skierniewickie.pl

Władysław Strakacz i jego browar - wernisaż wystawy

Wtorek 25.06.2019

W czwartek 27 czerwca w Akademii Twórczości działającej przy CKiS w Skierniewicach odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Władysław Strakacz i jego browar".

Władysław Marceli Strakacz (1881-1951) - przemysłowiec, społecznik i filantrop, przez całe niemal życie związany ze Skierniewicami. Skierniewicki browar, odziedziczony po dziadku Franciszku Braulińskim, doprowadził do rozkwitu. Posiadał również majątek ziemski w Strobowie. Podczas I wojny światowej, jako naczelnik Straży Pożarnej, organizował akcję rozbrajania Niemców w mieście. Władysław Strakacz brał udział w pracach Komitetu Obywatelskiego organizującego pomoc najbiedniejszym mieszkańcom miasta, uczestniczył w zbiórkach na rzecz ubogich, przekazywał wysokie darowizny na szkoły, szpital czy kościół. Podczas II wojny światowej w swoim browarze zatrudniał ludzi zagrożonych aresztowaniem czy wdowy wojenne nie mające środków do życia. W życiu wiele podróżował, uprawiał kolarstwo (był mistrzem Warszawy w 1901 r.), grał w tenisa, trenował konie wyścigowe. Pasjonował się samochodami, posiadał także prywatny samolot. Dzięki swojej energii i dynamiczności Władysław Strakacz przez niemal 40 lat (1907-1948) przekształcił browar skierniewicki w dobrze prosperujące przedsiębiorstwo, znane w całej Polsce i zatrudniające wielu skierniewiczan. Niestety po wojnie, Strakacz został zmuszony do przekazania browaru na rzecz państwa. Od tej pory zakład chylił się ku upadkowi, aż w latach 80. XX wieku został zlikwidowany.

W 1997 r. Rada Miasta Skierniewice nadała Władysławowi Strakaczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Skierniewice, w 2014 jego imieniem nazwano skwer przed budynkiem Starostwa.

Wstęp wolny

Początek wernisażu godz. 18.00

Akademia Twórczości, ul. Piłsudskiego 2, Skierniewice

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
  • Wniosek z tego taki, jak się państwo za coś weźmie...

    Ech2019-06-27 08:29:55