skierniewickie.pl

Wycieczka za miasto: Tomaszów Mazowiecki

Niedziela 07.06.2015

Z cyklu: „Polska jest piękna” zapraszamy na jednodniową wycieczkę za miasto, w okolice Tomaszowa Mazowieckiego. Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła, Groty Nagórzyckie – to główne atrakcje turystyczne tego odległego o 50 kilometrów od Skierniewic miasta.

W Skansenie Rzeki Pilicy zobaczymy zabytkowy młyn wodny a także kolekcję eksponatów związanych z tradycyjnym młynarstwem nad Pilicą, w tym makiety różnych rodzajów młynów wodnych jeszcze do niedawna występujących nad tą rzeką. W skansenie dostępna jest również kolekcja militariów z czasów I i II wojny światowej, ponieważ wzdłuż Pilicy biegły fronty walk w obu wojnach. Wstęp kosztuje 6 zł, ulgowy – 5. Więcej informacji o skansenie można znaleźć tu: Skansen.


 


Będąc w skansenie warto odwiedzić leżący po przeciwnej stronie ulicy Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła – jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Z popękanych wapieni jurajskich wytryska woda źródlana o charakterystycznym niebiesko-błękitno-zielonym kolorze. Jest to złudzenie optyczne powstałe z rozproszenia światła słonecznego. (Niebieskie Źródła)

 


W Tomaszowie Mazowieckim warto również odwiedzić Groty Nagórzyckie – dawną kopalnię piasku kwarcowego, stosowanego do produkcji szkła m.in. optycznego. Wstęp: 6 zł (ulgowy – 5).


W niedalekich Smardzewicach znajduje się hodowla żubrów z 1934 roku, jedna z najstarszych placówek tego typu w Polsce. Jednak obecnie żubry chorują, nie ma możliwości ich oglądania. Ich przyszłość jest niepewna, bowiem część stada już padła.

Podczas krótkiego wypoczynku warto również zasmakować żeglarskiej przygody nad Zalewem Sulejowskim. Nam udało się jeszcze odwiedzić klasztor Cystersów w Sulejowie, a do odkrycia pozostało jeszcze wiele miejsc w okolicach. Zapraszamy do oglądania zdjęć z wyprawy, mamy nadzieję, że będą inspiracją do odwiedzenia tych miejsc:

 

 

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz