skierniewickie.pl

Felieton: Miasto może wziąć kredyt lub wyemitować obligacje jedynie na inwestycje

Poniedziałek 07.10.2013
Słychać głosy krytyki mówiące, że „miasto przeinwestowało wydatki”, a więc przeznaczyło zbyt dużo pieniędzy na inwestycje, a zarazem słychać te same głosy, mówiące, że „miasto nie buduje obwodnicy wschodniej”. Te zarzuty są ze sobą sprzeczne. 

Każda inwestycja, finansowana ze środków zewnętrznych, wymaga wkładu własnego miasta w wysokości 15-30%. W przypadku obwodnicy wschodniej, której koszt budowy oszacowano na 92 mln zł., wkład własny miasta miał stanowić 50%, czyli 46 mln zł. Drugą połowę kosztów miało pokryć Ministerstwo Finansów. Mimo starań, nie udało się pozyskać pieniędzy z ministerstwa, więc nie buduje się obwodnicy. Miasto nie dostało prezentu w postaci 46 mln zł., ale z drugiej strony, dług miasta nie wzrósł o 46 mln zł. Czy to dobrze, czy źle?

Z jednej strony przydałaby się obwodnica , jednak z drugiej, sporo by kosztowała.

Czy to dobrze, że miasto wyda 2 mln zł. na park, przez co powiększy o tę kwotę swoje zadłużenie ? Jednakże nie realizując tej inwestycji, miasto straciłoby 10 mln zł, które na rewitalizację parku dała Unia Europejska. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie -inwestować, a tym samym zadłużać się, czy nie? Widać jasno, że absorpcja środków zewnętrznych musi powodować zadłużenie miasta, ale widać też, że miasto pięknieje, mając nowe drogi, chodniki, robiąc termomodernizację budynków. O środki unijne biją się wszystkie samorządy w Polsce, bo to nie lada gratka, jeżeli 80% kosztów inwestycji pokrywa Unia Europejska. Za kilka lat skończy się ta wyjątkowa sytuacja. Co więc robić?

By móc nadal korzystać ze środków unijnych, trzeba tak dobrać instrumenty finansowe, by mieć możliwość spłaty zadłużenia, co oznacza bezpieczne zadłużanie się miasta.

By tak się stało, trzeba odpowiednio ustawić poziom zadłużenia, deficyt, wydatki bieżące. Temu też służy wyemitowanie przez miasto obligacji w wysokości 20 mln zł, z czego 9 mln zł. przeznaczy się na spłatę ośmiu starych, drogich kredytów, 7 mln  zł. przeznaczy się na inwestycje a 4 mln zł na spłatę innych kredytów. Odsetki od 20 mln zł. wyniosą 5 mln zł.

Informacje na temat spłaty tego zadłużenia, w okresie 10-letnim, można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

_________________________________________________________________________________________

Alicja Cyrańska – autorka, radna Rady Miasta Skierniewice, dr chemii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat mieszka w Skierniewicach. Na co dzień aktywnie zaangażowana w sprawy miasta i jego mieszkańców. 

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (50)
Dodaj komentarz
 • Odsetki od 20 mln zł. wyniosą 5 mln zł.....25% nawet chyba lombardy tyle nie biorą. Czyli generalnie zostaje 15 baniek "netto"...rozumiem , że spłacając 13 mln kredytów miasto na inwestycje ma 2 mln a chce inwestować 7, czyli wladza da ze swoich 5 baniek?? Może wypada usiąść z kalkulatorem i policzyć a nie podniecać się że na chwilę sobie polepszymy...takie podrzucanie śmierdzącego jajka następnym włodarzom, którzy powiedzą...sorry to tamci obligacje wydali a my musimy spłacać odsetki...nie nasza wina;) A czy ktoś wie ile wyniosłyby odsetki tych (8 plus kilku innych ) kredytów które miasto spłaca kolejnym kredytem ukrytym pod mianem obligacji? Może lepiej opłacałoby się po prostu je spłacać jak dotychczas niż bulić 5 baniek odsetek z obligacji?

  p2014-02-20 10:11:11

 • miedzy inwestowaniem a wywalaniem kasy w błoto jest roznica inwestowanie to wkladanie kasy w coś z czego jest pozytek a walenie kasy w bzdury typu uzdrowiska to nie jest inwestowanie to jest marnotrawienie publicznych pieniedzy i okradanie obywateli

  FCDSX2014-02-17 00:10:50
  • Pani Cyrańska mówi całą prawdę i tylko prawdę,jak ktoś kiedyś już napisał tylko platforma obywatelska jest uczciwa i czysta jak rączki Sawickiej.Więc wpisywać należy tylko chwalące teksty bo na inne radna się obrazi.zwracać uwagę należy na to że radna niby pisze sporo ale zagaduje sedno np:1 odpowiadając na pytania REDa,wygłaszała tylko tezy nie dając odpowiedzi.2 obraziła się na bloga innej radnej w tekście ,,pic na wodę" lecz merytorycznie bała się odpowiedzieć na sześć pytań które dotyczył p.Cyrańskiej i choć robiła wiele wpisów-odpowiedzi brak.Myślę że ta pani potrafi tylko,,lać wodę"ale to było dobre za komuny,trudno takie były czasy tak panią wychowano,lecz gdyby pani podjęła próbę odpowiadać na bardzo proste pytania i dawać bardzo krótkie jasne odpowiedzi miała by pani lepszy odbiór społeczny,ale pani będzie robiła pewnie jak dotąd elaboraty,tezy,peany.Zadam pani proste pytania i ciekaw jestem odpowiedzi czy będą precyzyjne i jasne dla wyborców: 1 proszę powiedzieć w jakich kwotach i za co ,,wodkan "zapłacił kary za czasów pani kadencji,proszę wymienić oczywiście pojedynczo,następnie proszę sprecyzować z jakiego fundusz opłacone zostały te kary np.z opłat za wodę i ścieki wnoszonych przez pani wyborców,czy może z funduszów pracowniczych.2 Czy pani popiera to że pan prezydent przekształca działki tylko swojej rodzinie i znajomym,a innym utrudnia,jakie jest stanowisko pani w tej sprawie-jasno i krótko.

   mieczyslaw2014-02-17 10:10:50
   • Widzę że jesteś dużej wiary optymistą,jak ma odpowiedzieć na temat działek w mieście,jeśli jest w koalicji z prezydentem.Prędzej bierze udział w tym procederze,więc liczyłabym prędzej na brak odpowiedzi,a ty chcesz jasnej i pewnie krótkiej odpowiedzi.Ta radna jest w komisji budownictwa,pewnie nie dla interesów mieszkańców lecz by legitymizować brudne interesiki swego Pana.Poza meritum należy zerknąć na wiek tej pani,ale pod kątem jej usprawiedliwienia,jest prawdopodobne że tak po ludzku nie kuma,więc włodarz to wykorzystuje.W końcu nie musi się znać na wszystkim,ale dzięki pytaniom może zacząć myśleć i sprawdzać również dla pogłębienia swojej wiedzy.

    ola 2014-02-17 13:03:29
    • Dlaczego p.Cyrańska recenzuje wpisy,rzeczą normalną byłoby gdyby odpowiadała na zadane jej pytania. Jej wpisy to: monolog,lanie wody, monolog, brak odpowiedzi ITD. Pani stawia tezy i twierdzenia bo ktoś, gdzieś kiedyś powiedział, poproszę o konkret. Poproszę o treść.

     mindek2014-02-17 13:50:47
     • Jednak zadający pytania mieli racje,że wszystkowiedząca pani doktor Cyrańska nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania .Miała 24h czasu i nie dała rady,teraz pewnie odpowie elaboratem aby zmienić temat pytań.Zarozumiała starcza głupota i tyle,do zobaczenia przy urnach.

      cypis2014-02-18 11:13:39
      • Chciała dyskutować,a wyszła na mało inteligentną ,zaskoczoną postać obleśnego teatrzyku uszytego przez ,,uwielbionego przez tłumy"rudego łysolca.Jest to taka postać jakby wymieszać:naftalinę,wazelinę i stare próchno kadzone.

       janosik2014-02-18 13:55:32
       • Ta pani wszystko co napisz ma podane na tacy przez ,,najmądrzejszych"w tym mieście,sama ma zabronione odpisywać bo gada głupoty.A jeśli chodzi o sprawy ekonomiczne jest kompletnym zerem.

        urzędniczka2014-02-18 14:31:21
        • Już w podstawówce uczą czytania tekstu ze zrozumieniem. Ewidentnie macie jakąś załamkę przy dłuższych tekstach. Ja wreszcie dzięki tej Pani, ogarniam, w jakim bałaganie przyszło nam żyć. Współczuję Pani takich respondentów. Jaki kraj, takie łaka-łaka.

         piotr2014-02-18 15:30:04
         • Dzięki komu "ogarnia" Pan o co chodzi??

          psyk2014-02-18 20:44:48
          • Nie można zmuszać jednej Radnej, by odpowiadała za błędy koalicji. proszę zobaczyć, że jest to jedyna osoba, która dzieli się wiedzą, a efekt jest taki, że zamiast to powinniśmy uszanować, jest narażona na ataki.

           piotr2014-02-18 21:48:00
           • Jaką wiedzą, właśnie problem w tym że ktoś jej opowiada głupoty a ona jak w amoku daje temu wiarę i podaje to dalej.Ktoś wykształcony gdy tak robi to znaczy że wykształcenie nic takiej osobie nie pomogło a wręcz pomieszało jej w głowie.Jedynym usprawiedliwieniem może być wiek tej pani i nie chodzi o to ile brakuje jej do osiemdziesiątki ale o czasy w jakich się kształciła oraz wychowywała.Często jest tak że dla osób wychowanych za czasów np. Cyrankiewicz jako idola mogą upatrywać sobie osobę która jest łysa i podświadomie ulegają takiej osobie.Problem jest gdy chcemy uświadomić jej że jest inaczej-stajemy się automatycznie wrogami i właśnie w tym jest problem.

            alex2014-02-19 08:03:02
            • Pani Cyrańska niech łaski nie robi, około 40tys. dostała z podatków mieszkańców naszego miasta.Jak taka nadąsana na wyborców to niech odda kasę i po sprawie,będzie mogła działać i mówić co jej się będzie podobało.Skoro pisze o sobie doktor to czas by pokazała swą inteligencję przy studium, zagospodarowaniu,tam gdzie włodarz ma prywatne interesy.Czy pani jest reprezentantką dwulicowego lobby prezydenta które w sprawie Dekady mówi że sklepy wielkopowierzchniowe są be jednocześnie przy budowie obok ronda gdzie ogromne pieniądze zarobi żona najwyższego jest cacy.Pani Alicjo mam nadzieję że zdaje sobie pani sprawę iż ukoronowaniem kariery wielebnego będzie studium a to dlatego że sparaliżuje jego wizja całe miasto właściciele działek będą zablokowani jednocześnie szczęśliwi będą kolesie i rodzina władcy ich działki konkurencji mieć nie będą.Więc czy pani zmierz jedną miarą czy też dwoma wyborców?

             znajomy2014-02-19 13:54:22
             • 40tys.Cyrańska wzięła,ale zaraz usłyszysz coś w stylu że wyborcy to nie powinno interesować bo wyborca to taki słabo wykształcony robak.A po drugie to ona pali ale się nie zaciąga.Wydaje mi się że jeśli będzie chciała startować do rady na jesieni to nie będzie za głupotami rudego narcyza.Ale rozważyć należy czy łysy da jej dolę,wtedy już będzie miała w nosie czy się dostanie.Wielebny też ma w nosie jeśli tylko uda mu się zaszantażować jedenastu spolegliwych i w zagospodarowaniu zagłosują odpowiednio to on ugra na tym parę dużych baniek.On i tak jest najbardziej inteligentny z tej całej koalicji więc bierze pod uwagę że na jesieni może polec jak Tupolew.Więc zrobi wszystko bo ten ruch ustawi go i jego wnuki.Na koniec całej koalicji wystawi koniec pleców do całowania.

              szczery2014-02-19 17:13:28
              • Radna Cyrańska dostanie 50tys. a nie 40tys. za to że siedzi i pachnie i spolegliwie podnosi łapsko tak jak każe jej ulubiony łysy guru. Pocieszam się że za kilka miesięcy podziękujemy tej pani jak i oszustom z jej partyjki.Będziemy satysfakcję mieli wszyscy których oszukali a teraz jeszcze są z tym który pogrąża nasze miasto .To co robi ta radna to jest buta i arogancja w czystej postaci.Pewnie teraz siedzi i pisze elaboraty i tezy na sesje aby kolejny raz za nasze podatki pokazać swoje durne wizje i tłumaczenia.

               wkur2014-02-19 19:55:19
               • 50tys.dla radnej Cyrańskiej to nie wszystko z naszych podatków ona dostaje jeszcze emeryturkę i dodatkowo zadłuża miasto na wiele lat w taki sposób że miasto z braku kasy będzie bez nowych inwestycji.Ona ma w d...że pół widoku zalewa deszczówka na to konto będzie kładła krawężniki w lesie na poligonie wizjonerka z demobilu.Łysy magazynier przekabacił i omamił doktora a na dodatek chłystek z PO chodzi po kufelkach i chwali się jak to sobie Cyrańską dookoła palca okręcił że wystarczy że wypije z nią trochę wina i już zrobi co będzie chciał.Takiego samorządowca z Cyrańskiej mamy dała się ogłupić i zaraz jednym ruchem odetnie właścicieli gruntów od możliwości inwestowani na ich własnych terenach.Na koniec obiecać mogę że jak ta znawczyni kultury da się przekupić to wraz z innymi dużo i przez lat będziemy pisać o tej pani.

                pamiętnik2014-02-20 12:06:23
                • to że Cyrańska dostanie 50tys.to pikuś należy się i koniec,Vice jako ,,listonosz"wielebnego magazynier jakieś 7tysi/miesięcznie to dopiero jest farsa.Kilka razy w roku pojedzie dostarczyć dokumenty od szefa i tyle.Potem wraca czyści buty i prosi o łaskę pracy i już.Teraz policz razy 48 miesięcy i możesz iść do roboty.

                 spina2014-02-21 08:07:41
            • @alex - Psycholog, znawca Cyrankiewicza i jeszcze mentor - ładnie :) Alex, obawiam się że kiedyś się ludzi kształciło,a teraz tylko wypuszcza ze szkół. Po co takie opinie o wieku? Nieładnie, bardzo nieładnie. Jak zapewne wiesz, to właśnie w toku rozmowy, kształtuje się obraz danego zagadnienia, więc jak najbardziej należy powtarzać wszelkie informacje, by wypracować wspólny dla danego środowiska model widzenia rzeczywistości. Nie można poczytywać i opiniować ludzi, tylko dlatego że udostępniają nam informacje. Należy ich jednak chwalić, ponieważ tych, którzy mają obowiązek udostępniania informacji o sprawach miasta, a się niego wywiązują, jest bardzo niewielu. Doceń Panią, Alicję, bo bez niej mieszkańcy nie wiedzieliby połowy tego, co powinni. Za brak kultury - przeproś.

             piotr2014-02-19 08:19:13
           • popieram, jedyna osoba, która ma odwagę jawnie się wypowiadać. reszta z tu obecnych to anonimowi krytykanci, którym nie chodzi chyba o konstruktywną dyskusję.

            pablo2014-02-18 21:57:21
            • To,że p.Cyrańska (bez)radna podpisuje się imieniem i nazwiskiem wcale NIE świadczy,że jest taka wiarygodna!!Jej wyborcy są wkurzeni,że NIE wywiązała się ze swoich obietnic (czytaj kłamstw).

             niestety2014-02-19 16:35:10

 • Pani Alicjo, Czytam i nie moge uwierzyc, ze polskie piekielko jeszcze sie uchowalo w terazniejszych czasach. Moim jezykiem, juz nieco zapomnianym poprzez 35-sto letnia emigracje, moge tylko Pania wspomoc duchowo, by nie ugiela sie Pani, przed smarkaczami nie majacymi pojecia o zyciu, kulturze i prowadzeniu przez nich adekwatnie kulturarnej konwersacji z Pania. A przy tej okazji musze Pani pogratulowac uratowania zycia jednemu z najmilszych naszych towarzyszy zycia, czyli psu. Nieco pogrzebalam w FB, nieco w innych wiadomosciach i znowu musze zdjac przed Pania czapke z glowy. Bozena

  bozena2013-10-29 21:36:55
  • Ty masz pojęcie, jak nażreć się za miejskie. Krótko i na temat.

   rwevfervfrev2014-02-18 13:32:00
  • O "polskim piekiełku", to uwaga w kierunku bezradnych? Od siebie dodam małą uwagę. Nie wystarczy ładnie pisać, ale trzeba pisać mądrze.

   ?!2013-10-30 11:06:07
   • J. Slowacki "Chodzi o to aby jezyk gietki wypowiedzial co pomysli glowa". Gietki jezyk to nie drwetny jezyk. W fizjologicznym i przenosnym (pisanym przez klawiature) tego slowa znaczeniu. Ale jak mozna nie moc dojrzec tej zaleznosci, ze im jezyk ladniejszy, tym wiecej sie kryje za tym kultury i zdrowego pogladu na swiat i ze im wiecej wiedzy, tym wiecej madrosci. Moja konkluzja : pieknym jezykiem, przekazuje sie madre poglady. Czyli mozna ladnie i madrze jednoczesnie, czego nie moge zauwazyc w innych wpisach.?!

    Bozena2013-10-31 18:46:45
    • Jesteśmy mądrzy mądrością innych ludzi. Nie ładna mowa, a słuch ma największe znaczenie.

     Nie narcyz2014-02-17 09:19:41

 • Nadal NIE MA odpowiedzi odnośnie kwoty jaką UM zapłacił ekspertowi od obligacji?? Poza tym w Łodzi dla mieszkańców którzy segregują śmieci będzie 30% obniżka,a u nas jak zwykle władza drwi sobie i kpi z mieszkańców,ważne,że finansowo ma się bardzo dobrze.

  mieszkaniec grodu2013-10-28 17:28:05

 • Mam pytanie ILE otrzymał ekspert z UM czyli z pieniędzy polskiego podatnika wypłaty?? Chyba mieszkańcy miasta maja prawo wiedzieć??

  mieszkaniec grodu2013-10-24 11:12:10
  • Pewnie nie mniej niż miasto zapłaciło wpisowego za tytuł włodaża "mamager roku".

   :)))2013-10-24 12:47:44
   • Oj, coś mój poziom ortografii dorównał pozomowi włodarza

    :)))2013-10-24 12:49:56
    • Dobrze to ująłeś.Pozdrawiam

     mieszkaniec grodu2013-10-24 12:59:15
   • Święte słowa.

    mieszkaniec grodu2013-10-24 12:49:09
  • Ja też bym chciał wiedzieć! Z jakiej on jest firmy i jakie ma powiązania z bankami, które będą obsługiwały tą akcję? Przecież to od razu widać, że gościowi bardzo zależy, a na wideo widać, że wciska kit jak rasowy sprzedawca kocyków z wielbłądziej wełny.

   afro2013-10-24 11:21:32
  • Pani Alicjo, dołączam do pytania mieszkańca grodu. Proszę powiedzieć.

   mohito2013-10-24 11:19:14