skierniewickie.pl

Skierniewice: Multikulturowa impreza Skierniewicer już niebawem

Piątek 10.08.2012red.
Mateusz Damięcki, Renata Dancewicz, Zbigniew Stryj i skierniewiccy aktorzy wystąpią w czytaniu nowej sztuki Lecha Mackiewicza pt. „Skierniewicer”. To jeden z punktów większej, dwudniowej imprezy o tej samej nazwie.

- „Skierniewicer” to sztuka poświęcona pamięci skierniewickich Żydów, przed II wojną światową stanowili oni około 30 procent mieszkańców naszego miasta, mieli swoje teatry, zasiadali w Radzie Miasta, dzisiaj historia o nich nie pamięta. – mówi Lech Mackiewicz, reżyser i autor sztuki.

W czytaniu sztuki wezmą udział zarówno znani w kraju aktorzy jak i lokalni ze Skierniewic. 

- Sztuka, oparta na motywach „Romeo i Julii” Szekspira, mówi o niemożliwej miłości pomiędzy Polakiem Julianem, a młodą Żydówką Romą. – mówi Lech Mackiewicz.

Obsada „Skierniewicera”:
Mateusz Damięcki – Julian
Renata Dancewicz – Remi
Zbigniew Stryj- Ignacy
Iwona Konecka – Roma
Wenanty Nosul – Dziad
Jerzy Walczak – Rabi Kalisz
Dominika Dawidowicz – Estera
Pawel Kowalski – Wojsze
oraz Tomasz Przybysz, Ilona Paluchowska, Tomasz Staroń i młodzi aktorzy skierniewickich grup teatralnych.
Swoją własną muzykę do “Skierniewicera” zagra Włodzimierz Stefanowicz.

Sztuka jest jednak tylko jednym z elementów dużej, dwudniowej imprezy o tej samej nazwie. W tym czasie w Izbie Historii Skierniewic, Teatrze Realistycznym i Piwnicy u Artystów odbędą się projekcje filmowe, wystawy fotograficzne, koncerty muzyczne oraz degustacja kuchni żydowskiej.

- Jest to pierwsza edycja tej nowej imprezy, w tym roku o tematyce żydowskiej, jednak chcielibyśmy, aby przybliżała ona skierniewiczanom również inne kultury narodów, które są częścią historii naszego miasta. W przyszłym roku imprezę chcielibyśmy poświęcić Romom skierniewickim. – informuje nas Lech Mackiewicz.
PIĄTEK - 31.08.

17.00  ”KADDISZ. Yizkor-Lapidarium” - wernisaż wystawy fotograficznej prof. Jerzego Piwowarskiego - IHS
            „Klezmerzy - Wędrowcy - Myśliciele" - wystawa ceramiki z Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie - IHS
17.30  „Cmentarz Remu” Edwarda Etlera ze zdjęciami Antoniego Nurzyńskiego „Tośka” - IHS
18.30  „SKIERNIEWICER” - czytanie sztuki - TR  (bilety 10 zł.)
         ponadto:
       - sprzedaż książki „Skierniewicer”
       - degustacja kuchni żydowskiej - Catering 7Heaven
21.00  Plazmatikon - koncert - AdG  (bilety 10 zł.)

SOBOTA - 1.09.

15.00  „Profesor Ber Haus - skierniewicer i wrocławianin” - wykład prof. Olgi Haus - IHS
            „KADDISZ. Yizkor-Lapidarium” - wystawa fotograficzna Jerzego Piwowarskiego - IHS
            „Cmentarz Remu” Edwarda Etlera ze zdjęciami Antoniego Nurzyńskiego „Tośka” - IHS
16.00  „…imię róży” - występ Akademii Tańca 4-20 - TR
            „W Austerii" Rachela Band - koncert - TR
          ponadto:
       - degustacja kuchni żydowskiej - Catering 7Heaven - TR
17.00  „Po-lin. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej
            „Osiem historii, które nie zmieniły świata” Iva Krankowskiego i Jana Śpiewaka - TR
          ponadto:
       - spotkanie z reżyserami filmów
18.00  MAYAAN - koncert - AdG  (bilety 15 zł.)
       - degustacja kuchni żydowskiej – Catering 7Heaven - AdG

Po koncercie: MULTI KULTI - impreza taneczna prowadzona przez DJ Yolandę - AdG  (bilety 10 zł.)
Bilety do nabycia w Izbie Historii Skierniewic i w Klubie Art de Grand.


Serwis informacyjny Skierniewickie.pl objął patronatem medialnym „Skierniewicera”.


Organizatorem imprezy jest Fundacja Wspierania Inicjatyw i Rozwoju WIR.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (18)
Dodaj komentarz
 • I cóż z tego,że medialnie nagłosnione skoro dla większości mieszkańców obce sa takie miejsca jak teatr realistyczny czy art de grand,czyli kto ma być odbiorcą?

  Jestem za ale nie tam2012-08-25 21:57:22
  • Ludzie spoza Skierniewic przyjeżdżają. Mieszkańcy wybierają się w większej czy mniejszej grupie. Chce im się, bo projekt im się podoba i ich ciekawi a Pan/Pani zastanawia się nad miejscami, które od lat funkcjonują w tym mieście? Wystarczy przyjść aby poznać, zobaczyć.

   widz2012-08-26 13:16:09
  • nie jest problemem otworzyć się i poznać je. pójdę to poznam. może nawet wrócę. jest i taka opcja. projekt wart tego wysiłku z mojej strony.

   Pata2012-08-26 13:07:19

 • Nasz partner medialny zapomniał podać adres internetowy projektu: www.wiir.pl/skierniewicer i ...

  gregory2012-08-13 10:53:42
  • pewnie dlatego zapomniał że patronuje imprezie a nie jakiejś organizacji NGO. Produkt a nie wytwórca.

   mecenas2012-08-26 09:50:06
   • @mecenas pojęcia Pan mylisz. Rzeczą grzeczną i standardową jest zawsze podać kto imprezę organizuje i czyim jest się partnerem. I chodzi o adres www projektu, gdzie jest pełnia informacji o SKIERNIEWICERZE, a nie o patronowanie NGO. Czytanie ze zrozumieniem jest rzeczą cenną. :)

    gregory2012-08-30 09:16:03
    • w takim razie może pójdźmy dalej. Podajmy adresy www. Izby Historii Skierniewic, Teatru Realistycznego, Piwnicy, pani Dancewicz, pana Damięckiego. czy też DKF-u. No i oczywiście nie zapominajmy o tym, że większość już ma swoje profile na fejsie. Co z tego, że część ma bilety. W końcu WIR też tego "ku chwale" nie robi i środki na to zdobył. No i oczywiście na plakatach na święto Kwiatów też powinni wpisać adresy stron organizatorów, sponsorów i patronów medialnych.

     mecenas2012-08-30 11:14:29
     • Nie ma się o co sprzeczać. Wiadomo, że organizator przy okazji robienia fajnej imprezy chciałby się popromować, ale w końcu wkłada w nią dużo pracy i normalne, że chce być identyfikowany ze swoim projektem.

      obiektywnie2012-08-30 11:25:48

 • Bardzo fajna impreza się zapowiada. Naprawdę dobrze, że ktoś pamięta............

  qdfw2012-08-13 09:18:00

 • Ja "PolkaNieSkierniewiczanka" frekwencje zrobię. Program ciekawy. Wart rozmów i dyskusji. Nie bałabym się więc o odbiorców i zainteresowanych. Gratuluję organizatorom i pomysłodawcom ciekawego projektu i programu. Ściągnięcie znaczną grupę zainteresowaną ludzi spoza Skierniewic.

  prowokacyjnieEster2012-08-11 11:34:27

 • Co do programu - "Cmentarz Remu" to film Edwarda Etlera, Nurzyński robił zdjęcia, bo taki był jego zawód. A niejaki Komeda skomponował do tego filmu muzykę.

  Emigrant2012-08-11 11:12:10