skierniewickie.pl

Spektakl „Śmiech wzbroniony”

Środa 27.11.2019

W czwartkowy wieczór, 28 listopada na deskach Kinoteatru Polonez zobaczymy komedię według sztuki chorwackiego dramaturga Miro Gavrana pt. „Śmiech wzbroniony".

„Po trwającym pięć lat romansie, Kasia, trzydziestodwuletnia szkolna psycholog, zrywa ze starszym od siebie o szesnaście lat kochankiem, Piotrem. Mężczyzną z ponad dwudziestoletnim małżeńskim stażem, ojcem dwójki dorosłych dzieci. Piotr wraca do swojej żony Joanny i staje się nieznośnie zaborczym mężem. Usiłuje narzucić najbliższym nowy tryb życia rodzinnego. Niezadowolona z zaistniałej sytuacji małżonka postanawia spotkać się z byłą kochanką męża. Szantażuje ją, chce, by sprawy wróciły na dawne tory. Piotr oczywiście o niczym nie może się dowiedzieć... Akcja sztuki prowadzi nas w stronę rozwiązań, do jakich nie przywykliśmy. Obraz rzeczywistości przedstawiony w „Śmiechu wzbronionym" przywodzi na myśl domek z kart. Wystarczy wyjąć jedną kartę, a wtedy... ŚMIECH. Owszem, gorzki, ale... wolno się śmiać. Nawet głośno. Tyle, że na własną odpowiedzialność!"

Sztuki Gavrana od ponad dwudziestu lat odbywają triumfalny pochód przez sceny całego świata. „Śmiech wzbroniony" stanowi z pewnością jedno z największych osiągnięć chorwackiego dramaturga. Komedię uhonorowano prestiżową nagrodą Marina Drżica Chorwackiego Ministerstwa Kultury. Przełożona została na kilka języków i wystawiona z powodzeniem w wielu europejskich teatrach. Doczekała się także interesującej wersji filmowej. Żywimy nadzieję, że swoją prezentacją sztuki Gavrana, powstałą przy pomocy uznanych realizatorów i z udziałem znakomitych wykonawców, dostarczy Państwu nie tylko półtorej godziny dobrej zabawy ale i przyniesie odrobinę refleksji na temat niejednokrotnie skomplikowanych relacji damsko-męskich we współczesnym świecie.

Miro Gavran jest najczęściej granym autorem teatralnym w Chorwacji, a także najczęściej tłumaczonym powieściopisarzem. Jego prace zostały przetłumaczone na 40 języków, które ukazały się w 200 wydaniach w kraju i za granicą. Jego dramaty i komedie miały premiery na całym świecie, które obejrzało ponad cztery miliony widzów. Jest jedynym żyjącym dramaturgiem na świecie, który miał festiwal poświęcony wyłącznie jego sztukom i komediom w czterech różnych krajach, znane jako GavranFest, zostały założone w 2003 roku.

Aktorzy:
• Urszula Piwnicka – Joanna
• Michalina Robakiewicz – Kasia
• Tomasz Dedek – Piotr
Twórcy:
• Reżyseria: HENRYK ADAMEK
• Scenografia: GOSIA WOŻNIAK
• Muzyka: MACIEJ MURASZKO

Czas trwania spektaklu: 100 min.

Spektakle odbędą się w godzinach: 17.00 i 20.00

Bilet: 50,00 zł

Kinoteatr Polonez, ul. Wita Stwosza 2/4, Skierniewice

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz