skierniewickie.pl

Skierniewice: Zawita historyczny pociąg z 1920 roku

Środa 28.07.2010UM Skierniewice
12 sierpnia do Skierniewic przyjedzie historyczny pociąg z ochotnikami w mundurach wojskowych z 1920 roku. W ten sposób nasze miasto uczci 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Z okazji uroczystości związanych z 90. rocznicą Bitwy Warszawskiej w sierpniu realizowany jest ogólnopolski projekt „Pociąg z ochotnikami 1920 r.”. Z Krakowa do Warszawy jedzie zabytkowy skład pociągu retro z początku XX w. z grupami  rekonstruktorów w mundurach z epoki i uzbrojeniem z tamtego okresu. W projekcie biorą udział również Skierniewice i to u nas pociąg zatrzyma się na noc z 12 na 13 sierpnia.

Pociąg z ok. 100 żołnierzami ochotnikami przyjedzie do Skierniewic 12 sierpnia ok. godz.15.00. Planowany jest nocny postój składu na terenie parowozowni. Zgodnie z prawdą historyczną w Skierniewicach nastąpi nawęglanie i nawadnianie parowozu jak również dołączone zostaną dwie platformy zabezpieczenia wojskowego. O godz. 16 przez miasto przejdzie parada ochotników. Żołnierze w pełnym uzbrojeniu przemaszerują z dworca przez park miejski, a następnie ulicami: Senatorska, Rynek, Batorego do kościoła garnizonowego. Tu odbędzie się otwarcie wystawy „Bitwa Warszawska 1920”. Podczas wystawy będzie można kupić niedawno wydaną książkę p. Edwarda Włodarczyka poświęconej  skierniewickim bohaterom walczącym o wolność - „Niech będą tacy, jacy są... ochotnicy Armii Polskiej ze Skierniewic w wojnie polsko - bolszewickiej 1919-1920”.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych teren parowozowni i zabytkowy skład pociągu zostaną udostępnione zwiedzającym. Będzie można skosztować żołnierskiej grochówki z kotła, a wieczorem, ok. godz. 21.00, obejrzeć pod chmurką film „Polonia Restituta” z Januszem Zakrzeńskim w roli Piłsudskiego.

Najbardziej uroczysta część imprezy w Skierniewicach to oficjalne pożegnanie na dworcu w dniu 13 sierpnia około godz.11.45  i odjazd ochotników do Warszawy. Przy dźwiękach orkiestry i pieśniach patriotycznych żołnierzy żegnać będą m. in. dziewczęta z kwiatami i harcerze. Zapraszamy do udziału w rekonstrukcji tego wydarzenia. Mile widziane będą osoby ubrane zgodnie z modą lat 20. ubiegłego wieku. Prosimy także o przyniesienie kwiatów polnych i ogrodowych, którymi pożegnamy ochotników.   

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz