skierniewickie.pl

Skierniewice: Wystawa prac Józefa Wilkonia

Piątek 23.04.2010Barbara Walusiak
Do 16 maja w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Skierniewicach można oglądać wystawę prac Józefa Wilkonia - polskiego artysty o światowej sławie, autora ilustracjido blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w kraju i za granicą, przetłumaczonych na 20 języków świata.

Józef Wilkoń – studiował malarstwo na  ASP w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od 1957 roku datuje się jego artystyczna działalność w dziedzinie ilustracji książkowej i współpraca z wydawcami książek Polsce, a od 1967 z wydawnictwami zagranicznymi, m.in. we Francji, Szwajcarii, w Niemczech i w dalekiej Japonii. Jest laureatem wielu nagród w międzynarodowych i krajowych konkursach na najpiękniejszą książkę i najpiękniejsze ilustracje między innymi do epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Jest też twórcą swoistego bestiarium – rzeźbionych w drewnie i metalu zwierząt.

Jego monumentalna Arkę można podziwiać w parku pałacu w Radziejowicach, a karuzelę i szopkę na warszawskich Bielanach.

Właśnie ukazała się przepięknie zilustrowana przez Józefa Wilkonia „Księga dżungli” Kiplinga w nowym przekładzie Andrzeja Polkowskiego oraz „Jaśnie Pan Pichon - rzecz o Fryderyku Chopinie” Anny Czerwińskiej-Rydel.

Aby oglądać zdjęcia niektórych prac Józefa Wilkonia z ubiegłych wystaw w skierniewickim BWA kliknij na zdjęcie artysty powyżej.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz