie jest tak drastyczna, bo 50 zł miesięcznie, ale tak się chyba nie robi. Ja mam termin płatności do 10. każdego miesiąca. To teraz zostaną mi naliczone karne odsetki za opłatę, o której nie wiedziałem?

- Nikt nie będzie musiał płacić karnych odsetek – zapewnia Andrzej Wilk, prezydent Żyrardowa. – To rzeczywiście nasza wina, że informacja o wprowadzeniu podwyżek dotarła do naszych lokatorów tak późno. Przyczyną opóźnień w tym względzie były trwające analizy dotyczące wielkości podwyżki. Nie chcieliśmy, żeby ta podwyżka była zbyt duża. Taka decyzja jest bardzo trudna, cały czas staraliśmy się minimalizować wielkość podwyżki. Gdybyśmy chcieli stawki czynszu podwyższyć do kosztów realnych, to podwyżka powinna być większa.

Zniesiono także wiele ulg, które zdaniem prezydenta nie zmniejszają wartości mieszkania, pozostały tylko te, które w sposób rzeczywisty obniżają wartość użytkową lokalu:
-    brak WC w lokalu – 5%
-    brak WC w budynku – 10%
-    brak wody lub kanalizacji w lokalu – 5%
-    brak wody lub kanalizacji w budynku – 10%
-    brak instalacji c.o. – 5%


dobry
Ocena:
Komentarze (4)
Dodaj komentarz
 • Tzn. że do Zimy tego roku nie będzie już podwyżki ani w następnym? Chodzi o mieszkanie komunalne w Żyrardowie????

  Misiek 2022-08-07 11:33:42

 • Oni umiejątylko podwyzszac opłaty ,ale zrobic porządku nie ma komu popatrzcie jak ta chałupa wygląda jak po nalocie w czasie wojny pffff.

  Prezydent2011-07-12 23:21:45

 • Tam to bym nie chciał mieszkać...

  gupi2011-03-31 09:25:09
  • jasne że nie, chyba nikt z własnej woli nie chciałby tam mieszkać. Ale niestety większość nie ma wyboru.

   xenia2011-03-31 09:32:16