skierniewickie.pl

Felieton: Czarne chmury nad uzdrowiskiem

Czwartek 03.04.2014Alicja Cyrańska

Powstanie uzdrowiska jest niepowtarzalną, wyjątkową szansą, która pojawiła się przed naszym miastem. Bardzo ważne jest, by zrozumieć naturę tej szansy i jej wpływ na rozwój miasta.

Służy temu m.in. rzetelna ekspertyza, zrobiona w roku ubiegłym, przez prof. Krajewskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Należy wiedzieć, że turystyka w Polsce to najbardziej przyszłościowy dział gospodarki narodowej, z 4% rocznym wzrostem. Rozwój turystyki uzdrowiskowej, dla takiego regionu jak nasz, a więc bez przemysłu, za to z walorami przyrodniczymi, jest idealnym projektem i powinien stać się celem strategicznym miasta. Skierniewice z uzdrowiskiem mogą stać się się centrum turystycznym regionu. Są środki unijne na ten cel.

Mamy wszystko, by urzeczywistnić nową wizję rozwoju miasta. Są odwierty z solanką, ( przewóz solanki cysterną na teren poligonu nie stanowi problemu), jest 150 ha poligonu pod uzdrowisko, są gotowe wszystkie pozwolenia z Ministerstwa Zdrowia, których uzyskanie wymagało wielu lat oczekiwania. Jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach, który w ramach uzdrowiska mógłby znaleźć duże pole do działania w zakresie rehabilitacji. W PWSZ w Skierniewicach kształci się studentów, na potrzeby przyszłego uzdrowiska. Są pieniądze unijne. Nic tylko działać! Trzeba się śpieszyć, bo taka szansa już się nie powtórzy.

W pierwszym etapie realizacji projektu uzdrowisko, zadaniem UM było wyłonienie w ramach przetargu firmy, do wykonania studium przed-inwestycyjnego, określającego szanse powodzenia uzdrowiska, a zarazem niezbędnego do pozyskiwania środków unijnych. Było jasne, że choć koszt opracowania tego studium jest wysoki, 1milion zł., to warto zapłacić renomowanej firmie, by dokument był wiarygodny, wzbudzał zaufanie instytucji finansowych oraz inwestorów, którzy studiując ten dokument będą angażować się lub nie, w budowę obiektów uzdrowiskowych w naszym mieście. Niestety, gorzej nie mogło się stać!Samo ogłoszenie przetargu odbyło się z dużym opóźnieniem, a przetarg wygrała jednoosobowa firma, bez doświadczenia, bez kapitału, podpierająca się austriacką firmą, również jednoosobową, z mętną przeszłością. Czyżby brakowało w Polsce wiarygodnych firm, które podjęłyby się tego zadania? Jak to się stało, że na progu wejścia w fazę realizacji uzdrowiska, pojawiła się rażąca nieudolność urzędnicza? Czy jest ona wynikiem braku kompetencji, czy też jest przemyślanym działaniem? To należałoby sprawdzić, ale jedno i drugie źle wróży przyszłości uzdrowiska.

Co dalej? Logicznym krokiem byłoby zerwanie umowy z niewiarygodną firmą i szukanie następnej. Ale kto miałby tego dokonać, czy ci sami urzędnicy?

Przychodzi mi na myśl złoty róg z „Wesela” i unicestwiająca go metamorfoza. Oby niezwykła szansa dla Skierniewic i Makowa, jaką jest powstanie uzdrowiska, nie uległa podobnej przemianie!

 


Alicja Cyrańska – autorka, radna Rady Miasta Skierniewice, dr chemii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat mieszka w Skierniewicach. Na co dzień aktywnie zaangażowana w sprawy miasta i jego mieszkańców.

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

dobry
Ocena:
Komentarze (178)
Dodaj komentarz
 • Widze,ze w tej dyskusji kloszard kloszarda kloszardem pogania.I mam wrazenie ze kloszardow jest jeden:)Lub jedna:) W reakcji do spokojnie napisanego merytorycznego felietonu wszelakie chamstwo z szamba wylazlo i pluje jadem na prawo i lewo.Zenujace.Smutne.Porazajace.

  Jacek Piatkowski2015-09-03 16:06:56

 • Uzdrowisko to absurdalny pod względem ekonomicznym pomysł. Odnośnie nieprawidłowości związanych z postępowaniem dotyczącym zamówienia studium przedinwestycyjnego uzdrowiska zarzuty otrzymał niejaki AB, urzędnik związany wcześniej z LT. Dlaczego o nim (AB) tak teraz cicho?!

  sdf2015-08-02 14:57:52
  • Pocytajcie na skierniewice pl, tam komentarzy nikt nie kasuje bo jest wolność słowa. Ciekawe rzeczy piszą o Jażdżyku.

