W sobotę 23 listopada na deskach sali Kameralnej Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach zobaczymy spektakl / projekt „Kuracjuszki" w wykonaniu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.
„Kuracjuszki" to teatralna opowieść o obozie internowania w Gołdapi, w którym podczas stanu wojennego osadzono łącznie ponad 400 opozycjonistek.
„Kuracjuszki" to także historia kobiet opowiedziana przez kobiety – aktorkami i autorkami spektaklu są praktyczki teatru, aktywistki, animatorki, które teatr traktują jako sposób na komentowanie i zmianę rzeczywistości.
Twórczynie odłożyły na bok dominującą narrację, snutą najczęściej z męskiej perspektywy. Przeczesały archiwa oraz rozmawiały z kilkunastoma byłymi osadzonymi, pytając je o strategie kobiecego oporu, o realia życia w „złotej klatce", o próby podejmowane przez władzę, by zawrócić je na przypisane im, „kobiece" role, wreszcie – o to, czy w dzisiejszych czasach doświadczenie gołdapskich kobiet może być dla nas inspiracją i lekcją oporu.
Premierowe czytanie performatywne „Kuracjuszek" odbyło się w grudniu 2018 roku, w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. W najbliższym czasie planowane jest wznowienie pokazów. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w nich trzykrotnie: w Warszawie, Gdańsku i Skierniewicach.
- Reżyseria i dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna i Dorota Ogrodzka
- Ruch: Justyna Wielgus
- Muzyka: Magdalena Sowul
- Fotosy: Alicja Szulc
- Produkcja: Karolina Pluta, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Projekt „Kuracjuszki" realizowany jest przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".
Partnerem projektu jest Europejskie Centrum Solidarności.
Początek spektaklu godz. 18:00
Wstęp wolny
Sala Kameralna CKiS, ul. Reymonta 33, Skierniewice