skierniewickie.pl

Grafika Świata: Piąta płeć i inne tajemnice Indonezji

Poniedziałek 20.03.2017

W czwartek, 23 marca w sali kameralnej CKiS odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Grafika Świata – Podróże bliższe i dalsze. O indonezyjskiej wyprawie na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach opowie podróżniczka Anna Jaklewicz.

Dziewięć miesięcy w samotnej podróży, tysiące pokonanych kilometrów, dziesiątki odwiedzonych wysp. Indonezyjska wyprawa Anny Jaklewicz zaprowadziła ją na odległe archipelagi i w rejony zamieszkałe przez grupy etniczne o unikatowych zwyczajach. Pokaz „Piąta płeć i inne tajemnice Indonezji" pozwoli nam przyjrzeć się bliżej kilku z nich. Poznamy bissu – tzw. piątą płeć czyli androgenicznych szamanów z grupy etnicznej Bugis. Weźmiemy udział w ich rytualnym tańcu ze sztyletami i dorocznym święcie mappalili rozpoczynającym porę deszczową. U Toradżów, górali z Celebesu, przyjrzymy się niezwykłym pogrzebom organizowanym nawet kilka lat po śmierci, odwiedzimy targ bawołów, świętych zwierząt Toradżów, aby dowiedzieć się, dlaczego wartość niektórych z nich przekracza cenę nowego samochodu.

Pokaz slajdów uzupełnią unikatowe materiały filmowe. Zobaczymy relację wideo z szamańskiego rytuału, któremu poddała się Ania Jaklewicz i dowiemy, jak indonezyjskie duchy pomagają swatać.

Anna Jaklewicz – z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. Podróżuje od kilkunastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii, Malezji, Singapuru.

Ostatnia, dziewięciomiesięczna wyprawa zaprowadziła ją w odległe rejony Indonezji i zaowocowała nominacją do nagrody TRAVELERY 2014 w kategorii „PODRÓŻ ROKU", przyznawanej dorocznie przez National Geographic. Pokaz slajdów z odwiedzonych miejsc zdobył nagrodę publiczności na 17. Festiwalu Podróżników i Żeglarzy KOLOSY.

Relacje z podróży Anny Jaklewicz publikował m.in. National Geographic TRAVELER oraz Magazyn Podróżników TamTam, a wydawnictwo Bezdroża wydało jej debiutancką książkę „Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta".

Początek prelekcji godz. 18.00

Wstęp wolny.

Sala kameralna CKiS w Skierniewicach ul. Reymonta 33

 

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz