skierniewickie.pl

3. Skierniewicki Festiwal Podróżniczy

Wtorek 15.10.2019

W dniach 22-26 października zapraszamy na 3 edycję Skierniewickiego Festiwalu Podróżniczego.

Tegoroczny festiwal wspomagają aż dwa kluby: Dyskusyjny Klub Filmowy „Eroica" oraz Klub Jazzowy Swing, co pozwoli uczestnikom eksplorować nie tylko różne rejony geograficzne, ale też kulturalne.

Podróż rozpocznie się 22 października w kinie Polonez podczas seansu „Ostatniej Góry „, a zakończy w sobotę prelekcją gościa specjalnego – Piotra Pustelnika, który jako trzeci Polak w historii (po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim) zdobył Koronę Himalajów oraz Karakorum. Jest pomysłodawcą projektu „Trzy Korony" zakładającego zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi oraz Korony Himalajów i Karakorum. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów: „Długo siedział we mnie wylękniony chłopczyk, który bał się, że umrze. Ale gdybym był nieustraszony jak inni, to z którejś z górskich wypraw mógłbym nie wyjść żywy".

Program Skierniewickiego Festiwalu Podróżniczego 2019

WTOREK 22.10.2019, godz. 20.00
„Ostatnia góra", reż. Dariusz Załuski/Polska/2019
Spotkanie z reżyserem Dariuszem Załuskim
Kinoteatr Polonez, ul. Wita Stwosza 2/4
Bilety: 12 zł
Akcja filmu rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę.
Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.
Dariusz Załuski urodził się 4 sierpnia 1959 roku w Warszawie. Jest polskim alpinistą, himalaistą, taternikiem, a także reżyserem, scenarzystą i fotografem. Zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym K2 oraz (dwukrotnie) Mount Everest. Załuski tworzy głównie dokumenty o tematyce górskiej. Jego przygoda z filmem górskim rozpoczęła się w 1997 roku od kręcenia zdjęć na ostatniej wyprawie kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Obecnie ma na swoim koncie kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wielu czołowych polskich i zagranicznych himalaistów.

ŚRODA 23.10.2019, godz. 18.00
Wernisaż wystawy zdjęć tematycznych ze zbiorów Piotra Pustelnika zdobywcą Korony Himalajów oraz Karakorum. Zdjęcia ze specjalnymi komentarzami Pana Piotra
Centrum Kultury i Sztuki, hol – Stacja Centrum
Wstęp wolny

CZWARTEK 24.10.2019, godz. 18.00
Podróże bliższe i dalsze – spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim
Andrzej Pasławski „Budapeszt – (nie tylko) znanym szlakiem"
Centrum Kultury i Sztuki, sala kameralna
Wstęp wolny

PIĄTEK 25.10.2019, godz. 20.00
Klub Jazzowy Swing - Willie Mae Unit – Delta Blues
Centrum Kultury i Sztuki, sala Strakacza
Bilety: 30 zł

SOBOTA 26.10.2019
godz. 18.00  -  Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem, „Moje górskie życie"
Centrum Kultury i Sztuki, sala kameralna
Bilety: 20 zł
godz. 20.30 - Koncert El Salsero „Unidos Por Amor A La Salsa"
Centrum Kultury i Sztuki, sala kameralna
Bilety: 20 zł
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach w ramach kolejnego Skierniewickiego Festiwalu Podróżniczego (22-26 października 2019 r.) zaprasza na muzyczną podróż do gorącej i roztańczonej Kostaryki. Na wyprawę pod tytułem „Unidos Por Amor A La Salsa" zabierze nas międzynarodowe combo muzyczne El Salsero, które występowało już w Polsce z dwoma trasami koncertowymi: po raz pierwszy w 2008 roku i ponownie w 2018 roku – dając wówczas m.in. koncert podczas 60 edycji legendarnego Jazz Jamboree.

 

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz