skierniewickie.pl

Pilates: Ćwiczenia relaksacyjne

Piątek 30.04.2010artykuł sponsorowany
Wiele pań ze Skierniewic i okolicznych miast, wybierając zajęcia fitness kieruje się często intensywnością zajęć w imię zasady im zajęcia bardziej intensywne tym lepsze. Wiele osób nie zwraca uwagi na zajęcia, które prowadzone są w wolniejszym tempie, przy stonowanej muzyce, myśląc, iż takie zajęcia dają w rezultacie małe efekty. Nic bardziej mylnego! Niniejszy artykuł poświęcamy tym ćwiczeniom, które są niezwykle ciekawe i które rewelacyjnie wpływają na nasze ciało i na których nie usłyszymy mocnej, dynamicznej muzyki – PILATESOWI.

PILATES swoją nazwę zawdzięcza twórcy tej metody Josephowi Pilatesowi. Jako młody chłopak zapragnął on pokonać swoje dolegliwości fizyczne i zdrowotne (gruźlica) i zajął się kulturystyką, żeby zwiększyć siłę swoich mięśni. Jego wysiłki zakończyły się sukcesem. Kontynuując ćwiczenia stał się zapalonym sportowcem: gimnastykiem, narciarzem, bokserem, nurkiem. W wieku 14 lat pozował do szkiców anatomicznych, co świadczy o skuteczności jego ćwiczeń. Jego technika polegała na wykonywaniu serii płynnych, kontrolowanych ruchów. System stworzony przez siebie nazwał kontrologią mięśni. Celem ćwiczeń było uzyskanie pełnej koordynacji ciała, umysłu i ducha dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu mięśni i naturalnym ruchom wykonywanych w zgodzie z układem mięśni całego ciała. Po I Wojnie Światowej, wykorzystując swoja wiedzę Pilates zaczął pomagać w szybkim powrocie do zdrowia osobom cierpiącym z powodu urazów, rozpoczynając ich rehabilitację. Metoda Pilatesa zainteresowała także środowisko tancerzy, aktorów, sportowców i gimnastyków, którzy chcieli nabrać większej witalności, siły i wytrzymałości oraz wdzięku ruchu, nie budując przy tym mięśni.

Metoda Pilatesa zwiększa przede wszystkim elastyczność i leczy różne wady postawy. Przywraca naturalną równowagę w budowie ciała oraz poprawia funkcję organów wewnętrznych. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie centrum ciała, czyli szerokiego pasa w dolnej części tułowia, do którego należą mięśnie utrzymujące kręgosłup, pas barkowy i miednicę.

Pilates koncentruje się głownie na strukturalnych aspektach ciała, takich jak mięśnie i stawy. W metodzie Pilatesa ważne są położenie i ruch każdej części ciała, które to ma pracować jak zintegrowany system. Im bardziej prawidłowo posługujemy się własnym ciałem podczas ćwiczeń, tym sprawniej będziemy posługiwać się nim we wszystkich czynnościach dnia codziennego. Poprawi się postawa ciała, wysmukli się ono. Dzięki ćwiczeniom Pilatesa ustępują bóle głowy, przykurcze mięśni i zwiększone napięcie mięśniowe będące wynikiem złej postawy. Koncentracja uwagi na własnym ciele nie powoduje psychicznego zmęczenia. Jest to technika głęboko relaksująca, a wykonywane w niej wolne, rytmiczne ruchy uwalniają od stresu. Długoterminowym efektem ćwiczeń metodą Pilatesa jest uelastycznienie mięśni. Ciało upodobni się do smukłego ciała tancerza bardziej, aniżeli do krępej sylwetki kulturysty. 
 
Chociaż w minionych dziesięcioleciach metoda Pilatesa trochę się zmieniła, to jej zasady pozostały takie same i na nie trzeba zwracać szczególną uwagę ćwicząc pilates. Są nimi:
 

1. ODDYCHANIE
Sposób oddychania w metodzie Pilatesa ma kluczowe znaczenie. W trakcie ćwiczeń oddychamy tzw. oddychaniem „bocznym”. Polega ono na wciąganiu powietrza w kierunku pleców i boków. Płuca napełniają się, przepona rozszerza się, wciągamy brzuch, klatka piersiowa zostaje rozepchana na boki. Przy wydechu przepona napina się wypychając powietrze z płuc, żebra wracają do środka. Ważne jest, aby wdychać powietrze przez nos, a wydychać przez usta. Nie wstydźmy się głośno oddychać w trakcie ćwiczeń! Należy jednak pamiętać, że technika ta sprawdza się podczas ćwiczeń pilates, natomiast niekoniecznie nadaje się do codziennego życia.
 