   Przyszła era na ogiera2015-09-03 20:02:33

 • Pani Felczak, połowa wpisów tutaj jest Pani autorstwa, dyzio, skowronek, kulfon itd. to Pani. Nikt nie dorówna Pani w sianiu plotek, pisaniu donosów, zupełne mistrzostwo osiągnęła Pani w liście do prezydenta Komorowskiego, by nie przyjeżdżał na otwarcie parku. Mam propozycję dla Pani, w związku z Pani wprawą w doniesieniach do prokuratury, by zechciała Pani donieść na rażącą niegospodarność obecnych władz, którą opisałam w tekście http://alicjacyranska.blog.pl/2015/07/czy-leci-z-nami-pilot/ Doniosła Pani również do prokuratury na przetarg dotyczący parku i okazało się, że pan P. Łyżeń został uwolniony od zarzutów. Radzę Pani powstrzymać wielką satysfakcję z faktu, że prokuratura postawiła zarzuty w sprawie przetargu na studium przed-inwestycyjne i poczekać na rozstrzygnięcie sądu.

  Alicja Cyrańska2015-07-18 20:06:07
  • Czy to nie wysoki funkcjonariusz państwowy ocenił system prawny III RP pod rządami PO słowami h..,d... i kamieni kupa. Wszelką radość uważam w tej materii za przedwczesną.

   szaraczek2015-07-19 12:53:22
  • Ja z tą panią w ogóle nie sympatyzowałem (przysięgam-nie wiem nawet jak wygląda), ale pomysł, by komorowski nie przyjeżdżał nie był zły.. Dlaczego? Ano choćby dlatego,że przegrał wybory, że ostatnim rzutem na taśmę dokonuje szwindli i manipulacji, wreszcie,że ktoś zerwał (w naszym parku) tabliczkę z jego imieniem i rzucił gdzieś w krzaki. I podkreślam:TAKĄ SAMĄ OPINIE miałbym o Prezydencie niezależnie z której bylby opcji... W ogóle im mniej tzw warszawskich decydentów na wszelkiego typu imprezach, otwarciach-TYM LEPIEJ...

   c2015-07-19 12:27:08
  • Pani Alicjo trzymam kciuki, broni Pani projektu uzdrowisko, bo wie Pani, że to jest szansą dla Skierniewic. Ostatnio pojawił się alternatywny projekt który chce zrobić z naszego miasta śmieciowisko. Każda myśląca osoba nie ma wątpliwości, że uzdrowisko jest lepszym rozwiązaniem niż firmy przetwarzające odpady. Dlatego proszę o dalszą działania przybliżające mieszkańcom wiedzę na temat uzdrowiska.

   wkurzony2015-07-19 01:55:35
   • A ja proszę o jasną odpowiedż jak wyobrażała sobie poprzednia władza ( zarówno RM jak i Prezydent) koegzystencję w jednym mieście uzdrowiska z klastrem gospodarki odpadowej i recyklingu?

    Edyta2015-07-19 11:08:57

 • Alicja nie martw się , po prostu nie wyszło . Tak czasami bywa i nie ma czym się stresować - skocz do monopolu i zrób to co potrafisz najlepiej .

  ten i tamten2015-07-18 14:25:11
  • Pani Alicjo,osoby które nie potrafią i boją się podpisać imieniem i nazwiskiem pod tym co piszą są tyko małymi bojaźliwymi chucherkami. Doceniam Pani otwartość i zapal w walce z tymi miernotami niestety czasami należy sobie dać spokój z osobami jak ten wpis powyżej. Brakuje tylko wpisu że Pani jest Żydówką, Świadkiem Jehowy a nie daj Bóg jeszcze satanistką.Ale wszystko przyjdzie po prostu te miernoty nie maja innych argumentów do dyskusji. Proszę się nie przejmować tymi prymitywami i dalej robić swoje!

   Tomasz Michalik2015-07-18 22:36:01
   • Zapewne brak podpisu pozwala się ukryć tym ,którzy posługują się w dyskusji inwektywami.Nie oznacza to jednak,że podpisujący się pod postem posługują się tylko rzetelną argumentacją.Na pewno sygnowanie wpisu nazwiskiem świadczy o odwadze w przedstawianiu swoich przemyśleń, natomiast nie daje monopolu na rację.

    DDD2015-07-19 12:07:53

 • Ta pani czarna wrona czuje sie tak że do wtorku będzie ze wstydu tylko pić. Ewentualnie bedzie tłumaczyć że taki wałek to o niczym nie świadczy, przekręt to przekręt a i tak racja jest po stronie przestępców.

  dyzio2015-07-18 11:23:01
  • Myślę że powinien wam ktoś koło pióra zrobić, za te pomówienia.Najłatwiej kogoś oceniać, a spójrz jeden z drugim w lustro, tylko uważaj aby nie pękło

   Żałośni ludzie2015-07-18 15:39:27