skierniewickie.pl

Felieton: Czarne chmury nad uzdrowiskiem

Czwartek 03.04.2014Alicja Cyrańska

Powstanie uzdrowiska jest niepowtarzalną, wyjątkową szansą, która pojawiła się przed naszym miastem. Bardzo ważne jest, by zrozumieć naturę tej szansy i jej wpływ na rozwój miasta.

Służy temu m.in. rzetelna ekspertyza, zrobiona w roku ubiegłym, przez prof. Krajewskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Należy wiedzieć, że turystyka w Polsce to najbardziej przyszłościowy dział gospodarki narodowej, z 4% rocznym wzrostem. Rozwój turystyki uzdrowiskowej, dla takiego regionu jak nasz, a więc bez przemysłu, za to z walorami przyrodniczymi, jest idealnym projektem i powinien stać się celem strategicznym miasta. Skierniewice z uzdrowiskiem mogą stać się się centrum turystycznym regionu. Są środki unijne na ten cel.

Mamy wszystko, by urzeczywistnić nową wizję rozwoju miasta. Są odwierty z solanką, ( przewóz solanki cysterną na teren poligonu nie stanowi problemu), jest 150 ha poligonu pod uzdrowisko, są gotowe wszystkie pozwolenia z Ministerstwa Zdrowia, których uzyskanie wymagało wielu lat oczekiwania. Jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach, który w ramach uzdrowiska mógłby znaleźć duże pole do działania w zakresie rehabilitacji. W PWSZ w Skierniewicach kształci się studentów, na potrzeby przyszłego uzdrowiska. Są pieniądze unijne. Nic tylko działać! Trzeba się śpieszyć, bo taka szansa już się nie powtórzy.

W pierwszym etapie realizacji projektu uzdrowisko, zadaniem UM było wyłonienie w ramach przetargu firmy, do wykonania studium przed-inwestycyjnego, określającego szanse powodzenia uzdrowiska, a zarazem niezbędnego do pozyskiwania środków unijnych. Było jasne, że choć koszt opracowania tego studium jest wysoki, 1milion zł., to warto zapłacić renomowanej firmie, by dokument był wiarygodny, wzbudzał zaufanie instytucji finansowych oraz inwestorów, którzy studiując ten dokument będą angażować się lub nie, w budowę obiektów uzdrowiskowych w naszym mieście. Niestety, gorzej nie mogło się stać!Samo ogłoszenie przetargu odbyło się z dużym opóźnieniem, a przetarg wygrała jednoosobowa firma, bez doświadczenia, bez kapitału, podpierająca się austriacką firmą, również jednoosobową, z mętną przeszłością. Czyżby brakowało w Polsce wiarygodnych firm, które podjęłyby się tego zadania? Jak to się stało, że na progu wejścia w fazę realizacji uzdrowiska, pojawiła się rażąca nieudolność urzędnicza? Czy jest ona wynikiem braku kompetencji, czy też jest przemyślanym działaniem? To należałoby sprawdzić, ale jedno i drugie źle wróży przyszłości uzdrowiska.

Co dalej? Logicznym krokiem byłoby zerwanie umowy z niewiarygodną firmą i szukanie następnej. Ale kto miałby tego dokonać, czy ci sami urzędnicy?

Przychodzi mi na myśl złoty róg z „Wesela” i unicestwiająca go metamorfoza. Oby niezwykła szansa dla Skierniewic i Makowa, jaką jest powstanie uzdrowiska, nie uległa podobnej przemianie!

 


Alicja Cyrańska – autorka, radna Rady Miasta Skierniewice, dr chemii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat mieszka w Skierniewicach. Na co dzień aktywnie zaangażowana w sprawy miasta i jego mieszkańców.

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

dobry
Ocena:
Komentarze (178)
Dodaj komentarz
 • Widzę "komentarze 3", a niżej tylko dwa, czyli jeden już skasowany? Pani radna niepotrzebnie wychwala beczkowozy, nasz szpital i sam pomysł uzdrowiska bez zaplecza (gór, morza, jeziora, czy czegokolwiek). Pomysł wchodzenia w koszty bez inwestora z daleka pachnie dziwnie. Myślę, że dzieje się tak, bo chodzi o środki publiczne. Gdyby radni mieli dysponować środkami prywatnymi, to by zapewne entujazm przygasł. Proponuję, że radni i prezydent niech postawią swoje majątki pod zastaw pomysłu, który lansują pod nazwą "Uzdrowisko". Jak nie wypali, to bedzie z kogo ściągać kasę. Dlaczego my mamy za to płacić?

  Odpowiedzialność2014-04-03 15:05:22
  • Inwestor pod co? Na tym etapie inwestor pod pole z samosiejkami? Głupie. Najpierw studium inwestycyjne, by można było cokolwiek inwestorowi pokazać. To jest około 150 ha niczego, dlatego musi być studium, bym w pierwszej kolejności choć na papierze mogła zobaczyć, jak może być super. Bywam w uzdrowiskach - interes się bardzo dobrze kręci, więc nie wierzę w upadek tego typu inwestycji.

   yaga2014-04-04 10:09:45
  • Uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi. A propos usuniętych komentarzy - są i będą usuwane wszystkie komentarze obraźliwe i dotykające personalnie autorkę lub jakąkolwiek inną osobę publiczną. Autorzy pomówień, w razie powtarzających się ich podobnych wpisów, będą blokowani na tym forum

   administrator2014-04-04 08:23:26
   • Administrator nie potrafi zrozumieć że osoby publiczne narażone są na mało przychylne oceny i pełniąc funkcje publiczne powinny mieć tę świadomość, wystarczy poznać uzasadnienia do wyroków sądów. A blokować możesz wszystko co chcesz, nawet kibel do którego chadzasz ty nasz administratorze współczucia godny. Żenada zakrapiana Urbanem.

    poddany admina2014-04-04 09:20:37
    • Osoby publiczne są w naturalny sposób narażone na krytykę i to jest oczywiste. Natomiast należałoby to robić w sposób merytoryczny, a nie urągający i obrażający daną osobę. Jeśli nie potrafisz tego zrozumieć, to internet jest pełen miejsc, gdzie można swobodnie wylewać swoje frustracje i opluwać kogo się chce (oczywiście anonimowo). Na tym forum jednak nie ma miejsca dla takich wypowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.

     adm2014-04-04 09:39:35

 • Bez remontu kanalizacji burzowej, odzyskania przez miasto kontroli nad odwiertami wody i zlikwidowania przetwórni odpadów na Rawce nie będzie uzdrowiska. To na razie mrzonki lub przekręt - wersja do wyboru.

  sisi2014-04-03 13:47:25

 • Niby wszystko ok poza oceną ekspercką prof. Krajewskiego, biorąc pod rozwagę że Cyrańska znana jest z tego że ufa bardziej ludziom z tytułami, nawet jeśli piszą bzdety. Dlaczego nie poproszono jakieś grupy studentów socjologii i ekonomii o badanie sensu uzdrowiska pod kątem społecznoekonomicznym. Ano pewnie dlatego że zrobiliby solidnie i wyszłaby kiszka , wieloletnie plany kręcenia wałków szlak by trafił. Jeśli uzdrowisko miałoby sens to tylko: morze, mazury, góry lub tereny przygraniczne, Ale mówienie o tym w naszym przypadku jest niewygodne tym bardziej nie przeszłoby przez gardło zadufanej w sobie starszej paniusi.

  dryf2014-04-03 09:04:06
  • Coście się tak uparli na tą Panią?! To poniżej jakiejkolwiek kultury. Doceniam Pani zgrabny styl pisania - bardzo dobrze się Panią "czyta". Z postów wnioskuję, że Pani Alicja nie dość,że jako jedna z niewielu ma odwagę wypowiadać się pod własnym nazwiskiem, to jeszcze może powinna przeprosić za doktorat. Ten atak na Panią, jest żenujący. Dzięki Pani zaczynam cokolwiek rozumieć z idei uzdrowiska, więc proszę o więcej tego typu artykułów. Liczę na Panią, bo jakoś nie widzę, by ktokolwiek odpowiedzialny za wydawanie naszych pieniędzy, kwapił się wyjaśnić mieszkańcom o co w tym chodzi.

   piotr2014-04-04 10:00:58
   • lepsze to niż nic

    admin wie2014-04-04 13:01:42