skierniewickie.pl

Pałac w Nieborowie: wyjątkowa wystawa pamiątek rodziny Radziwiłłów

Niedziela 19.08.2018

W pałacu w Nieborowie można zwiedzać wystawę pamiątek berlińskiej linii rodu Radziwiłłów. Na kolekcję pt. „Pamiątki z przeszłości 1796-1945" składają się dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, archiwalne dokumenty i pamiątki związane z ważnymi postaciami rodziny Radziwiłłów. Wystawę zorganizowało Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacja „Trzy Trąby" w roku 100-lecia walk o niepodbiegłość Polski, w które angażowały się kolejne pokolenia rodziny Radziwiłłów.

Odwiedzający Nieborów mogą podziwiać obrazy, litografie, srebra, porcelany, wydawnictwa i wiele innych przedmiotów użytkowych należących do berlińskiej linii rodu Radziwiłłów. Kolekcja licząca około 140 eksponatów będzie dostępna aż do końca października. Zebrane na wystawie przedmioty pozwalają wyobrazić sobie życie kolejnych pokoleń rodziny Radziwiłłów oraz atmosferę minionych czasów.

Kilka prac przedstawia pałacyk wzniesiony przez berlińską linię rodu w latach 1821-23w wielkopolskim Antoninie. Z kolei akwarele Juliana Fałata przedstawiają sceny myśliwskie w zamku w Nieświeżu na Białorusi. Zaprezentowano również intercyzę ślubną Antoniego Henryka Radziwiłła z księżniczką pruską Luizą Hohenzollern z 1796 r. Założyciel Fundacji „Trzy Trąby", znany biznesmen i sponsor kultury Maciej Radziwiłł przekonał swoich kuzynów do udostępnienia pamiątek rodzinnych w Pałacu w Nieborowie. „Wystawą, która organizujemy w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chcemy przypomnieć o patriotycznym zaangażowaniu naszych przodków. Niegdyś blisko związani z Prusami, powrócili do tradycji Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Angażowali się mocno w sprawy polskie i walki o niepodległości naszego państwa" – mówi Maciej Radziwiłł.Przez ponad 170 lat Radziwiłłowie byli właścicielami Nieborowa. Historia pałacu zaczyna się pod koniec XVII wieku za sprawą prymasa Radziejowskiego. Barkowy pałac wraz z ogrodem i parkiem należy kolejno do Lubomirskich, Łochockich i Ogińskich. W 1774 r. staje się własnością rodziny Radziwiłłów, którzy tworzą kompleks parkowy Arkadia, pełen antycznych rzeźb. Pod koniec XIX wieku w Nieborowie powstaje Manufaktura Majoliki produkująca płytki, naczynia i kafle zdobione motywami roślinnymi i pejzażami malowanymi barwnym szkliwem. W XX międzywojennym pałac zostaje nadbudowany o jedną kondygnację i zmodernizowany. Po drugiej wojnie światowej Nieborów zostaje w ramach nacjonalizacji odebrany rodzinie Radziwiłłów, a pałac staje się oddziałem Muzeum Narodowego.

Obecnie w Nieborowie znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku i muzeum majoliki. Wystawa prezentująca pamiątki berlińskiej linii rodziny Radziwiłłów jest dostępna w godzinach otwarcia Muzeum: poniedziałek-piątek od 10.00 do 16.00, a w weekendy do 18.00. W październiku Pałac w Nieborowie będzie można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.

 

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz