skierniewickie.pl

Felieton: Miasto może wziąć kredyt lub wyemitować obligacje jedynie na inwestycje

Poniedziałek 07.10.2013
Słychać głosy krytyki mówiące, że „miasto przeinwestowało wydatki”, a więc przeznaczyło zbyt dużo pieniędzy na inwestycje, a zarazem słychać te same głosy, mówiące, że „miasto nie buduje obwodnicy wschodniej”. Te zarzuty są ze sobą sprzeczne. 

Każda inwestycja, finansowana ze środków zewnętrznych, wymaga wkładu własnego miasta w wysokości 15-30%. W przypadku obwodnicy wschodniej, której koszt budowy oszacowano na 92 mln zł., wkład własny miasta miał stanowić 50%, czyli 46 mln zł. Drugą połowę kosztów miało pokryć Ministerstwo Finansów. Mimo starań, nie udało się pozyskać pieniędzy z ministerstwa, więc nie buduje się obwodnicy. Miasto nie dostało prezentu w postaci 46 mln zł., ale z drugiej strony, dług miasta nie wzrósł o 46 mln zł. Czy to dobrze, czy źle?

Z jednej strony przydałaby się obwodnica , jednak z drugiej, sporo by kosztowała.

Czy to dobrze, że miasto wyda 2 mln zł. na park, przez co powiększy o tę kwotę swoje zadłużenie ? Jednakże nie realizując tej inwestycji, miasto straciłoby 10 mln zł, które na rewitalizację parku dała Unia Europejska. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie -inwestować, a tym samym zadłużać się, czy nie?



 Widać jasno, że absorpcja środków zewnętrznych musi powodować zadłużenie miasta, ale widać też, że miasto pięknieje, mając nowe drogi, chodniki, robiąc termomodernizację budynków. O środki unijne biją się wszystkie samorządy w Polsce, bo to nie lada gratka, jeżeli 80% kosztów inwestycji pokrywa Unia Europejska. Za kilka lat skończy się ta wyjątkowa sytuacja. Co więc robić?

By móc nadal korzystać ze środków unijnych, trzeba tak dobrać instrumenty finansowe, by mieć możliwość spłaty zadłużenia, co oznacza bezpieczne zadłużanie się miasta.

By tak się stało, trzeba odpowiednio ustawić poziom zadłużenia, deficyt, wydatki bieżące. Temu też służy wyemitowanie przez miasto obligacji w wysokości 20 mln zł, z czego 9 mln zł. przeznaczy się na spłatę ośmiu starych, drogich kredytów, 7 mln  zł. przeznaczy się na inwestycje a 4 mln zł na spłatę innych kredytów. Odsetki od 20 mln zł. wyniosą 5 mln zł.

Informacje na temat spłaty tego zadłużenia, w okresie 10-letnim, można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

_________________________________________________________________________________________

Alicja Cyrańska – autorka, radna Rady Miasta Skierniewice, dr chemii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat mieszka w Skierniewicach. Na co dzień aktywnie zaangażowana w sprawy miasta i jego mieszkańców. 

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

dobry
Ocena:
Komentarze (50)
Dodaj komentarz
  • Sledze Pani sposob poruszania "goracych tematow" od dluzszego czasu. Na kurtuazyjne komplementy Pani nie zasluzyla, lecz na duzo wiecej. Oprocz konkretnego i dociekliwgo pogladu, uzywany pisany jezyk w Pani wykonaniu to uczta dla ducha. Taki piekny polski jezyk nalezy juz do przeszlosci, tęsknimy za nim z mężem, bo mieszkamy za granica, a pochodzimy ze Skierniewic Chapeau bas, Pani Alicjo ! Bozena

    Bozena2013-10-10 20:53:32
    • Racja, najładniejszy język w okolicy

      Smakosz2013-10-11 13:28:09

  • Polska dostała z Unii Europejskiej więcej pieniędzy, niż Niemcy po wojnie z planu Marschala. W 2014 roku zaczną płynąć do Polski pierwsze środki z nowego budżetu Unii, będzie to ponad 70 mln euro z funduszu spójności. Pojawi się wtedy duży problem dla samorządów z przyjęciem tych środków, bo są zadłużone.

    mieszkaniec Skierniewic2013-10-09 09:35:56
    • Polska moze dostać nie 70 mln euro, ale 70 mld euro. To tysiąc razy więcej.Jedna litera, a tak wiele znaczy

      XYZ2013-10-09 23:28:08

  • Z właściwym sobie wdziękiem, Autorka do jednego wora wrzuciła unijne dotacje, rządowe subwencje, tzw. resztówki MF. W końcu na jednym wdechu mówi o wpływach do budżetu, środkach własnych miasta, deficycie... Puentuje oryginalnie: z jednej strony obwodnica, by się przydała, z drugiej, sporo by kosztowała. Nie czuję chemii do podobnego wywodu. Dobrze, by radna zostawiła rzecznikowi prezydenta bronienie racji prezydenta, "czującym temat" finansów publicznych wywody o budżecie miasta. Okazje, by nie popełnić gafy mają to do siebie, że się nie powtarzają. Traktuję tekst, jako wypadek przy pracy i życzę Pani Radnej nieustających sukcesów:)

    MarciN2013-10-08 00:29:55
    • Witam Pana ! Pięknie dziękuję za życzenia sukcesu oraz komplement, że posiadam wdzięk. Dzięki tej niebanalnej galanterii, od razu Pana rozpoznałam!. Jest Pan bohaterem mojego tekstu pt. „Pasożytnicza pąkla radnej Cyrańskiej”, który zamieściłam na swoim blogu. W zamian, Pan był uprzejmy poświęcić mojej skromnej osobie, cały swój tekst „Radny emocjonalnie dojrzały”, który ja opatrzyłam swoim długim komentarzem. I znów mam sposobność powitać Pana! Dziękuję za dobre rady oraz filozoficzne przesłanie. Doprawdy, jak to miło spotkać starego znajomego!

      Alicja Cyrańska2013-10-08 20:14:38
      • Dalszy ciąg do komentarza, zamieszczonego powyżej, skierowany do Autora Anonimowego, piszącego w Skierniewickiej Gazecie Podziemnej. Zapewne siebie miał Pan na myśli, pisząc do mnie, bym jedynie„czującym temat finansów publicznych” pozostawiła pisanie o obligacjach. Przeczytałam więc wczoraj Pana tekst na ten temat i nie mogę wyjść ze zdumienia. To jest bełkot, całkowity brak poszanowania dla prawdy, swawolna dezynwoltura rozkosznego ignoranta, a wszystko to podane w jakimś pseudo-humorystycznym sosie. Nawet nie chce mi się analizować tych bredni. Szkoda czasu. Czy myśli Pan, że „ciemny lud wszystko kupi”? Należy życzyć mieszkańcom, by ten bardzo kiepski i społecznie szkodliwy portal społecznościowy, zakończył niebawem swój żywot.

        Alicja Cyrańska2013-10-12 01:17:51
        • No właśnie to Wy (bez)radni nadal wierzycie,że "ciemny ludek"wszystko kupi. Chodzi o Waszą kiełbaskę wyborczą z której jak już jesteście w RM kompletnie nic nie wynika.Co to za RM,która jest p o d p or z ą d k o w a n a władzy w ratuszu?? Ciekawe prawda??

          jamamoto2014-02-17 12:37:30
        • Ajajaj, aż przykro patrzeć jak łatwo gminnej mistrzyni języka polskiego nerwy puszczają. Spokojnie Pani Alicjo, prawda nikogo nie zabije, chociaż nie każdy lubi patrzeć jak król jest nagi. Przeczytałem ten wpis, który Panią tak bardzo zabolał. Cóż, prawda w oczy kole? Szkoda, że nie wzrusza ona pozostałych bez-radnych z tzw. koalicji. Pani jeszcze chce się bronić swoich słusznych lub nie przekonań. Im się już nic nie chce.

          Stańczyk2013-10-14 11:45:51

  • Wreszcie zrozumiałem o co chodzi z tymi obligacjami. Jasne, miasto kiedyś gorzej wyglądało, może ktoś pamięta, bo ja tak.

    Jerzy2013-10-07 15:49:17
    • A co ma piernik do wiatraka? Gdyby nie kolej to tego masta bylaby juz polowa.

      ot co2013-10-07 19:28:30
    • Wiem jak to miasto wyglądało w 1979 roku!! Nie potrafiło wykorzystać swojej szansy nawet jak było miastem wojewódzkim. Dlaczego byłe miasta wojewódzkie potrafiły zrobić znacznie więcej aniżeli w naszym mieście?? Zobaczcie sami kto jest prezesami spółek miejskich?? Chyba sami koledzy obecnego Pana prezydenta będący pod "ochroną" czyli nietykalni.

      szkoda gadać2013-10-07 17:48:07
      • nie trzebasięgać aż tak daleko. pamiętam miasto jaszcze 15 lat temu. dziura zabita dechami. dzisiaj jest znacznie lepiej, tylko jakim kosztem,bo jeżeli wszystkie ostatnie inwestycje były robione pod interesy prezydenta to rzeczywiście współczuję następcom.

        kkk2013-10-07 21:03:22

  • Pani doktor "specjalistka" tym razem od ekonomii, no brawo. Przerabialiśmy już kulturę i co wyszło, nie wyszło. Popatrzmy na inwestycje, coś je też cienko widzę, zwłaszcza wykonanie. Gotuje się inwestycja w uzdrowisko, most do włości prezydenta zbudowany, ta się udało i solidnie i w terminie się uda, remont Wyszyńskiego, dramat, remont parku, kolejny dramat, parking przy Łódzkiej, do rozbiórki. Żadna inwestycja niewykonana w terminie. A o pieniądzach cofniętych z dotacji się nie wspomina.

    Mango2013-10-07 15:04:13