skierniewickie.pl

Noc świętojańska w Inowłodzu [zdjęcia]

Niedziela 02.07.2017

W sobotę, 24 czerwca w Inowłodzu w powiecie tomaszowskim odbył się piknik rycerski z okazji Nocy Świętojańskiej.

Inowłódz jest niewielką wsią gminną z bogatą historią, położoną nad brzegiem rzeki Pilicy, przy drodze krajowej nr 48 relacji Tomaszów Mazowiecki – Kozienice – Dęblin – Kock w powiecie tomaszowskim. Ze Skierniewic dojazd prowadzi drogą wojewódzką nr 707 do Rawy Mazowieckiej, następnie DW 726 w kierunku Opoczna. Na przejechanie samochodem ten 55-kilometrowy odcinek potrzeba około godziny).

Wieś posiada bogatą tradycję średniowieczną. Znajdują się tu ruiny zamku królewskiego z XIV wieku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego. Zamek wybudowano w stylu gotyckim, na planie prostokąta, z dwiema narożnymi ośmiobocznymi wieżami średnicy ok. 10 metrów. Otoczony był murem kamiennym grubości 2,4 metra oraz fosą zasilaną wodą z rzeki Pilicy, przez którą przerzucony był drewniany most.

W Inowłodzu znajduje się również bardzo dobrze zachowany kościół filialny pw. św. Idziego z XII wieku. Świątynię według nowożytnej płyty inskrypcyjnej wybudowano w 1082 z fundacji Władysława Hermana, jednak w rzeczywistości pochodzi ona prawdopodobnie z XII w. (najpóźniej z 1138) i jest fundacją Bolesława Krzywoustego. Świątynię wymienia również Jan Długosz, podając rok 1086 jako datę fundacji. Równocześnie z kościołem powstał na tej samej górze klasztor Benedyktynek, który został w 1241 zburzony podczas najazdu tatarskiego. Nosi on cechy typowe dla architektury obronnej. W zabytkowym kościele odprawiane są w okresie letnim msze św. Mają one miejsce raz w tygodniu, w niedzielę.

 

 

Kolejnym ciekawym zabytkiem w Inowłodzu jest malownicza synagoga z XIX wieku, która znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego, tuż przy małym stawku. Dzisiaj w synagodze mieści się sklep spożywczo-przemysłowy.

Jeszcze jednym zabytkiem wartym odwiedzenia w tej niewielkiej miejscowości jest Kościół świętego Michała Archanioła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Lubochnia diecezji łowickiej. Świątynia została zbudowana w 1520 roku. Jest to budowla orientowana, jednonawowa wzniesiona w stylu gotycko-renesansowym. Gruntownie została przebudowana w XIX wieku w stylu neogotyckim. Do wyposażenia kościoła należą trzy ołtarze. [źródło: Wikipedia].
Co roku w Inowłodzu są organizowane pikniki rycerskie w Noc Świętojańską. Zapraszamy do oglądania fotorelacji z pikniku z 24 czerwca 2017 roku [fot. Paweł Bruger]:

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz