skierniewickie.pl

Felieton: Budżet obywatelski dla wszystkich

Poniedziałek 22.06.2015

Tym hasłem szermują wszem i wobec Ci, którzy chcieliby nawiązać szerszy dialog z mieszkańcami. Nie wszyscy jednak niestety stwarzają bazę dla prawdziwego Budżetu Obywatelskiego.

 

BO to nie są bowiem wydatki ustalone dla samorządu gdzieś, na zwołanym dla wąskiej grupy społecznej spotkaniu. Na takim spotkaniu powinien wyłonić się lider. Będzie on następnie reprezentował swoich sąsiadów oraz tych, których zamierzenia zmierzają w podobnym proobywatelskim kierunku. Dla takich liderów ścieżka budżetu obywatelskiego powinna ich poprowadzić na w pełni demokratycznych zasadach do prezentacji pomysłów i projektów dla mieszkańców jednego osiedla, jednej ulicy, dla rodziców małych dzieci, młodzieży, grup zainteresowań itd. Udostępnimy im obszar do społecznych kampanii. Dotychczas w Skierniewicach nie było „budżetu obywatelskiego”. Władze poprzedniej kadencji na czele z ówczesnym prezydentem wpajały z uporem maniaka, że korzystamy z tej formy partycypacji społecznej. Tymczasem wielu mieszkańców nie raczyły nawet poinformować o spotkaniach w ramach podziału środków finansowych przeznaczonych na „modernizację chodników”. Dziś panowie opozycyjni radni twierdzą, że „chodniki” należy czytać „budżet obywatelski”.

Tylko od której strony zaczynając ? Budżet obywatelski szanowni Panowie to nie tylko chodniki. To także place zabaw, konferencje, spotkania mieszkańców w określonym celu, choćby w takim, jakie odbyło się w ostatni piątek w Zespole Szkół Integracyjnych na rzecz środowisk osób niepełnosprawnych (konferencja Tacy Sami). Stowarzyszenia, fundacje również powinny zostać włączone do aktywnego udziału w procesie tworzenia planu finansowego. W pracach komisji działającej na rzecz BO powinni zasiąść społeczni eksperci, którzy obok urzędników poprowadzą mieszkańców przez wiarygodną, otwartą dyskusję na rzecz równego podziału środków w celu spełnienia obywatelskich oczekiwań.

 

 

Miasto zostanie podzielone na cztery rejony. Dla każdego z nich oraz dla piątego rejonu, a więc puli środków dla projektów ogólnomiejskich przeznaczymy konkretne pieniądze do „obejrzenia ich przez mieszkańców”. Każdy projekt zgłoszony przez obywateli weźmie udział w głosowaniu. Do realizacji zostaną skierowane te, na które oddadzą Państwo najwięcej głosów. Pamiętajmy również, że w Skierniewicach funkcjonuje Inicjatywa uchwałodawcza dla co najmniej 100 mieszkańców. To jeszcze jedna forma partycypacji społecznej. Szkoda, że w poprzednich latach nie była nagłaśniana. Zapraszam społecznych liderów do dialogu, zapraszam oddolne inicjatywy do działania, tak byście mogli skorzystać z narzędzi które już posiadamy i tych które właśnie powstają.


Jarosław Chęcielewski: autor, z zawodu pedagog, nauczyciel, jest Zastępcą Prezydenta Miasta Skierniewice ds. szkolnictwa, kultury i sportu.

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

bardzo dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane