skierniewickie.pl

Podróże bliższe i dalsze: Galapagos. Zaczarowane Wyspy

Poniedziałek 21.01.2019

W najbliższy czwartek, 24 stycznia, w Sali kameralnej Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Podróże bliższe i dalsze. Tym razem o jednych z najpiękniejszych wysp na Ziemi opowie Bogusław Kołodziejczyk.

Galapagos to archipelag ponad 100 wysp wulkanicznych rozsianych na bezkresnym Pacyfiku ok. 1000 km. od wybrzeża Ameryki Południowej, na wysokości równika. Zwany jest też „Wyspami Żółwimi", a nazwa urzędowa to: Archipielago de Colon, czyli „Archipelag Kolumba". Wyspy należą do Ekwadoru. Nazwa archipelagu „Islas de Galapagos" pochodzi od słowa „galapago" oznaczającego żółwia, co wiąże się z zamieszkującymi wyspy żółwiami słoniowymi.

W XVII i XVIII wieku wyspy były schronieniem dla piratów, a w pierwszej połowie XIX wieku bazą wielorybników. Prawie 200 lat temu 16.09.1835 roku do Galapagos dopłynął statek HMS „Beagle" z młodym 26-cio letnim naukowcem Karolem Darwinem, który na podstawie dokonanych obserwacji sformułował „Ewolucyjną teorię doboru naturalnego". Na wyspach Galapagos ewolucja przebiega w zadziwiającym tempie i na każdej z wysp żyją charakterystyczne dla niej stworzenia, co tworzy niezwykłą różnorodność fauny, największą na świecie. Każde nowe odkrycie naukowców dodaje znaczenia teorii Darwina. Galapagos pokazuje procesy, które ukształtowały życie na Ziemi.

Obecnie archipelag jest Parkiem Narodowym Galapagos, a w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Początek prelekcji godz. 18.00

Wstęp wolny.

Sala kameralna CKiS w Skierniewicach ul. Reymonta 33

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz