skierniewickie.pl

IV Skierniewicki Plener Filmowy - „z czeskim nurtem”

Piątek 29.06.2018

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na 4. edycję Plenerowego Kina CKiS. Tym razem miłośnicy kina spotkają się na Bulwarze Przyjaźni z Chatelaillon-Plage, nad rzeką Łupią, w dwa wakacyjne piątki 6 lipca i 3 sierpnia.

6 lipca godz. 21.00 wstęp wolny

WYCIECZKOWICZE / Účastníci zájezdu
Reż. Jiří Vejdělek
Scen. Jirí Vejdelek i Michal Viewegh
Obsada: Anna Polívková, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Ondrej Koval
Prod. Czechy 2006
Czas: 113 min

Prelekcja przed filmem: Diana Dąbrowska – filmoznawca, specjalistka od kina europejskiego

Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści najpopularniejszego współczesnego czeskiego pisarza – Michala Viewegha
W autobusie wiozącym turystów nad Adriatyk spotyka się przypadkowa grupa ludzi, między innymi sympatyczna Jolana, jej od lat skłóceni rodzice (kryzys wieku średniego), Helga i Šarlota – eleganckie starsze panie, para gejów oraz ich kumpel Max – seksowny piosenkarz, który chce w końcu odpocząć od erotycznych ekscesów. Przewodniczka wycieczki Pamela, energiczna i pełna humoru blondynka w różowych okularach, postanowi stworzyć z obcych sobie pasażerów „zgraną paczkę". Patrząc na menażerię typów wypełniających autokar, pomysł wydaje się wręcz utopijny, jednak Pamela postanowi się nie zrażać i z wrodzonym sobie wdziękiem doprowadzi dzieło do końca...
Zarówno w drodze, jak i podczas pobytu nad Adriatykiem na uczestników wycieczki czeka wiele komicznych, ale też absurdalnych sytuacji, w których bohaterowie zostaną obnażeni, i to nie tylko ze strojów kąpielowych. Przyjaźń, niespodziewane spotkania, letnie uniesienia miłosne i dzikie wakacyjne awantury znajdą odbicie w historii pełnej słynnego czeskiego humoru i delikatnej ironii.

Zrealizowano przy współudziale finansowym: Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Polski Instytut Sztuki Filmowej

3 sierpnia godz. 21.00 wstęp wolny

SŁONECZNE MIASTO, CZYLI ŻYCIE JEST JAK TRAMPOLINA / Sluneční stát
Reż. Martin Šulík
Scen. Marek Leščák i Martin Šulík
Obsada: Oldřich Navrátil, Ivan Martinka, Luboš Kostelný, Igor Bareš
Prod. Czechy 2005
czas: 95 min

Prelekcja przed filmem: Maciej Gil – Historyk kina i animator kultury filmowej. Znawca i miłośnik kina czeskiego

Bezrobocie i czeski humor. Ostrawa. Robotnicy Karel, Vinco, Tomáš oraz Milan właśnie stracili pracę; ich fabryka została sprzedana zachodnim inwestorom. Czwórka przyjaciół nie poddaje się jednak i na różne sposoby próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Udaje im się zgromadzić trochę pieniędzy, za które kupują od byłego pracodawcy starą ciężarówkę. Jednak próby rozkręcenia własnego interesu (skup staroci) kończą się kolejnymi niepowodzeniami i choć złość czy rozpacz nie mają sensu, to początkowy optymizm szybko ustępuje miejsca rozczarowaniu. Bohaterowie desperacko starają się zachować godność – upokorzenia i brak perspektyw spychają ich coraz niżej, wystawiając, na nie zawsze zwycięską próbę, życie rodzinne i dotychczasowe przyjaźnie.
Film, porównywany do słynnego już „Goło i wesoło" w reżyserii Petera Cattaneo przywodzi na myśl angielskie komedie społeczne, zachowując jednocześnie wyjątkowe poczucie realizmu i pełne ironii poczucie humoru. Choć koniec filmu zawiera w sobie pewien element optymizmu, to jednak cała historia daleka jest od szczęśliwego finału.

NAGRODY i NOMINACJE
2006 – Jirí Brozek – Czeski Lew w kategorii: najlepszy montaż
2006 – Vladimír Godár – Czeski Lew w kategorii: najlepsza muzyka
2006 – Martin Šulík – (nominacja) Czeski Lew w kategorii: najlepszy reżyser
2006 – (nominacja) Czeski Lew w kategorii: najlepszy film
2006 – Martin Šulík – Nagroda FIPRESCI
2006 – Pilzno – nagroda główna
2005 – Martin Šulík (nominacja) – Golden Spur
2005 – Martin Šulík (nominacja) – Crystal Globe

Bulwar Przyjaźni z Chatelaillon-Plage nad rzeką Łupią (za kościołem Św Jakuba)

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz