skierniewickie.pl

Skierniewice: Niecodzienny spektakl w skierniewickiej parowozowni [zdjęcia]

Poniedziałek 08.10.2012mb
Miniona sobota (6.10.) w skierniewickiej parowozowni upłynęła pod znakiem imprez zorganizowanych z okazji jubileuszu 25-lecia funkcjonowania Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Tradycyjnie na zwiedzających czekali przewodnicy, którzy oprowadzali chętnych po terenie i pokazywali stary tabor kolejowy. Były też prelekcje oraz pokazy filmów.

W obchodach 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei wzięło udział prawie pół tysiąca gości.

Jednym z elementów obchodów był też projekt artystyczny przygotowany przez Grupę Teatralną Banana Perwers działającą przy Klubie SSM Oaza. Młodzi aktorzy - w wagonie z 1889 r. - zaprezentowali jednoaktówkę Aleksandra Fredry zatytułowaną „Świeczka zgasła”. Mało znana sztuka autora „Zemsty” to opowieść o dwojgu nieznających się wcześniej osobach i relacjach, jakie między nimi się budują podczas przymusowego postoju. Widzowie w trakcie spektaklu pełnili rolę statystów – współpasażerów.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w wagonie podopieczni Dominiki Dawidowicz przygotowali trzy występy. W każdym prezentowali się inni aktorzy.  W pierwszej odsłonie Nieznajomą zagrała Sylwia Konopka, zaś Nieznajomego – Mateusz Kamiński.

W dotowanie imprez w skierniewickiej Parowozowni włączył się łódzki Urząd Marszałkowski. Dlatego w najbliższym czasie odbędą się jeszcze cztery spotkania pod nazwą „Wieczory z kulturą w zabytkowej Parowozowni Skierniewice” w następujących terminach: 13 października, 27 października, 10 listopada, 24 listopada (soboty).

Najbliższe spotkani w Parowozowni odbędzie się już w nadchodzącą sobotę, 13 października. O godz. 19.00 odbędzie się bezpłatny pokaz filmu psychologicznego „Pociąg” w reż. Jerzego Kawalerowicza (93 min.). Film powstał w 1959 r., a w sobotni wieczór zostanie zaprezentowana najnowsza wersja po tzw. rekonstrukcji cyfrowej."Pociąg" jest uważany za jeden z najbardziej fascynujących i wciągających obrazów w historii kina. Dzięki perfekcyjnej realizacji chwilami można się poczuć jak jeden z pasażerów pociągu. Akcja filmu toczy się w nocnym pociągu z Warszawy do Helu. "Ten film mówi o głodzie, o tęsknocie uczuć, niekoniecznie zresztą miłosnych. Dziewczyna odczuwa niedosyt życia, u mężczyzny - pod jej wpływem - rodzi się samotność. Każdy człowiek jest w pewnym sensie niezadowolony z tego, co ma, i zostawia sobie jakąś furtkę, jakąś niejasną perspektywę. Tą tęsknotą uczuć zostali obdarzeni wszyscy bohaterowie "Pociągu". Nastąpił niejako podział jednego melodramatu na wiele osób" - mówił przed laty o swoim filmie Jerzy Kawalerowicz. W głównych rolach występują: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Zbigniew Cybulski.

Pokaz filmu będzie poprzedzony prelekcją Lecha Puszczyńskiego – łódzkiego miłośnika sztuki filmowej oraz Pawła Mierosławskiego – członka Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

bardzo dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane