skierniewickie.pl

Gdy tysiąc gęsi zagęga, popatrz, jaka to potęga, czyli o ułomnościach krytyków z sieci

Czwartek 09.07.2015

Nie przez przypadek ten cytat ze Stanisława Jerzego Leca przychodzi mi dziś do głowy. Jest to bowiem odzwierciedlenie siły, jaką daje każdy masowy ruch społeczny. Owo gęganie u Leca było rzeczowe, nawołujące, dające do myślenia, kontrolne wręcz. Taką siłą zmieniono władzę w ubiegłym roku w wielu samorządach.

Dziś zdarzyło się nawet, że ktoś Leca gęganie porównał do siły Kukiza podczas wyborów prezydenckich. Taką też siłę miała pokazać opera Szpotańskiego „Cisi i gęgacze”. Minęło kilka miesięcy i jaka szkoda, że ci, którzy mogliby skorzystać z wzorców społecznego dialogu zeszli do pseudopodziemia i nałogu jakiemu poddaje się pokaźna dość grupa rodzimych internautów. Zastała nas więc paralela owego gęgania. Jeden z nich coś przeczyta, usłyszy i już „zagęga”, by tylko uprzykrzyć życie nielubianym osobnikom, którzy ośmielili się mieć odmienny pogląd na daną sprawę. O zgrozo, „gęganiem” pospołu z setkami piszących w sieci, zajęli się ostatnio osobnicy dość nobilitowani. Odnoszę nawet wrażenie, że zaczynają nadawać ton powszechnemu „gęganiu” o niczym, byleby było głośno. Nieważne, że poróżnią środowisko nauczycieli, nie wezmą pod uwagę potrzeb rodziców. Nieważne, że cierpią na zapomnienie o własnych ułomnościach z czasów gdy zasiadali na najwyższej „grzędzie”. „Gęgają”, bo tak trzeba. A nuż zyskają jeszcze jeden tysiąc polubień. Jaka szkoda więc, że skierniewickie gęganie jest sumą paniki i frustracji jego autorów. Jest więc wprost odwrotne do wydźwięku fraszki Leca.
Żyjemy w kraju wolnym od poruczeń. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi. Gwarantuje zakaz cenzury środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy. Demokratyczne państwo daje swoim obywatelom wolność słowa. Oto jak z owych przywilejów korzysta miejscowa opozycyjna nowomowa. Po pierwsze: „Mówić głośno i niekoniecznie na temat, tak by „zagęgać” opinię publiczną”. Po drugie: „Szanować środki przekazu tylko wtedy, gdy są nam przychylne”. Oto jeden z radnych Rady Miasta na przedostatniej sesji nazwał miejscową władzę pieszczochami mediów. Jak szybko własną miarą zmierzył poziom ośmioletniego rozpieszczenia się we własnym sosie?


 


Sądzę, że możemy prowadzić ożywioną, pełną emocji dyskusję. Sądzę, że możemy nie obrażać się, nie stosować argumentów atakujących osobę, z którą dyskutujemy, lecz merytorycznych, a jeśli już chcemy udowodnić wyższość i rangę własnego argumentu czynić to w sposób wszechstronny i oparty na inteligencji. Przejawem inteligencji nie jest wytykanie komuś bycia absolwentem „budowlanki” bądź „mechanika”. Każdy odbiorca komunikatu wie, że takie postawienie sprawy to czysta desperacja, inaczej mówiąc: brak argumentów. Przejawem inteligencji nie jest odwracanie czyjejś wypowiedzi w taki sposób, aby grono słuchaczy zamienić w klakierów. Dbałość o jakość dyskusji to prawdziwy przejaw inteligencji. Nie obrażajmy się jeżeli ktoś nie wypowie naszego imienia przed nazwiskiem. Acz imiona macie zacne, to po nazwiskach Was zapamiętają. Inna sprawa, że „gęgacze” internetowi nawet nazwisk nie upubliczniają, mimo, że Konstytucja im to gwarantuje. Powód wydaje się być prosty. Lepiej i wygodniej być „wkurzonym” niż „z nazwiska gęgaczem”.

 


Jarosław Chęcielewski: autor, z zawodu pedagog, nauczyciel, jest Zastępcą Prezydenta Miasta Skierniewice ds. szkolnictwa, kultury i sportu.

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (109)
Dodaj komentarz
 • Panie Prezydencie ja mam jedno pytanie : DLACZEGO plac zabaw na os.Widok ten pomiedzy ul.Szarych Szeregów i Wańkowicza nadal jest brudny i zaniedbany?? Nocami odbywaja się imprezy,a potem przez sobotę i niedziele dzieci bawia się przy leżących butelkach po piwie,wódce,winie oraz w śród papierów.O petach w piaskownicy nie wspominając. DLACZEGO nadal jestesmy na os.Widok traktowani jak trędowaci??

  z os.Widok2015-07-12 18:33:54
  • To chyba jednak nie wina prezydenta,ale taka typowa polska mentalność - jeśli coś jest wspólne - to niczyje.Jeśli nie zadbamy o nasze najbliższe otoczenie, choćby zgłaszając zakłocanie ciszy nocnej, dewastacje - będzie tak zawsze.

   podpis2015-07-12 20:44:11
   • Nie do końca masz arcję problem z tym plac trwa od czasów śp.prezydenta Bogusza,do tego 8 lat prezydentury p.Trębskiego. Wiesz w czym tkwi problem,że policja w ogóle NIE zagląda tutaj nocą.Wiem też po przeprowadzonej rozmowie z naczelnikiem wydziału prewencji tutejszej komendy ILE to manadtów policja wypisuje dla tych co nocami tutaj imprezują.Prawda jest taka,że NIE wypisują żadnych mandatów,bo boją sie tutaj przyjechać. Poza tym porządek i bezpieczeństwo ma zapewnić Urząd Miasta bo to jest plac który pod nich podlega.

    z os.Widok2015-07-12 21:24:42
    • Od dzisiaj zlecone wzmożone patrole w tejże okolicy. Pozdrawiam

     J. Chęcielewski2015-07-13 23:07:50
    • Rozumiem,że Hanka Gronkiewicz-Walz albo Majchrowski biegają z urzędnikami za tabunami imprezowiczów byłej i poprzedniej stolicy? :-) Ochłoń...Polecam Ustawę o Policji i akty wykonawcze tejże :-)))))

     podpis2015-07-12 21:57:54
     • *byłej i aktualnej, naturalnie

      podpis2015-07-12 21:59:48
    • Pierwszy raz słyszę ,że na terenie miasta bezpieczeństwo ma zapewnić UM.Przecież od tego jest policja do której z resztą samorząd dokłada.A może właścicielem placu jest SSM?Co również nie zwalnia policji od patrolowania tego placu.Można by się uciec do monitoringu, choćby straży miejskiej.

     ****2015-07-12 21:57:19
     • Straz Miejska pracuje od 7 do 23,a imprezy są po 23 godzinie.Dlaczego w innych miastach samorządy dogaduja się z policja a w anszym grodzxie policja nas olewa w tym i wielu innych tematach?? Policja będzie skuteczna jak zacznie zdzierać zelówki swoich butów,bo mieszkańcy miasta nawet nie znaja nazwisk ani jak wyglądaja ich dzielnicowi.policja jest na tyle bezczelna,ze potrafi przełączać rzomowę o interwencje do Strazy Miejskiej Pytam więc po co nam policja ??

      z życia wzięte2015-07-12 22:31:50

 • Nie bardzo ta ekipa wzoruje się na "rozwiniętych demokracjach zachodnich".. Bo czy byłoby możliwe gdzieś na prowincji hol.,belg, franc, niem, wł. czy ang. by w miejscu ,gdzie żyła PIERWSZA MIŁOSC któregoś z wielkich Twórców "odwalić" to, do czego Wy dążycie, choćby wbrew rozsądkowi, choćby wbrew woli vox populi,że o gwałcie estetycznym nie wspomnę...

  cit.2015-07-10 20:45:06

 • Ci ludzie, ogromna ich część są ludźmi nie tylko pozbawionymi całkowicie empatii, zdrowego rozsądku, ale i czegoś, co nazwałbym miłością do swojej małej ojczyzny... Jakiegoś gada z rządu się zaprasza, dookoptowuje się zgnilca czerwonego, czemu, komu to ma służyć, bo przecież nie nam, mieszkańcom... I to wszechobecne ściemnianie, to fotografowanie, przemądrzanie, jak wam ku.. nie wstyd??? To już nawet nie chodzi o poligon (byłem ostatnio-obraz nędzy, porozpiepsz.., porozkradany,żal patrzeć..), ale o jakiś elementarny brak szacunku dla tysięcy tych zwykłych, ciężko zapierd.. ludzi, to przez nich zostaliście celencyje wynajęci.. Przy Domu Pomocy jak nie dzialo sie nic, tak się nie dzieje... Dawna Izba Chorych miała być przystosowana pod Regionalne Muzeum-też póki co, cisza... Okna tylko pozabijano płytami wiórowymi... Kilka dni temu oglądałem Dworek Modrzewiowy, (od str. kościoła)- dechy zaczynają próchnieć.. Jeden z lokal.miłośników tych tematów mówi,że powinny być nie tylko wymienione, ale i 2-3 razy na dekadę po prostu porządnie UMYTE, nawet to Was ,"Jaśnie Oświeceni" przerasta jak widać.. Wy nie tylko nie macie pomysłu na to miasto, wy nawet w kwestiach personalnych, miedzy sobą nie jesteście zgodni i miotacie się, od "ściany do ściany"... Każdą krytyczną uwagę przyjmujecie emocjonalnie, ad personam, każdą inicjatywę ludzi WOLNYCH zwyczajnie olewacie, nie umiejąc (nie chcąc??) jej wykorzystać, bo nuż "na kogoś innego spadnie magis veritas propagetur.. Tak można by jeszcze długo pisać i pisać... Poprzednia i jeszcze wcześniejsze ekipy wcale nie były od tej lepsze, ale trzeba powiedzieć uczciwie-nikt z nich się nie zarzekał na wszystkie świętości że wprowadzi jakąś nową jakość, Wy się zarzekaliście (przed wyborami)..

  citizen2015-07-09 20:40:01
  • Dom Pomocy Społecznej - rozstrzygnięty przetarg, przez kilkanaście lat nic się nie działo; Muzeum Historyczne Skierniewic - trwają konsultacje (w Kinoteatrze Polonez na górnym hallu aż do dziś a 20 o godz. 17.00 dyskusja publiczna na ten temat, zapraszam), niebawem ruszamy właśnie z lokalizacją po Izbie o której Waść wspominasz, przez wiele wiele lat nie działo się nic; Dworek z Izbą Historii Skierniewic jak już wspomniałem w jednym z wcześniejszych postów będzie jednym z kolejnych ważnych wyzwań. Pozwólmy wykonać jedno zadanie. Będąc jeszcze radnym sam zwracałem uwagę na konieczność restauracji Dworku. Trzeba to zrobić profesjonalnie a nie ot tak z doskoku. Szanowny Citizenie nie wciskaj Waść ludziom kitu, bo nikt nie uwierzy w powtarzane tysiąckrotnie Twoje kłamstwa. Zauważyłeś Waść, że nie było mnie kilka dni w tym miejscu ? Nieładnie tak wprowadzać ludzi w błąd, zwłaszcza gdy się ma na uwadze dobro społeczne ...

   J. Chęcielewski2015-07-10 17:40:44

 • Taki dowcip,niedowcip wymysliłem tak na poczekaniu... [komentarz usunięty - naruszenie zasad netykiety]

  c2015-07-09 20:25:04

 • Mam pytanie: dlaczego admin obcina część komentarzy niechętnych Chęcielewskiemu?

  Jarząbek, trener II klasy2015-07-09 19:55:29
  • ??????????????? Mnie to nie dziwi drzewniej też tak było

   tamtam2015-07-12 22:34:51