2. STABILIZACJA CENTRUM
W metodzie Pilatesa zaczyna się zawsze od stabilnego centrum. Jest to obszar mieszczący się między wyrysowaną w wyobraźni linią biegnącą wokół ciała tuż pod przeponą oraz drugą linią biegnącą pod dnem miednicy. To tutaj mięsień poprzeczny brzucha i mięsień wielodzielny tworzą niewidoczny główny ośrodek siły wokół ciała, tzw. pas siły. Zła postawa lub problemy z plecami wskazują na słabe centrum. Bez stabilnego centrum ruch staje się chaotyczny i niewyraźny.

3. KONCENTRACJA I PŁYNNOŚĆ RUCHÓW
Niezwykle ważna w pilatesie jest koncentracja w trakcie ćwiczeń. W trakcie treningu należy skupiać się na wykonywanych ćwiczeniach, ruchy są wolne, płynne, spokojne i dokładne. Trzeba wsłuchać się w swoje ciało. Dzięki temu mięśnie rozgrzewają się i stają się bardziej elastyczne. Pośpiech nie przyniesie żadnych efektów, w metodzie Pilatesa jakość ma znaczenie ważniejsze niż ilość. Wykonując ćwiczenia powoli jest czas na odczuwanie z pełną świadomością każdej części ciała,            co pozwala precyzyjnie wykonywać ćwiczenia i z całkowitą koordynacją. Ćwicząc pilates, należy koncentrować się tylko na tym, co aktualnie robimy, wszelkie sprawy życia codziennego trzeba koniecznie zostawić na czas ćwiczeń poza nami.

A oto jedno z najbardziej znanych ćwiczeń pilates, łączące główne cele jego techniki – wzmocnienie i stabilizację środka ciała przy jednoczesnej poprawie umiejętności kontrolowanego i rytmicznego oddychania tzw. setka:

1.    Kładziemy się na plecach, uginamy nogi w kolanach pod kątem 45 stopni, stopy na szerokość bioder i oparte płasko na podłodze, wewnętrzne części ud złączone. Ręce spoczywają po bokach tułowia, jednak mięśnie są napięte. Łokcie niezablokowane, wnętrza dłoni skierowane w dół. Obręcz barkowa rozluźniona w pozycji neutralnej.
2.    Robimy wdech i rozciągamy tył szyi.


 
3.    Robimy wydech i unosimy głowę i łopatki do przodu przybliżając klatkę piersiową do miednicy. Unosimy ręce nad podłogę i ustawiamy w jednej linii. Mięśnie dna miednicy i mięsień poprzeczny brzucha są napięte, pępek wciągnięty do kręgosłupa, kręgosłup w pozycji neutralnej.

metoda Pilatesa

 
4.    Robimy wdech, liczymy do pięciu utrzymując napięcie mięśni brzucha na 20-30%.
5.    Robimy wydech, liczymy do pięciu, głowa i łopatki cały czas uniesione, brzuch wciągnięty na 30%.
6.    Powtarzamy ćwiczenie pięć razy, stopniowo zwiększając liczbę powtórzeń do dziesięciu. Z każdym powtórzeniem staramy się utrzymywać łączność z centrum i nie pozwalamy, aby główne mięśnie brzucha uwypukliły się.


Ćwiczenia pilates są naprawdę bardzo przyjemne. Polecam je wszystkim, chociażby po to, żeby uwolnić się troszkę od stresu dnia codziennego, zrelaksować i wyciszyć.


Gabriela Małyszko


Pytanie konkursowe: Jaki główny cel mają ćwiczenia metodą Pilatesa?

Do wygrania dwa karnety na zajęcia fitness w Centrum Fitness i Poprawy Kondycji Fizycznej EXPRESJA przy ul. Armii Krajowej 59 w Skierniewicach.

Centrum Fitness i Poprawy Kondycji Fizycznej EXPRESJA przy ul. Armii Krajowej 59 w Skierniewicach


Odpowiedzi należynadsyłać do poniedziałku, 10 maja na adres info@skierniewickie.pl w tytule maila pisząc „KONKURS”.

Regulamin konkursu:

- Spośród nadesłanych do nas prawidłowych odpowiedzi wylosujemy dwie osoby, które otrzymają karnety na fitness;
- W konkursie może brać udział każdy zarejestrowany na stronie www.skierniewickie.pl użytkownik;
- Aby się zarejestrować wystarczy kliknąć „Zarejestruj się” w dziale Logowanie znajdującym się po prawej stronie na stronie głównej i wszystkich podstronach;
- Prawidłową odpowiedź prosimy nadesłać na adres info@skierniewickie.pl z podaniem swojego numeru telefonu, loginu w serwisie skierniewickie.pl oraz adresu e-mail;
- Redakcja zastrzega sobie prawo do podania do publicznej wiadomości imion i nazwisk zwycięzców konkursu;
- Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu konkursu.


bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz